Mehmed Alagaş

Mehmed Alagaş

Yazar
8.6/10
213 Kişi
·
922
Okunma
·
70
Beğeni
·
5.536
Gösterim
Adı:
Mehmed Alagaş
Tam adı:
Mehmet Alagaş
Unvan:
Türk Din Adamı, Yayıncı, Yazar
Doğum:
İzmir, Türkiye, 1953
Mehmet Alagaş,güzel bir müslüman olmak için nasıl düşünülmesi ve nasıl yaşanılması gerektiği sorusunu Kuran-ı Kerimde arayan ve bulduğu Kurani gerçekleri insanlarla paylaşmaya çalışan Allahın bir kuludur.
-Bana niye öyle bakıyorsun.Sana birini mi hatırlatıyorum?
İhtiyar kendisini dalgınlıktan kurtararak cevap verdi.
- Söylememi ister misin?
-Söyle
-Bana birisini veya bir insanı değil.Etrafı ateşle çevrilip, kurtuluş umudu kalmayınca kendisini sokan akrepleri hatırlatıyorsun!
-Burada ne yapıyorsun?
...
-Yaşıyorum.
-Yalnız mi?
-Hayır,sadece insanlar yok!
-Bunun adı yalnızlık değil mi?
-Değil!.Yalnızlık, bütün iletişim bağlarının kopması, koparılması demektir.
....... Dünya ile iletişim bağlarını koparan insan, kalabalıklar arasında bile yalnız insandır.
"İnsan ölümle karşılaştığı zama geçmişinin bir film şeridi gibi gözünün önünden geçtiği söylenirdi. "
Günümüz şartlarında evliliğin önündeki en büyük engellerden birisi, müslümanlara da sirayet etmiş olan ihtiyaç ve tüketim kültürüdür. Bir ev için zaruri olan ihtiyaçlara elbetteki bir şey demiyoruz. Fakat evin en güzel ve en geniş olan odasının koltuk takımı, vitrin, yemek takımı gibi şeylerle doldurularak ev halkının kullanımına kapatılması, faydalarından çok zararları olan bu eşyaların bir toz beziyle ve özenle silinmesi; evlerinin bir bölümünü puthane yapan ve buradaki ağaç oyma putların hergün tozunu alan cahiliye dönemi kadınlarının yaptıkları saçmalığı çağrıştırmaktadır!.
Nasıl bir İslam ve nasıl bir İslami yaşam anlayışıdır ki,
oturmak için koltuk takımına,
yemek için yemek odası takımına,
yatmak için yatak odası takımına ihtiyaç duyulmaktadır!.Bunları ihtiyaç kabul eden bir bacıyı almak ve onun böylesi ihtiyaçlarını karşılayarak ona bakmak, hiç şüphesiz ki asr ı saadet dönemindeki dört kadını yakın akrabasıyla birlikte alıp bakmaktan çok daha zordur.
-Senin tekrar ettiğin bir şey yok mu?
-Bu olsa olsa nefes olurdu. Fakat hiçbir nefesi de iki kere almadım.
- İnsanları sevmiyor musun?
İhtiyar çayından bir yudum aldıktan sonra kendisine baktı:
- Seviyorum.
- O halde niye tek başına yaşıyorsun?
- Kendimi de seviyorum. Zaman zaman kendimi başkasıyla paylaşmak istemiyorum.
- Ama sevgi paylaşmaktır diyorlar.
- Doğru. Fakat her şey paylaşılmaz. Çünkü paylaşmak, parçalamak değildir.
- Anlayamadım.
- İnsanlarla paylaştığın bir değer, insanlarla paylaştığın bir güzellik, bu paylaşmadan sonra bölünüyorsa, bu paylaşmadan sonra değer ve anlamı küçülüyorsa, bu paylaşmak değil parçalamaktır.
Nitekim yaşadığımız toplumda neye iman ettiğini bilmeyen şaşkınlar ve neyi inkar ettiklerini bilmeyen ateistler bulunmaktadır.
Evet sizler.
