Yazar
Mehmet Coral

Mehmet Coral

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.1
93 Kişi
243
Okunma
12
Beğeni
1.871
Gösterim
Unvan
Türk Araştırmacı Yazar
Doğum
İzmir, Türkiye, 1947
Yaşamı
1947 yılında İzmir'de doğdu. Amsterdam Üniversitesi ve Lahey Uluslararası Akademisi'nde iktisat yüksek lisansı yaptı. 1999'da ülkemizi temsilen Balkan Halkları Edebiyat Ödülü Balkanika'ya katıldığında, ödül komitesi yazarın tüm eserlerinin Balkan dillerine çevrilmesini kararlaştırdı. Kitapları İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve Yunanca'ya çevrilen yazarın uçmak dışındaki en büyük tutkusu da İstanbul'un geçmiş yaşamı hakkında yaptığı araştırmalardır. Kitaplarının temelini de genellikle bu tarihî araştırmalar oluşturur.
Sefa Akgül
Tımarhane Adası'ı inceledi.
120 syf.
·
4 günde
Kitap, mübadele yıllarında Ayvalık'ta yaşayan bir ailenin hayatını konu ediniyor. Roman, yüzyıllardır tartışılan, konuşulan, uğruna dağları delen aşkı konu alıyor. Varlıklı bir rum ailenin kızı olan Eleni ile bu ailenin himayesinde büyütülen ve papazlar tarafından eğitilmiş olan Ali’nin hikâyesi sunuluyor. Kitap, tek kelime ile mükemmel.Üstelik,İstiklal savaşı yıllarından izler bulmakta mümkün.
Tımarhane Adası
7.1/10
· 18 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Erhan K.
Ben, El Fakir-ül-Hakir, Sinan'ı inceledi.
248 syf.
·
8/10 puan
sermimar Sinan'ın devşirilme döneminden başmimarlığa yükselişinin kitabı.Mimar sinan'ın büyük eserlerine nasıl imza attığına tanık olabileceğiniz güzel bir çalışma olmuş.Sai Sinanın arkadaşı ve hayat öyküsünü onun anılarından derleyip toparlıyor.Yapılan sohbetlerde Sinanın düşünce ve Dünyaya bakışı yazarın güzel üslubuyla işlenmiş.Etkileyici bir kitaptı.
Ben, El Fakir-ül-Hakir, Sinan
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Kütüphanedeki Postacı
Hümeyra'nın Anıları'ı inceledi.
296 syf.
·
7 günde
·
6/10 puan
Kitap hz Aişe'yi anlatsa da o dönemde yaşananlar ile iç içeyiz. Peygamber efendimiz dönemi 4 halife döneminde olan olayları hz Aişe'nin dilinden okuyoruz. Yazar, finalde ise kerbela faciasina değinmiş. İslam tarihi için okunabilir fakat çok fazla detay beklememek lazım. Birkaç bilgiyi ilk kez bu kitaptan öğrendim. Ne kadar doğrudur onu bilemem. Benim şahsi fikrim o dönemde olanlar hakkında bilgi edinme olayı. Genel anlamda bir bilgi veriliyorsa kesin konuşmanın doğru olduğuna inanmıyorum. Çünkü o günden günümüze kadar neler değişiyor neler. O dönemi yargılamak bize düşmez. En doğrusunu Allah bilir. Kitapla kalın :)
Hümeyra'nın Anıları
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Emrah Arabacı
Allah Benim'i inceledi.
148 syf.
·
13 günde
·
Beğendi
·
5/10 puan
En-El Hak
Kitabın ismi herkesi biraz şaşırtmışsa da; En-el Hak düşüncesinin kurucusu Hallac-ı Mansur'un son günlerini ve son saatlerini yazar bize kendi dramatik kurgusu ile aktarmaktadır. Hakkında çok az şey bildiğimiz (Hallac-ı Mansur konusunda bildiklemizin büyük kısmı Louis Massignon isimli bir Fransız şarkiyatçısının çalışmalarına dayanmaktadır) bu düşünürün, böyle bir romanda karşımıza çıkması açıkcası şahsımı sevindirdi. Hallac-ı Mansur'un düşüncelerini, son günlerin de kendisinden dinlemekten (her ne kadar kurgu da olsa) keyif ve hüzün duydum. Son olarak; eseri beğendiğimi söyleyebilirim, tarihi roman ve konuya meraklılarının beğeneceğini düşünüyorum.
Allah Benim
7.6/10
· 25 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE