Akl-ı Kemal 3.Cilt (Atatürk'ün Akıllı Projeleri)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.044
Gösterim
Adı:
Akl-ı Kemal 3.Cilt
Alt başlık:
Atatürk'ün Akıllı Projeleri
Baskı tarihi:
Ekim 2012
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751032676
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılâp Kitabevi
O nasıl yaptı Ötekiler Nasıl Yıktı?

"Devrim ve Karşı Devrim"
Dünyaya parmak ısırtan Cumhuriyet mucizesi akıllı projelerin, akıllı projeler ise Akl-ı Kemal'in (Atatürk'ün aklının) bir ürünüdür.
Akl-ı Kemal'in 3. cildinde yer alan "Atatürk'ün Akıllı Projeleri" şunlardır:

Kemalist Ekonomi Modeli (KEM)
Yokluk ve yoksulluk içinde kazanılan bir Kurtuluş Savaşı... Kağnı komutanları, kadın kağnı sürücülerinin gizli öyküsü, uçan kağnının ve paradaki sabanın sırrı. Tekalif-i Milliye Emirleri ve Türk insanının büyük fedakârlığı. İmalat-ı Harbiye gerçeği.
Osmanlı'nın emperyalizme teslim olarak çöküşünün kısa tarihi. Atatürk'ün emperyalizmin pençesinde, borç batağında, yoksul bir ülkeden borçsuz ve tam bağımsız bir ülke yaratması. Kemalist Ekonomi Modeli. Belgeler, rakamlar ve istatistiklerle Cumhuriyet'in ekonomi mucizesi. Kemalist Ekonomi Modelinin yok edilişine ilişkin unutulan gerçekler: ABD istekleri, ABD raporları ve ikili anlaşmalar.

Sosyal Fabrika Projesi: Atatürk'ün fabrikalara verdiği önem. Atatürk'ün kurduğu fabrikaların tam listesi. Belgelerle ve fotoğraflarla Atatürk'ün Sosyal Fabrika Projesi. Atatürk'ün Kalkınma Planları ve Devletçi ağır sanayi hamlesi. Atatürk'ün Sosyal Fabrika Projesi'nin yok edilişi.

Kapısına kilit vurulan, yıkılan, yok pahasına satılan fabrikalar ve Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası'nın bugünkü içler acısı durumunun belge fotoğrafları...

Demirağ (Demiryolu) Projesi: Osmanlı Devleti'nin sömürülmesinde ve yıkılmasında yanlış demiryolu politikasının rolü. Yabancı şirketlere geniş ayrıcalıklar tanıyan demiryolu imtiyaz sözleşmeleriyle emperyalizmin Osmanlı'yı iliklerine kadar sömürdüğü gerçeği. Atatürk'ün antiemperyalist ve milli demiryolu politikası. Atatürk'ün Türkiye'yi demirağlarla ördüğü gerçeği. Atatürk'ten sonra Türkiye'nin Demirağ Projesinden vazgeçip "Karayolu Projesi"ne yönelmesinin nedenleri. Bu konudaki ABD raporları, ABD istekleri, ABD yardımları ve ikili anlaşmalar...

Atatürk, akıllı projelerini geliştirirken tarihi tecrübelerden, Tanzimat'tan beri devam eden kırılgan ve kararsız Osmanlı modernleşmesinden, 15. yüzyılda başlayan Avrupa aydınlanmasından, Türk-İslam tarihinin aydınlık sayfalarından, okuduğu 5000'e yakın kitaptan ve Allah vergisi dehasından yararlanmıştır. Atatürk'ün Akıllı Projeleri, Atatürk'ün ölümünden hemen sonra yok edilmeye başlanmıştır.