İslam dinini sadece bazı ferdi ibadetler olarak algılıyorsanız, kominizme veya sosyalizme karşı çıkmak adına kapitalizmi desteklemeyi İslami bir vecibe görüyorsanız, ağzından “Allah” lafzı çıkan bütün politikacılan, bu politikacıların icraatlarına bakmadan müslüman kabul ediyorsanız, bu politikacıları din kardeşi görüp, bu politikacılara din adına itaat ediyorsanız.
İslam hukukunu geçmişe, beşeri hukukları günümüze nisbet ediyorsanız, tağuti sistemlerin çanak yalayıcıları olan ve tağutun maslahatını gözeten resmi din görevlilerini, dininize göre müftü veya imam kabul ediyorsanız, dünya emperyalizmine din adına karşı çıkan müslümanlara, aşın dinci veya terörist diyorsanız, kafire şer, müşriğe ehven-i şer olarak bakıyorsanız.
Evet bütün bu meselelere, böylesi yaklaşımlarda bulunuyorsanız.Biz sizleri gerçekten yeni bir dine, ismi “İslam” olan, fakat atalannız tarafından tahrif edilen, değiştirilen, dejenere edilen geleneksel dinle herhangi bir ilgisi olmayan yepyeni bir dine davet ediyoruz.
İşte bu yeni dinde, zulme nza göstermek yoktur.
İşte bu yeni dinde, ahiret için Allah'a, dünya için tağuta kulluk etmek yoktur.
İşte bu yeni dinde, göklerin hakimiyetini Yaratıcıya, yerlerin hakimiyetini yaratılmışlara bırakmak yoktur.
İşte bu yepyeni dinde, “Ben hem müslümanirn, hem kapitalisttim”, “Ben hem müslümanım, hem faşisttim”, “Ben hem müslümanım, hem sosyalisttim” demek, İslam ile birlikte başka bir dini, başka bir ideolojiyi, başka bir izmi de kabul etmek, kesinlikle ve kesinlikle yoktur..
İşte bu yepyeni dinin adı, Resulullah (s.a.v.)'in tebliğ ettiği İslam'dır. Davet edilmekten ve davet etmekten onur duyduğumuz İSLAM gerçeğidir...
Mehmed Alagaş
İNSAN DERGİSİ YAYINLARI
78 syf.
Makale tarzı yazılmış küçük az sayfalı bir kitap olmasına rağmen anlatmak istediklerinin özünü verip kimsenin söylemeye cesaret edemeyip kelimelere dökemediği gerçekleri insanın yüzüne bam bam söylemiştir. Okunması gereken bir eser olduğunu düşünüyor ve tavsiye ediyorum
79 syf.
Çıkmaza giren hayatin anlamını yitiren bir genç intihar etmek kendini uçurumdan atmak için veda tepesi adını verdiği yere giderken tepenin yakınında bir ihtiyar görür. Onunla konuşurken hayatındaki eksikliği, cevapsız sorularına cevap ve ateist düşüncesinin ne kadar mantıksız olduğunu görür. Kitap kısa bir kitap olmasına rağmen anlattıkları değerli bilimsel şeyler. Olunması gereken insanı düşündüren bir kitap okunası bir kitap ...
156 syf.
Kitapta o kadar gzl noktalara değinilmiş ki... okurken sıkılmıyorsunuz olay örgüsü gzl anlatılmış. olayları anlatırken konuşma diyologları şeklinde verilen bilgiler , tespitler muhteşem... İslamı yaşayan insanları görünce bizim yaşadığımız müslümanlık mı? diyesi geliyor insanın.. Sadece sevmediğim tek nokta var. Yazar kendi adını kendi kimliğini çok öne çıkarmış ve biraz gözüme battı. Yoksa kitabı çok beğendim. Okunması gereken bir eser, hatta aralıklarda insanın okuyup sindirmesi gereken bir eser...
