·
Okunma
·
Beğeni
·
1176
Gösterim
Adı:
Yaşam ve Ölüm Yorgunu
Baskı tarihi:
Mart 2015
Sayfa sayısı:
936
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750725104
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Shengsi pilao
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Mo Yan'ın epik romanı Yaşam ve Ölüm Yorgunu, Mao Zedong'un toprak reformu hareketiyle Çin kırsalının geleneksel düzenini altüst etmesinden yaklaşık iki yıl sonra, 1 Ocak 1950 günü başlıyor. Bu iki yıl boyunca Cehennemin Efendisi Yama, ırgatlarına iyi davranmasıyla nam salmış Ximen Nao'ya, iktidarı yeni ele geçirmiş köylülerin kendisini neden idam ettiklerini itiraf ettirmek için her türlü işkenceyi uyguluyor. Ama Ximen Nao, cehennem ateşinde yakılma cezasını çektikten sonra bile masum olduğu iddiasını sürdürünce Cehennemin Efendisi Yama pes ederek onun eski topraklarına dönmesine izin veriyor.

Ne var ki, Ximen Nao yeniden hayata geldiğinde insan olarak değil eşek olarak doğduğunu anlıyor.Çünkü Cehennemin Efendisi Yama kalpleri kinle dolu ruhların yeniden insan olarak doğmalarını istemiyor ve o ruhları hayvan olarak yeniden dünyaya gönderiyor.Romanın beş bölümü, kahramanımızın altı reenkarnasyonla eşek, boğa, domuz, köpek ve maymun kimliğindeki yaşamlarında, eski ailesinin, dostlarının, rakiplerinin, düşmanlarının yazgısına tanık oluşunu aktarıyor.Ximen Nao son reenkarnasyonunda da şaşırtıcı bir bellek gücüne ve dil öğrenme yeteneğine sahip olan koca kafalı bir oğlan çocuğu olarak dünyaya geliyor.Roman bu farklı kimliklerin bakış açılarından Çin'in çalkantılı tarihindeki son elli yılın öyküsünü dile getiriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
936 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Yaşam ve Ölüm Yorgunu
Mo Yan Çin li bir yazar 1955 doğumlu. 2012 de Nobel Edebiyat Ödülü nü alan ilk Çinli.
Yasam ve Ölüm Yorgunu Can yayınlarından çıkan 933 sayfalık olağan üstü epik bir roman.Dahada enteresan olanı bu uzun romanı kırk üç günde ve kalem kağıtla yazmış olması. Eleştirmenler çalakalem yazıp anlık başarıya ulaştığını söylemiş olsalarda ; o buna karşı çıkar, ve yılların birikimiydi der.
Ximen Nao yanlışlıkla ölünce Cehennemin efendisi Yama ya ölümü hakedecek bir şey yapmadığını, daha vaktinin olması gerektiğini anlatır ve yaşam döngüsü başlar.Esek olarak yeniden dünyaya gelmiştir.Ölür ölür dirilir ..Cehennemin Efendisi Yama kalpleri kinle dolu ruhların yeniden insan olarak dogmalarını istemez .Altı reenkarnasyon geçirir.Bu dönemlerde Çin deki toprak reformunu Ximen le yaşarız. Güldürür bizi , ince esprilerle.
"Yaşamın karşıtı ölüm değildir. Ölümün karşıtı doğumdur. Doğum ve ölüm, yaşam diye adlandırdığımız sürecin birer parçasıdır.''


