Adı:
Değişim
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750731778
Kitabın türü:
Çeviri:
Erdem Kurtuldu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Çin’in en ünlü ve Nobel ödüllü yazarı Mo Yan, Değişim adlı uzun öyküsünde ülkesindeki toplumsal ve siyasal değişimleri dile getiriyor. Otobiyografi tarzında öykü ya da öykü tarzında otobiyografi diyebileceğimiz bu yapıt, Çin edebiyatındaki çoğunlukla siyasal olaylara odaklanan tarihsel anlatıların tersine, “insanlar”ın tarihini ele alıyor. Değişim bu niteliğiyle değişme sürecindeki bir ülkenin görünümünde tavandan aşağıya değil, tabandan yukarıya bakan bir yaklaşımın temsilcisi oluyor.Mo Yan, anlatımında zaman içinde ileriye ve geriye dönüşler yapıyor; önemsiz olaylar ile sıradan insanların yaşamına yöneliyor. Gündelik yaşamın boyutlarını aşan büyük olayların sokaktaki insan üzerindeki etkisini aktararak tarihe insan sıcağının soluğunu katıyor.
96 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
"Yabancı dil" deyince İngilizce, Almanca ve Rusça'dan önce aklına Çince, Japonca gelen var mı? Varsa ne güzel doğrusu. Bazen kavramların içini biraz da olsa dar bir bakış açısı ile doldurabiliyoruz sanırım.

Okumak sıkıcı hale gelince, okuma şevkini tekrar kazanmak için romandan hikayeye, hikâyeden şiire, şiirden tiyatroya geçmek kadar, Ülke değiştirmenin de gerekli olduğunu anlamış bulunuyorum. Yoksa bir süre sonra akılda hep aynı sokaklar, aynı tipte iş adamları, aynı tipte ev hanımları, aynı tipte çocuklar, aynı tipte evler canlanıyor insanın hayalinde.

Mao Yan, bu kitapta bir yayıncının kendisinden Çin'de görülen değişikleri konu alan bir yazı kaleme almasını istemesi üzerine bu uzun öyküyü yazmaya başladığını daha ilk sayfada söylüyor. Ki zaten kitabın içinde de sizi de unutmuyor "Gelin şu anıya dönelim." şeklinde anıları içinde dolandırıyor bizi. Kitap güzeldi, yeni bir kültür görmek ve biraz da olsun Çin Tarihi ve Çin'in toplum yapısı üzerine bilgi edinmek için hoş bir kitap.

İncelemeyi de yazarın kullandığı takma ad olan Mo Yan'ın ne anlama geldiğini söyleyerek bitirelim: "Sakın Konuşma."
96 syf.
·8/10
Aynı duyguyu yine çinli bir yazar olan Yu Hua'nın "Yaşamak" adli kitabını bitirdiğimde de yaşamiştım. Evet, kesinlikle Mo Yan'ın "Değisim" adlı bu kitabini bitirdiğimde hissettiklerim, ufak bir fark dışında diğeriyle aynıydı: Yoğunluk farkı; "Yaşamak" çok daha yoğun bir hüzün bırakıyordu insana.
İnsan her yerde insandı işte; dili, dini, ırkı ne olursa olsun; hayalleri, hedefleri, aşklari, nefretleri, hırsları olan...korkuları, sevinçleri, hayal kıriklıkları, umutları, duyguları olan...ve düzen ve sistem ve yaşamın ta kendisi dedigimiz tüm her şey...her yerde aynıydı...belki üç aşağı, belki beş yukarı!
Şu Çinli yazarlar en kötü koşulları bile öyle ince bir mizahla yazıyorlar ki, okurken ister istemez gülümsüyoruz ama gülümserken bir yandan da, çiğnemeden yuttuğumuz katı bir lokmanın yemek borumuzda ilerleyişini hisseder gibi, bir yandan da koca bir hüzün yumağının yureğimizin tam orta yerine doğru hızla ilerlediğini hissediyoruz.
Kitap hakkında birde şöyle sandart bir yorum eklemek isterim: Yazar otobiyografi tarzında 1970 ile 1990 yılları arasındaki Çin'i ve kendi yaşam öyküsü üzerinden halkın o dönem ki yaşantısını anlatmış.
96 syf.
·Puan vermedi
Mo Yan'ın ikinci kitabını okumuş oldum bu kitapla beraber. Mo Yan önceki kitabı gibi Çin'in kültürel, sosyal ve devrim yıllarına ışık tutuyor. Mo Yan ' ın sade dili kitabı akıcı kılıyor. Bu uzun öykülü kitabında yazarlığa uzanan hikayesi, çocukluğu ve arkadaşlarına değinir ve bunların içine o yıllarda kitabın isminden de anlaşılacağı gibi Çin'in Kültür devrimi, Başkan Mao yönetimi ve geçen yıllarla beraber ülkenin değişimine değinilir.
96 syf.
·2 günde·7/10
İlk Mo Yan okumam için en ince kitabını seçtim yazarın doğal olarak. Yu Hua ile Çin edebiyatının zenginliğine kapıldım gidiyorum. Yu Hua ile ister istemez karşılaştırmaya girdiğimi farkettim kitabı. Çin'in devrimlerle dolu son 100 yılını iki yazar da paralel anlatıyor. Yu Hua daha hikayeleştirerek Mo Yan ise bizzat yaşadıklarını yazmış Değişim kitabında. Aslında ilk okuldan askerliğine kadar bahsettiği Çin'e özgü bir çok şeyi kitapta görüyoruz fakat daha kişisel ve daha üstünkörü. 40 yılda Çin'deki toplumsal değişimler daha ön planda bu kitabında. 1950'lerde geçen Yu Hua kitaplarında benim en dikkatimi çeken şey komşuların, çevrenin insanlara çok fazla karıştığı ve herkesin sizin hayatınızla ilgili bir fikri olduğuydu Mo Yan bunu aynen şöyle dile getirmiş ve tercüman olmuş bu değişime;
"Çinlilerin "herkes bir başkasının işine karışır"'dan "herkesin işi kendine"'ye geçişi ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır aslında" Kültür devriminin bitimiyle Çin'in şaha kalkışını, okulların tekrar açılarak insanların yoksulluktan refaha geçişini de hissediyorsunuz. Harika bir anlatıydı.
96 syf.
·2 günde·10/10
Bazı hayaller vardır imkansız gibi görünüyor. Düşler vardır sadece düşlemekle kalır bu kitapta Mao Yan bize bu degişimleri o kadar sıcak bir dille anlatıyor ki inslanların nerelerden nerelere geldiğini kimin ne olacağını bilinmedigin için her insana değer verilmesi gerektiğini yani günümüzün insanlarını anlıyor bir nebze
96 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Farklı kültürler tanımak her zamab heyecanlandırmistir beni. Bu kitapta da Çin hakkında küçük, güzel bilgiler edindim.