79 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Lise de Öğretmeninden ödünç alıp okuduğum ve hayran kaldığım bir kitap. Bana okumayı sevdiren eserlerden biri. Hatta aradan onca yıl geçmesine rağmen ,kitabin ismi ve içeri aklımda yer etmiş ama yazarının ismini unutmuştum.Kİtaplarımın arasında olması gerekiyor deyip araştırarak bulduğum ve satın alıp tekrar okuduğu ve yine aynı zevki veren başucu eseri.
Hayat koşturmasında yaşamın anlamını yitiren İntihar etmek isteyin yani kaybolmuş biri. Karşısına çıkan yaşlı amcanın ona yaşamın gayesini dini yollarla anlatıp onu var olmanın nedenlerini açıkladığı bir kitap. Okunması gereken bir kitap. Çok kalın değil. Kısa ve öz anlatımıyla çok etkilendim. Eminim okuyanlar pişman olmamıştır.
156 syf.
·5/10
Yıllar önce okumama rağmen aklımda kalan istisna romanlardan biri. Ağırlıklı olarak günümüzdeki müslümanların yozlaşmasını konu alan ve sekülerizmin insanlar üzerindeki etkisinin farklı bir dille eleştirildiği okunmaya değer bir kitap.
237 syf.
·Beğendi·9/10
Divane ile kanımın kaynadığı bir dönemde tanıştım. Aşk, sokaktaki arkadaş çekişmeleri, yanlış ortamlar vs vs... Yakup hocanın nasihetleri beni baya toparlamıştı. Allah'ın El Vedud ismini bu kitapta öğrenmiştim. Vedud esmasının anlamı ‘’Sevilmeye çok layık olan’’ anlamındadır. Oysa biz gönlümüzü nelerle meşgul etmiştik. Baya içerlemiştim. Divanenin gülbenaza olan aşkı. Sonrasındaki olaylar silsilesi. Mutlaka tavsiye ediyorum. Bir solukta okunacak bir eser...
93 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kısa ama etkili bir kitap. Aslında dini yaşamayı unutan bizler için biçilmiş kaftan. Herkese ikinci bir fırsat verilir. Sanki müsvedde yaşadığımız hayatı temize çekme fırsatı gibi. Kuran i teyp gibi düz düz okumak dinlemek degil onu yaşama fırsatını görebilmeli. Bu fırsatın farkına varabilmeli...
140 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
yıllar öncesinde okumuştum..her şerde vardır bi hayr dedirtecek türden bir kitap...hangi konumda olursanız olun sizi hayatınızı gözden geçirmeye nefs muhasebesi yapmaya kısaca hayra davet eden bir kitap..okumanızı gönülden isterim..
79 syf.
·Beğendi
Ortaokuldayken öğretmenim okumam icin ödünç olarak vermişti. Kitapta konu neydi nasıl anlaşılmıştı hatırlamıyorum ama kitabı çok beğenerek okuduğum hâlâ aklımda. Ve bende güzel izler bırakmıştı. Şimdi 1k kitapları arasında tevafüken bunu görünce mutlu oldum ve inşallah en kısa zamanda temin edip yeniden okuyacağım.
156 syf.
Yazarın kitabını mobilden okumuştum. Fena bir kitap değil, gayet akıcı bir roman konusu oldukça başarılı. Okumak isteyenler, ders çıkarılabilecek bir kitap

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmed Alagaş
Tam adı:
Mehmet Alagaş
Unvan:
Türk Din Adamı, Yayıncı, Yazar
Doğum:
İzmir, Türkiye, 1953
Mehmet Alagaş,güzel bir müslüman olmak için nasıl düşünülmesi ve nasıl yaşanılması gerektiği sorusunu Kuran-ı Kerimde arayan ve bulduğu Kurani gerçekleri insanlarla paylaşmaya çalışan Allahın bir kuludur.

Yazar istatistikleri

  • 70 okur beğendi.
  • 922 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 280 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları