Tapınak Hayaletler, Düellolar, Cinayetler, Talihsiz Bir Aşk ve Komplolar

8,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
3 beğeni  · 
456 gösterim
Yıl 1891. On yedi yaşındaki Léonie Vernier ile erkek kardeşi, Paris'i terk edip yengelerinin Carcassone'daki Domaine de la Cade adındaki ıssız şatosuna yerleşirler. Bir gün Léonie tesadüfen geçmişin izlerini taşıyan sırlarla dolu bir tapınak harabesi bulur...

Yıl 2007. Bir biyografi araştırması yapan Meredith Martin, Domaine de la Cade'a gelir. Meredith aynı zamanda kendisini karmaşık geçmişine götürecek ipucunu ararken, trajik bir aşkın, kaybolmuş bir kızın, tarot kartlarının ve yüz yıl önce bir felaket gecesi meydana gelen garip olayların büyüsüne kapılır...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2010
 • Sayfa Sayısı:
  672
 • ISBN:
  9789752112285
 • Orijinal Adı:
  Sepulchre
 • Çeviri:
  Füsun Doruker
 • Yayınevi:
  Altın kitaplar
 • Kitabın Türü:
Umutlu Ev Kadını 
 18 Şub 2016 · Kitabı okudu · 28 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tarihi kurgu, roman kategorisinden olan bu eser akıcı yazı stili ile öne çıkıyor. Ayrıca yazarın iyi araştırıp, sağlam zemine basarak gerçek olayları hikayesine işlemeyi başarmış.
1891 yılında Fransa' nın güneyinde olan Rennes- le- Bains kasabasına yakın Domaine de la Cade adında özel mülke ağabeyi Anatole ile misafir olarak gelen Leonie' nin yaşadığı trajik olaylar, 2007 yılındaki Amerikalı yazar Meredith' in ailesinin kökenlerini aydınlatmak için aynı yere gelmesini etkileyip, doğa üstü olayları yaşamasını sağlıyor.
İki zaman dilimlerinin ana aktörleri olan genç bayanlar zamanda ileri ve geri giden bölümlerde paralel olarak hikayeyi ilerletiyorlar. Birbirinin yaşadıkları olaylar bağlantılı olarak, güçlü olan 6.hislerini zorlayıp bazı tesadüflerin pek öyle olmadıklarını anlıyorlar.
Kötü güçlerin zaman içerisinde belli aralıklar ile ailelerinin fertlerine darbe vurarak, olayların bu şekilde gelişmesinin sebepleri olduğunu gösteriyor. Ana aktörlerin bayan olması benim hoşuma gitti. Güçsüz gibi gözüken ama gittikçe gerçek gücünün farkına varıp erkek figürlerini ikinci plana atmayı başarıyorlar. Hikâye sadece alışılmış kötü/ iyi klişesini içermiyor. Kadın figürlerin karşısında duran güçlü (ve kötü) erkek tam bir prototip olan, içindeki zehiri dışa vurarak sonuna kadar hırsını doyurmak sureti ile hareket edenlerdir.
Bu tür fantezi romanlara ilgi gösterenlere tavsiye edebileceğim kitaptır. Kurgusu iyi , hikâyesi akıcı ve üslubu yumuşak olması bayan okurlara hitap edecek şekildedir. Doğa üstü güçler ile uğraşmaları sizlere uykusuz geceler ve/veya kâbus yaşatacak derecede kurgulanmamıştır. Ben uyku öncesinde rahatça okuyabildim. Ama hayal dünyanıza dayanarak bu tür hikayelerden çabuk etkilenenlerden seniz gece okumanızı önermem. Yine de bir Stephen King başyapıtı olan ''İt'' romanının etkisine ulaşamaz, o tür hikâye arayana da fazlasıyla hafif gelecektir.
Korkutmadan heyecanlı zaman geçirmek için idealdir. En azından ben öyle düşünüyorum :))

Daha fazlası için tıklayın: http://gamzenindunyasi74.blogspot.com/...udugum-kitaplar.html