Kitap ülkede ve yazardaki değişimleri konu alıyor. Sadece ülke ve yazar değil aslında değişen. Toplum, ekonomi kisacasi her ülkede oldugu gibi bir değişim bir çok şeyi etkiliyor. Kitap guzeldi sadece kültürel farklardan dolayı anlam veremedigim seyler oldu ama bunları göreceğimi tahmin ediyordum. Herkese iyi okumalar (:
96 syf.
·7/10
Öncelikle kitabın konusuna değineyim. Yazarın kendini anlattığı bu öykü kitabında olaylar, ana karakterimizin derste yöneltilen hayalinin ne olduğu sorusuna 'aşık olduğu kızın babası olmak' cevabını vermesiyle başlıyor. Pek sevilmeyen ve sürekli aşağılanan karakterimiz bunun üzerine sınıftan kovuluyor tabii.. Günün birinde kıza duygularını anlatıyor ancak işsiz güçsüz biriyle olamayacağı yanıtını alıyor. Kendini değiştirmeye böylece başlamış oluyor.. Benim için bir kitabı değerli kılan detayları ve bu kitaptaki kamyon bir detaydan fazlası olmuş, adeta çiçek açtırmış kitaba. Bir de öğretmenin koca ağzına yaptığı benzetmeler var. Hayata baktığı o pencerenin ne kadar eğlenceli olduğuna dikkat çekiyor, dönem olaylarına değinirken takındığı ciddiyetle hayatın diğer yönlerine dikkat çekmesi gibi.. Daha fazla spoi vermeden minik bir kesit bırakayım.