"Ben bu konuları daha gençliğimden beri düşünen bir insanım. Eğer size, bu konuları yeni düşünmeye başladığımı söylersem inanmayınız."
-Mustafa Kemal Atatürk-
(Tanıtım Bülteninden)
400 syf.
·16 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bu seriyi okurken Atatürk'ü ve onun dahi, vizyoner liderliğini daha yakından tanıma fırsatı buluyorsunuz. Bir kez daha böyle bir lider topraklarımızdan geçtiği için onur duydum. Diğer yandan da bir daha böyle bir liderle sadece biz değil tüm dünyanın tanışamayacağını bilmek de üzdü. Kitapta Atatürk'ün Ekonomi politikası , Sosyal fabrika ve demirağlar projeleri detaylı bir şekilde anlatılmış.
Ekonomi politikası: Tek cümle ile özetleyecek olursak daha cepheden cepheye koşarken Atatürk ülkenin bağımsızlık mücadelesinin sadece cephede değil ekonomik olarak da kazanılması gerektiğini bilerek hareket etmiş. Tabi arkasında fakir ama onurlu, yürekli varını yoğunu, canını ortaya koyan güçlü de bir millet varmış.
Sosyal Fabrika Projesi : Sümerbank yıllarını gören bizler için hüzünlü ve gururlu bir yolculuk oldu. Genç Cumhuriyet sevdalılarının yüreklerini , emeğini ortaya koyarak fabrika kurma serüvenlerini mutlaka okuyun. Görene çok ders var. Fabrikalar sadece üretimin merkezi değil, eğitimden sanata kadar köy enstütülerinin de destekleyicisi konumundaymış. Tiyatro salonundan, balolara kadar birçok etkinlik yapılıyormuş. Bu yönünü ilk kez bu kitapta öğrendim. İşçilerin böylece gelişimine de büyük katkıları olmuş. Keşke devam ettirilebilseymiş.
Demirağlar Projesi: Osmanlı döneminde mevcut demiryolları yabancı egemenliğinde olduğundan ülkeyi geliştirmekten çok dış kaynakların ülkeye ucuza sokulması , ülkedeki hammaddeyi de ucuz olarak sömürme stratejisine yönelik olarak kurgulanmış. Savaş döneminde de kullanılmayacak derecede tahrip edilmiş. Onarımlarda kadınların çalıştığını okuduğumda bir kez daha anladım kadınların gücünü.
Atatürk Osmanlıyı geriletenin dışa bağımlılık ve bilimden, teknolojiden uzaklaşması olduğunu çok iyi analiz ederek fark etmiş. Yolu her zaman akılcı olmuş. Bu nedenle hangi projesine baksanız yol gösterenin akıl olduğunu görüyorsunuz.
Günümüzde ise gittikçe akıldan uzaklaşıyoruz . Bu projelere sahip çıkmak, ileriye götürmek Atatürk kadar vizyoner lider olmayı gerektiriyor.
Nazilli Sümerbank fabrikasının günümüzdeki fotoğrafları ise ibretlik . Sinan Meydan yine arşivlik , titiz bir çalışma yapmış. Keşke tüm okullarda okutulsa. Özet derken çok uzadı biliyorum ama Atatürk'ün çalışmalarını yüzeysel olarak bilsek de böyle derinlikli eserlerle daha da yakından tanımalı ve gerekli dersleri çıkarmalıyız. Yoktan var eden bir milletin evlatları olarak güç içimizde .
400 syf.
·9/10 puan
Sinan Meydan’ın Akl-ı Kemal serisinin üçüncü cildi.

Bu cildinde;
Kemalist Ekonomi Modeli, Sosyal Fabrika Projesi ve Demiryolu Projelerini bulacaksınız.
400 syf.
Atatürk'ün dehasını, çalışkanlığını, insanlığını, fedakarlıklarını görmeyi bilenler için o kadar hayret verici ve önünde şapka çıkarıcı ki, bu niteliklerin anlaşılması açısından değerli belgeli bilgilerle dolu şahane bir kitap...
Cumhuriyet'in Osmanlı'dan devraldığı ekonomik mirası ifade edicek sözcük "yok" sözcüğüdür: para yok, silah yok, teknoloji yok, tarım yok, hayvancılık yok, üretim yok .... yok, yok, yok! Yok oğlu yok. Bunun adı olsa olsa "yok ekonomisi" olur! Olanlar da yabancıların... bu toprağın insanın nerdeyse hiçbir şeyi yok
Seçildikleri illerden yola çıkıp bin bir güçlükle Ankara'ya ulaşmayı başarabilen milletvekillerinden bazıları, yokluğu paylaşmaya daha fazla dayanamayarak memleketlerine dönmek istemiş, hatta birkaçı da dönmüştür. Bu kutsal mücadelenin önemini tam anlamıyla fark edemedikleri anlaşılan birkaç inançsızın diğerlerine kötü örnek olmasını istemeyen Atatürk, meclis kürsüne çıkarak şu çarpıcı sözleri söylemiştir:

