Taş Sözleri ve Alıntıları

Taş sözleri ve alıntılarını, Taş kitap alıntılarını, Taş en etkileyici cümleleri ve paragragları 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
Dünyaya sizin gözünüzden baksaydım sadece bakışım değişirdi. Dünya değil.
Dünyaya sizin gözünüzden baksaydım sadece bakışım değişirdi. Dünya değil.
Reklam
Herkesin kendine göre tanımlayışı, doğru bir tanımlayış değildir. Doğru tanımlayış, nesneyi kendimize göre değil, nesneyi kendi hakikatine göre tanımlamamızdır.
İnsanlarla paylaştığın bir değer, insanlarla paylaştığın bir güzellik, bu paylaşmadan sonra bölünüyorsa, bu paylaşmadan sonra değer ve anlamı küçülüyorsa, bu paylaşmak değil parçalamaktır.
Masanın üstünde hâlâ taş yok! Söylediğim taş, masanın altında! Bu, bu bir taş, mucize değil ki. Mucize olması için konuşması mı gerekli? Oysa varolması yeter demiştin!.. Varolması yeter demiştin ama taş masanın üstünde olacaktı!.. Bu taş masanın altında! Masanın üstünde olsa iman edecektin değil mi? Evet. Anlaşıldı genç adam. Haydi yatalım artık. Allah (c.c.) neden iman etmediğimi sorarsa, taş masanın altındaydı dersin..
oysa önemli olan hangi zirveden ayrılındığı değil hangi çukura düşüldüğüdür!
Reklam
Bir insandı, fakat ne tuhaftır ki en çok insanlardan rahatsız oluyordu!
- İnsanları sevmiyor musun? - Seviyorum. - O halde niye tek başına yaşıyorsun? - Kendimi de seviyorum. Zaman zaman kendimi başkasıyla paylaşmak istemiyorum. - Ama sevgi paylaşmaktır diyorlar. -Doğru. Fakat her şey paylaşılmaz. Çünkü paylaşmak, parçalamak değildir. - Anlayamadım! - insanlarla paylaştığın bir değer, insanlarla paylaştığın bir güzellik, bu paylaşmadan sonra bölünüyorsa, bu paylaşmadan sonra değer ve anlamı küçülüyorsa, bu paylaşmak değil parçalamaktır.
Bir insandı, fakat ne tuhaftır ki en çok insanlardan rahatsız oluyordu.
-Burada ne yapıyorsun? +Yaşıyorum. -Yalnız mı? +Hayır, sadece insanlar yok! -Bunun adı yalnızlık değil mi? +Değil. Yalnızlık, bütün iletişim bağlarının kopması, koparılması demektir. Dünya ile iletişim bağlarını koparan bir insan, kalabalıklar arasında bile yalnız bir insandır...
Sayfa 19 - İnsanKitabı okudu
Reklam
-Bu bir taş. Mucize değil ki. +Mucize olması için konuşması mı gerekir? Var olması yetmez mi?
Sayfa 73 - İnsanKitabı okudu
- Beni anlayamazsın! - Önemli olan bir insanın kendisini anlaması, doğru anlamasıdır. Kendisini anlayan, doğru anlayan bir insan, bence anlaşılır bir insandır.
Bir insandı, fakat ne tuhaftır ki en çok insanlardan rahatsız oluyordu..
-Bana niye öyle bakıyorsun.Sana birini mi hatırlatıyorum? İhtiyar kendisini dalgınlıktan kurtararak cevap verdi. - Söylememi ister misin? -Söyle -Bana birisini veya bir insanı değil.Etrafı ateşle çevrilip, kurtuluş umudu kalmayınca kendisini sokan akrepleri hatırlatıyorsun!
-Senin tekrar ettiğin bir şey yok mu? +Bu olsa olsa nefes olurdu. Fakat hiçbir nefesi de iki kere almadım.
476 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.