On Altı Numara" diye seslendi bana, "nasıl bir dünyada yaşıyoruz biz böyle? İkimiz de domuzuz fakat insanlar niye bize eşit davranmıyor? Ben siyah sen beyaz olduğun için mi bu? Ya da senin yakışıklı benim çirkin olmamdan mı kaynaklanıyor? Senin öyle ahım şahım bir güzelliğin de yok halbuki..."
Böyle bir gerizekalıya nasıl cevap verebilirdim ki? Dünya hiç de adil bir yer olmamıştı zaten."
Mo Yan, kahve içerken kendi hikâyesini uzun uzun bana anlatır gibi samimi geldi.Isimler çok karışık Yüzyıllık Yalnızlık Marquez tadında bir roman.Fakat daha edepsiz .Ben çok sevdim..
936 syf.
·4 günde
roman 1 Ocak 1950 gününde, daha üç ay önce guomindang’ın arkasından çin komünist partisi öncülüğünde girişilen toprak reformunun hedefi toprak ağası ximen nao’nun yerli milislerce kurşuna dizilmesiyle boyladığı cehennemde, cehennemin efendisi yama’nın, budist inancına göre eşek olarak yaşama geri döndürülmesiyle başlar. roman, esas anlatıcısı ximen nao’nun, bir yandan kendiyle hesaplaşması, bir yandan rejimin geçtiği aşamaları, bir yandan geride bıraktığı karısı, iki cariyesi, cariyesinden olan iki çocuğu ile çin’in shandong eyaleti goami kuzeydoğu bucağındaki ximen köyündeki yakınlarının 50 yıl boyunca yaşamlarına: aşklarına, evliliklerine ve bunların çin komünizmi içinde değişen düzenlemelerle olan ilişkilerine, aldıkları pozisyonlarına eşek, boğa, domuz, köpek ve maymun kimlikleriyle tanıklıkları üzerine kuruludur.

arka kapakta da özetlendiği üzere milenyum gününde tekrar insan olarak gönderildiği bir önceki aşamada, budizmin arınma inancına göre, toprak ağası ximen nao ile cehennemin efendisi yama arasında şöyle bir konuşma geçer;
“’bu dünyada kalpleri kinle dolu o kadar çok insan var ki,’ dedi efendi yama üzgün bir ses tonuyla, ‘kalpleri kinle dolu ruhların yeniden insan olarak doğmalarını istemiyoruz o yüzden; ama kimi ağdan kaçıveriyor işte.’
‘artık kimseye kin gütmüyorum, efendim!’
‘hayır, gözlerinde hala birkaç kin kırıntısı parladığını görebiliyorum senin.’” (sf:886)

çin komünizmi, önceki yüzyıldan itibaren emperyalistler tarafından yarı sömürge ve sömürgelik süresini uzun ve meşakkatli mücadelelerden ve ikinci dünya savaşı sonrasında milliyetçi guomindang’la giriştiği iç savaş sonrasında 1 Ekim 1949’da taiwan dışında, yarı-feodal üretim ilişkilerin esas olduğu kıta çin’inde iktidara gelir.

mao zedung’un, yarı-feodal ilişkilerin çözülmesi ve sosyalizme geçişin ön koşulu olarak formüle ettiği milli demokratik devrim aşamasında girişilen toprak reformu goami kuzeydoğu bucağındaki ximen köyünde toprak ağasının infazı ile başlar. yoksul ve topraksız köylünün topraklandırıldığı, toprak ağaları ve zengin köylülerin cezalandırıldığı bu aşamadan sonra; ikinci aşamada sosyalizme geçiş, bireysel küçük köylü mülkiyetinin, “gönüllülük” temelinde komünal mülkiyete dönüştürülmesidir. 

ancak, kapitalizmde, görünmez elin piyasayı düzenlediği ilkesinin anti-tezi komünist yönetimler muazzam bir lojistik yükün altında kaldıklarından, geçiş aşaması çininde bu yükü yönetecek bir organizasyon tam olarak başarılamadığından, iyi niyetle kurulmuş komünal işletmelerin pek çoğu başarısızlıkla kapanmak zorunda kalırken, bürokrat ve işbilir komünist parti organları ve yöneticileri bu başarısızlıklardan kendilerine pay çıkarırlar. 

bunu üzerine, “karagahları bombalayın” ve “bin çiçek açsın, bin fikir birbiriyle yarışsın” sloganlarıyla yine mao’nun başlattığı öğrenci ve işçi-köylü gençliğin sahiplendiği kültür devriminihilizmi de, benzeri siyasi kültürel iklim nedeniyle karşıtına dönüşür. 

