Teselliler Kitabı

8,0/10  (1 Oy) · 
8 okunma  · 
2 beğeni  · 
449 gösterim
Anladım ki her insan şu fani dünyada bir sığınak, bir liman, bir teselli arıyor. İçindeki sonsuz açlığı teskin etmek istiyor. İşte mesele tam da burada rengini belli ediyor. Ârif Hâce Yusuf Hemedanî, "Hayat nedir?" diye sorulduğunda şöyle cevap veriyor:

"Hayat, teselli olmaktır. Kişi teselli bulduğu şeyle yaşar, onunla hayattadır."

İnsanı insana canavar kılan filozofa inat, 'İnsan insanın tesellisidir, teselliyiz birbirimize' diyorum. Varoluşun sinesinde sürekli kanayan yaralar açtığı şu insanoğluna, bu geçici yurtta, birbirimize en büyük vazifemiz tesellidir, diyorum. Paketlenmiş, ambalajlanmış, derin donduruculara atılmış ucuz teselliler, kendini aldatma ustası olan insanın züğürt tesellisi değil elbet muradım. Ben kendi payıma bu vazifeyi biraz olsun yerine getirmeye çalıştım.

Aşk, ayrılık, hüzün, anlamsızlık, yalnızlık, yaşlılık, ölüm, çirkinlik, yoksulluk...

Yusuf Özkan Özburun'dan çağdaş dünyanın yaralarına kadim merhem: "Teselliler Kitabı"

Bizlerle sakin, dingin ve içten bir dille konuşan Tesellici, insanlığın ortak kültüründen beslenen hikmetli bir bakışla bütün zamanlarda ve günümüzde yaşanan dertlere çare olacak, yüreklerde açılan yaraları sarmalayacak bir bakış sunuyor ve diyor ki: "İnsan insanın tesellisidir, teselliyiz birbirimize..."
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9786051140377
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü: