1000Kitap Logosu
Resim
Mehmet Coral

Mehmet Coral

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.1
111 Kişi
308
Okunma
17
Beğeni
2.214
Gösterim
Unvan
Türk Araştırmacı Yazar
Doğum
İzmir, Türkiye, 1947
Yaşamı
1947 yılında İzmir'de doğdu. Amsterdam Üniversitesi ve Lahey Uluslararası Akademisi'nde iktisat yüksek lisansı yaptı. 1999'da ülkemizi temsilen Balkan Halkları Edebiyat Ödülü Balkanika'ya katıldığında, ödül komitesi yazarın tüm eserlerinin Balkan dillerine çevrilmesini kararlaştırdı. Kitapları İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve Yunanca'ya çevrilen yazarın uçmak dışındaki en büyük tutkusu da İstanbul'un geçmiş yaşamı hakkında yaptığı araştırmalardır. Kitaplarının temelini de genellikle bu tarihî araştırmalar oluşturur.
248 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
26 ayrı yazardan, 27 ayrı öykü içeren bir yapıt. İstanbul’da geçen ve İstanbul’u hissettiren çok değerli öyküleri içeriyor. Eski İstanbul’u okuyorsunuz ama sanki değişen tek şey zaman da geri kalan her şey aynı gibi.. Özellikle canım
Tezer Özlü
için alıp okuduğumu ifade etmeliyim. Düşüncelerini aktardığı, cümlelerini sıraladığı, özenle seçtiği kelimelerini içeren, O’na ait bir metni okuma ihtiyacıyla sarıldım kitaba. O’nun yazdığı bölüme bir an önce gelmek için çok sabırsızca çaba sarf ettim. Okurken de büyük bir burukluk hissettim. Sanırım O’ndan kalan son metni okumak içimi buruklaştırdı ve varlığına sarılırken yokluğunu hatırladım.. Çok değerli nostalji tadında bir kitap. Hepsi çok güzel ve değerli öyküler kesinlikle. Ben en çok Canım
Tezer Özlü
‘ nün “ Cafe Boulevard “ ve
Nalan Barbarosoğlu
‘nun “ Kostümlü Hayalet “ bölümlerinden etkilendim.. İyi okumalar herkese, kitapla kalın…
Okuyacaklarıma Ekle
120 syf.
·
4 günde
Kitap, mübadele yıllarında Ayvalık'ta yaşayan bir ailenin hayatını konu ediniyor. Roman, yüzyıllardır tartışılan, konuşulan, uğruna dağları delen aşkı konu alıyor. Varlıklı bir rum ailenin kızı olan Eleni ile bu ailenin himayesinde büyütülen ve papazlar tarafından eğitilmiş olan Ali’nin hikâyesi sunuluyor. Kitap, tek kelime ile mükemmel.Üstelik,İstiklal savaşı yıllarından izler bulmakta mümkün.
Tımarhane Adası
6.9/10 · 22 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
128 syf.
·
Puan vermedi
Kitap biraz farklı bir hikayeye mevcut. Eski dönemlerde belçika nın luzern kentinden başlayan bir aşk hikayesi ve bu hikayeye eşlik eden Kuğular. Okunabilir mı derseniz vakit geçirmek için okunabilir.
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.