"Kendimi her zaman insanları okuyabilen biri olarak görmüştüm ama aslında sadece insanları kendi erdemlerimle yargılayan aşağılık bir adammışım"
96 syf.
·2 günde·8/10
Çin'de 1978 yılında Deng Xiaoping öncülüğünde gerçekleştirilen Büyük Açılım ve Reform uygulamalarının sonucunda ortaya çıkan toplumsal değişimleri -kırsal reform, halk komününün dağıtılması, toprakların sözleşmelerle dağıtılması gibi- ve bunların insanların hayatlarına yansımalarını, Mo Yan'ın sınıf arkadaşları olan He Zhiwu ve Lu Wenli'nin hayatları üzerinden gözler önüne seriyor. Okunası bir kitap.
96 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Çini farklı bir yönden ele alıp anlatmış.Bir insanın hayali ve bu hayalin ve değişimin sürecini çok akıcı bir dille anlatmış.Hayalin nasıl adım adım gerçekleştiğini anlatmış.Hayal GAZ51bir kamyon......
96 syf.
·6/10
Yazar Mo Yan, son 30 yılda Çin'de meydana gelen büyük değişimleri anlatması için bir yazı teklifi alır. Başta konunun geniş ihtivası nedeniyle reddetmesine rağmen ''nasıl yazmak ne yazmak istiyorsan öyle yaz'' gibi yazmaya özgür alan sağlayan teklifi zor da olsa kabul eder. Kitapta; zamanın etkisiyle değişen kültürün, alışkanlıkların ve teknolojinin sıradan insanların hayatlarındaki etkileri yalın bir dille anlatılmış.
96 syf.
·3 günde·7/10
Hiç kimsenin hayatı çiçek bahçeleriyle bezeli değil. Herkes belli zorluklardan geçiyor büyük hayal kırıklıkları yaşıyor. Ve herkes geleceği hakkında endişeleniyor.
Merak ettiğim Mo Yan hakkında ipuçları veren bir kitap... Bir başlangıç ya da bir son yok kitapta sadece akıp giden bir hayat var...
96 syf.
·4 günde·4/10
*Spoiler
Arkadaş bu kitabı bir ben mi beğenmedim? Evet farklı bir kültür,geçmiş zamandan günümüze insanların,hayatların ne kadar değiştiğine dair anılar yaşatıyor bize. Nobel ödülü kazandıracak kadar neyini beğendiler anlayamıyorum. Çok mu bilgilisin Nobel ödülü almış yargılamak sana mı kaldı demeyin gerçekten hayret içerisindeyim. Kötü bir kitap değil okunuyor gayet. Beğenmediğim,garip gelen, kabul edemediğim şeyler var sadece. Kuma olayı var mesela. Üzerine kuma gelmesi için bir kadının eşine onay vermesi üzerine "istersen ben değil o eşin olsun ben metresin olurum" diye söylemesi fln var mesela.Hangi kültürden olursa olsun ,hikaye bile olsa bu tür şeyler gerçekten kabul edebileceğim şeyler değil. Sonra intihar bombacısı bir askerden övgü dolu bahsetmesi de beni rahatsız etti. Çarpışarak şanlı bir zafer elde etmek yerine canlı bomba olma olayı da beni rahatsız eden bir durum.Yazarın bununla ilgili düşüncelerini de sevmedim.Bir de Lu Wenli var tabii. Bence yazarımız da bu kıza karşı bir şeyler hissediyordu.Sürekli ondan ve Gaz51'den bahsederek geçti öykü.96 sayfalık bir kitap okuyarak bir şey kaybetmedim elbette ama özellikle alın okuyun da demem...
Elliden sonra az önce gözünün önünde olan şeyi bile unutmaya başlıyorsun ama geçmişte yaşananlar gün geçtikçe daha da netleşiyor...
Bir erkek eğer sevdiği kadınla evlenemezse o zaman kendine en çok yararı getirecek kadınla evlenmeli.
Mo Yan
Sayfa 86
Kendimi her zaman insanları okuyabilen, içlerinden geçenleri görebilen biri olarak görmüştüm ama aslında sadece insanları kendi erdemlerimle yargılayan aşağılık bir adammışım. Başkalarının içinden geçenleri görebilmemin asıl nedeni de tanıdığım insanların çoğunun benim gibi aşağılık olmasıydı...
Mo Yan
Sayfa 88

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Değişim
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750731778
Kitabın türü:
Çeviri:
Erdem Kurtuldu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Çin’in en ünlü ve Nobel ödüllü yazarı Mo Yan, Değişim adlı uzun öyküsünde ülkesindeki toplumsal ve siyasal değişimleri dile getiriyor. Otobiyografi tarzında öykü ya da öykü tarzında otobiyografi diyebileceğimiz bu yapıt, Çin edebiyatındaki çoğunlukla siyasal olaylara odaklanan tarihsel anlatıların tersine, “insanlar”ın tarihini ele alıyor. Değişim bu niteliğiyle değişme sürecindeki bir ülkenin görünümünde tavandan aşağıya değil, tabandan yukarıya bakan bir yaklaşımın temsilcisi oluyor.Mo Yan, anlatımında zaman içinde ileriye ve geriye dönüşler yapıyor; önemsiz olaylar ile sıradan insanların yaşamına yöneliyor. Gündelik yaşamın boyutlarını aşan büyük olayların sokaktaki insan üzerindeki etkisini aktararak tarihe insan sıcağının soluğunu katıyor.

Kitabı okuyanlar 85 okur

  • Erkan agadi
  • Meryem Ağuş
  • OmTm
  • Umut Aykın
  • ipek şeniz üstün
  • Melisa Zeyneb
  • Bahar Kumaş
  • Elnur Paşa
  • Pervin
  • Aryaarmin

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%10 (3)
9
%6.7 (2)
8
%26.7 (8)
7
%26.7 (8)
6
%13.3 (4)
5
%6.7 (2)
4
%10 (3)
3
%0
2
%0
1
%0