arkasından, zamanında üretimin altyapısı temel girdilerin temini merkezi planlamalarla aşılamayacağı iyice ortaya çıkınca; komünist parti, ailelerin ve işletmelerin kendine kendi kendilerine yeterliliği ilkesini benimsediği, reformları yürürlüğe sokar. sonra, bireysel işletmeciliğin desteklendiği yatırımların da önü açılır. çoğu komünist partisi üyesi ve parti bürokratlarıyla birlikte yeni sınıfı oluşturan yeni zenginler günümüz çininin gerçeği olarak ortaya çıkar ve geri dönüşsüz olarak sisteme hakim olurlar.

bu değişime karşı duran, itiraz eden “eski kafa” kolu, bacağı ve aklını yitirmiş yarı-kaçık savaş kahramanları komünistlerin ise sesi çok cılızdır.

bu arka planıyla roman, iradeciliğin esas, demokrasinin eser miktarda olduğu sistemde ancak böyle büyülü bir fabl diliyle, bir ülkenin ve orada yaşayanların duruşunu, aşklarını, özlemlerini, fırsatçılığını, değişimini, kısacası insana dair olanı yalın gerçeğini anlatıyor
936 syf.
·Puan vermedi
Toprak reformu sonrası çin, eşek boğa domuz köpek maymun ve en son yine insan olarak altı kez reenkarne olan bir toprak ağasının gözünden elli yıllık çin tarihi, ilginç, akıcı, hem eğlenceli hem hüzünlü
ama oku oku bitmeyen bir kitap,
936 syf.
·Puan vermedi
Herkesin en az bir kere düşünüp dışa vuramadigi gerçek reenkarnasyon . Bir yaşam ve ölüm döngüsü. Ilk hayatımızda yaptığımız iyilik veya kötülüğün sonraki hayatlarimizi belirlemesi düşüncesi .Bazıları çiçek bazilari rüzgar ya da dünyanın kurtarıcısı olmak herhangi biri olmayı hayal edip bunun gerçekleşmesi.Kulağa gerçekten güzel geliyor ama bu döngüde kaç hakkımız var ölmek için? Ayrıca dünyaya kök salmak ister miyiz?Yazar bu eserinde özellikle Asya ülkelerinde gerçekten inanılan bu düşünce uzerinden hikayeyi ele almıştır. Ve dönem olarakta ülkenin kaderini belirleyen bir zamanda süre gelen gelişmeler konuya daha fazla renklendiriyor.Keyifle ve soluksuz okuduğum bir eserdi.
936 syf.
·61 günde·Beğendi·10/10
"Benim hikayem 1 Ocak 1950'de başladı." Mao Zedong'un iktidara gelmesinin ardından yapılan Toprak Reformu ile halka karşı suç işlediği için ölüme mahkum edilen Ximen Nao'nun, Cehennemin Efendisi Yama ile yaptığı anlaşma sonucunda sırasıyla eşek, boğa, domuz, köpek, maymun ve koca kafalı bir çocuk olarak tekrar tekrar dünyaya gelişini ve ailesinin yazgısına tanıklık edişini anlatan roman bu cümleyle başlıyor.

"Sanrısal gerçekçilikle halk hikayelerini, tarihi ve şimdiyi kaynaştırmadaki ustalığıyla" 2012 yılında Nobel alan yazarın Buddenbrooklar'ı andıran romanı aslında oldukça politik bir sistem eleştirisi/taşlaması üzerine inşa edilmiş. Üç farklı anlatıcı tarafından aktarılan öykü kuruluşundan 2000'li yılların başına kadar Çin Halk Cumhuriyetinde yaşanan değişimleri; sistemin gerekliliklerini yerine getirenlerin yükselirken, diğerlerinin nasıl gözden düştüğünü, bir gün lanetlenenin ertesi gün herkes tarafından nasıl göklere çıkarıldığını gözler önüne seriyor. Buna karşılık Lan Lian'ın davasını sonuna kadar savunan kararlı kişiliği ile Nao'nun her reenkarnasyonunda sahibine, yakınlarına gösterdiği sadakat, sistemin değişkenliğinin antitezi ve yazarın önemsediği değerler olarak sunuluyor.
Nobel almasına rağmen, ülkesinde istenmeyen adam ilan edilen, eserleri yasaklanan yazar, kendisini de bu özelliğiyle romana dahil etmiş.

