Tımarhane Adası

7,0/10  (4 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
387 gösterim
Bir kazayla başlıyor olaylar. Sonra Ayvalık’ın koylarında aşkın, savaşın, dostlukla düşmanlığın dansına kadar uzanıyor. Ege boylu boyunca hüznü yaşıyor. İşgal yılları canlanıyor. Bir Rum kızıyla Türk erkeğinin aşkı zorluklara yeniliyor. Ve onların sonu gelmeyen aşkından olma Mustafa bize bu hikâyeyi babasının ağzından aktarıyor. Ardından da yeniden günümüze dönüyor, Mustafa’yla birlikte Meryem Ana’nın mezarının peşinde gizemli bir yolculuğa çıkıyoruz. Mehmet Coral’ın yeni romanı Tımarhane Adası güçlü bir dram olduğu kadar, gerilimli bir macera da.

Coral’ın daha önceki romanlarını okumuş olanlar bilirler, yazar tarihin derinliklerinde dolaşmaktan hep hoşlanmıştır. Bu kez hem yakın tarihten bir dönem seçiyor kendine, hem de Meryem’in ölümüne kadar gidiyor. Mekân olarak da kendi memleketine, Ege’ye dönüyor yüzünü. Ege’nin ilginç mekânlarında dolaşıyor. Efes’e uğruyor, Ayvalık’a da. Romanın eksenini ve adını ise günümüzün harabelerinden biri yaratıyor: Aya Paraskevi Manastırı. Tarihin acımasız ve hoşgörüsüz yüzünü gösterdiği Tımarhane Adası’yla Mehmet Coral sevgi ile sevgisizliği, kahramanlık ile insanlığı, dinler arası yakınlık ile uzaklığı, hüzünlü bir aşk hikayesi ile okuyucuyu soluk soluğa bırakan bir macera romanını bir araya getiriyor, bu arada
Hıristiyanlık tezlerine de dokunuyor. Kısaca, heyecanlı, gerilimli, aynı zamanda da dokunaklı bir romana davetlisiniz.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2006
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9789752934627
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
ÜMİT YILMAZ 
02 Şub 14:43 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

iyi bir roman ama fazla latince sözcükler var ve hepsinin açıklaması yok maalesef. Böyle olunca romanın akışına kapılmayı engelliyor. Bir de doğan Kitap'ın yazı karakteri mi, yazı sıklığı mı ne bana okuması hep zor geliyor. Bunun dışındav Mehmet Coral iyi bir romancı ve araştırmacı.