Oldukça kalın (936 syf) ama çok etkileyici bir kitap. Bu tarz kitapları sevenlerin okumasını tavsiye ederim.

Keyifli okumalar.
"Kalpleri kinle dolu ruhların yeniden insan olarak doğmalarını istemiyoruz o yüzden; ama kimi ağdan kaçıveriyor işte."
İşte o zaman, geriye bir o kalıyordu, kemiklerime kazınmış, yüreğime damgalanmış, hayatımın sonuna kadar unutamayacağım bir düşünce, kırk yıllık bir hayatımda hiç yaşamadığım bir duygu.
Mo Yan
Sayfa 710 - Can yayınları
Bu dünyada bir sürü gizemli olgu var ve bilimin gelişmesiyle birlikte önünde sonunda hemen hemen hepsinin cevabı bulunacak ama sadece aşk kalacak geriye hiçbir zaman anlayamayacağımız bir fenomen olarak.
Bu dünyada bir sürü gizemli olgu var ve bilimin gelişmesiyle birlikte önünde sonunda hemen hemen hepsinin cevabı bulunacak ama sadece aşk kalacak geriye hiçbir zaman anlayamayacağımız bir fenoman olarak
“Bir hayvana böyle vahşice davranmanın ne gereği var!”
“İçtiği suyun kaynağını bilmeyen ve kim olduğunu unutan nankör insanlar bence bir hayvandan bile daha değersiz!”
Mo Yan
Sayfa 50 - Can Yayınları
Ben yaşamak ve gerçekten iyi bir yaşam sürmek istiyorum, böylece bütün Çin bu kara noktaya alışacak!
Mo Yan
Sayfa 318 - Can Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yaşam ve Ölüm Yorgunu
Baskı tarihi:
Mart 2015
Sayfa sayısı:
936
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750725104
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Shengsi pilao
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Mo Yan'ın epik romanı Yaşam ve Ölüm Yorgunu, Mao Zedong'un toprak reformu hareketiyle Çin kırsalının geleneksel düzenini altüst etmesinden yaklaşık iki yıl sonra, 1 Ocak 1950 günü başlıyor. Bu iki yıl boyunca Cehennemin Efendisi Yama, ırgatlarına iyi davranmasıyla nam salmış Ximen Nao'ya, iktidarı yeni ele geçirmiş köylülerin kendisini neden idam ettiklerini itiraf ettirmek için her türlü işkenceyi uyguluyor. Ama Ximen Nao, cehennem ateşinde yakılma cezasını çektikten sonra bile masum olduğu iddiasını sürdürünce Cehennemin Efendisi Yama pes ederek onun eski topraklarına dönmesine izin veriyor.

Ne var ki, Ximen Nao yeniden hayata geldiğinde insan olarak değil eşek olarak doğduğunu anlıyor.Çünkü Cehennemin Efendisi Yama kalpleri kinle dolu ruhların yeniden insan olarak doğmalarını istemiyor ve o ruhları hayvan olarak yeniden dünyaya gönderiyor.Romanın beş bölümü, kahramanımızın altı reenkarnasyonla eşek, boğa, domuz, köpek ve maymun kimliğindeki yaşamlarında, eski ailesinin, dostlarının, rakiplerinin, düşmanlarının yazgısına tanık oluşunu aktarıyor.Ximen Nao son reenkarnasyonunda da şaşırtıcı bir bellek gücüne ve dil öğrenme yeteneğine sahip olan koca kafalı bir oğlan çocuğu olarak dünyaya geliyor.Roman bu farklı kimliklerin bakış açılarından Çin'in çalkantılı tarihindeki son elli yılın öyküsünü dile getiriyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 28 okur

  • Hatice
  • Cansu Dogan
  • Duygu Akman
  • Filiz Kurt
  • GizemBen
  • Selin K.
  • B. Ermeydan
  • ulu tahıl
  • Yokyer Kitap Kulübü
  • Efsuni

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%42.9 (6)
9
%28.6 (4)
8
%7.1 (1)
7
%14.3 (2)
6
%7.1 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0