“Arkadaşlar, işittim ki bazı arkadaşlar yoksulluğumuzu bahane ederek memleketlerine dönmek istiyormuş. Ben kimseyi zorla Milli Meclis'e davet etmedim. Herkes kararında hürdür. Bunlara başkaları da katılabilir. Ben, o takdirde asker Mustafa Kemal, mavzerini eline alır, fişekliklerini göğsüne dizer, bir eline de bayrağı alır, Elmadağı'na çıkar, orada tek kurşunu kalıncaya kadar vatanı müdafaa eder, kurşunları bitince bu aziz vücudumu bayrağıma sarar, düşman kurşunlarıyla yaralanır, temiz kanımı kutsal bayrağıma içire içire tek başıma can veririm, Gelecekte, Burada can verenler, vatanlarını kurtarmaya çalışanlardır? yazılı bir taşa sahip olunabilirse mükafatlarını bulmuş olurlar.”
Atatürk ve heyeti Sivas'tan Ankara'ya doğru hareket ederken tam anlamıyla "yoksulluk" içindedirler. Bu yoksulluğu Mazhar Müfit Kansu "Bütün paramız yol için yirmi yumurta, bir okka peynir ve 10 ekmeğe yettiğinden bunları aldırdık" diye ifade etmiştir.
Misak-ı Milli siyasi bağımsızlığı, Misak-ı İktisadi ekonomik bağımsızlığı amaçlamıştır. Atatürk’ün, “siyasal bağımsızlığın ekonomik bağımsızlıkla taçlandırılmasın diye ifade ettiği durum ancak bu iki kavramın bir araya gelmesiyle mümkün olacaktır. Mazlum milletlere örnek teşkil eden Kemalist Ekonomi Modeli’nin en önemli kavramlarından biri Misak-ı İktisadi’dir.
Dünyada hiçbir milletin kadını, 'Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar hizmet gösterdim' diyemez. Mustafa kemal Atatürk
Bir ulusun varıyla, yoğuyla her şeyiyle savaşa katılması anlamına gelen teklif-i milliye emirleri, dünya savaş tarihini en iyi topyekün savaş örneklerinden biridir. Yüzyılın başında emperyalizme Anadolu yaylasına gömerek mazlum uluslara örnek olan Atatürk'ün askeri başarı sırlarını başında bu "topyekün savaş stratejisi" gelmektedir.
Atatürk’ü ve onun kurduğu Cumhuriyet’i “halk düşmanı” “tepeden inmeci” “baskıcı” “diktatör” diye adlandıran sözüm ona “demokrat” “milletin adamı” ve “liberal” hükümetler Atatürk’ün tam bağımsız, halkçı ve demokratik düzenini 50-60 yılda yerle bir etmişlerdir. Ama sorsanız en büyük halkçı onlardır...
Mustafa Kemal, milletinin gerçek düşmanının sadece yabancılar olmadığını artık anlıyordu. Türklerin bütün saldırganlıklarına rağmen yabancılardan öğrenecekleri bir şeyler vardı. Gerçek düşman aralarındaydı. Onları başka milletlerin yürüdüğü ışıklı yoldan alıkoyan, gelişmeleri önleyen, baskı altında tutan softalık ve yobazlık...
“Bir millet yalnız kendi gücüne dayanarak varlığını ve bağımsızlığını sağlayamazsa şunun bunun oyuncağı olmaktan
kurtulamaz.”
“İnsaf ve yardım dilenmek gibi bir ilke yoktur. İnsaf ve yardım dilenciliğiyle millet işleri ve devlet işleri görülemez. Millet
ve devletin onuru ve bağımsızlığı sağlanamaz.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Akl-ı Kemal 3.Cilt
Alt başlık:
Atatürk'ün Akıllı Projeleri
Baskı tarihi:
Ekim 2012
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751032676
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılâp Kitabevi
O nasıl yaptı Ötekiler Nasıl Yıktı?

"Devrim ve Karşı Devrim"
Dünyaya parmak ısırtan Cumhuriyet mucizesi akıllı projelerin, akıllı projeler ise Akl-ı Kemal'in (Atatürk'ün aklının) bir ürünüdür.
Akl-ı Kemal'in 3. cildinde yer alan "Atatürk'ün Akıllı Projeleri" şunlardır:

Kemalist Ekonomi Modeli (KEM)
Yokluk ve yoksulluk içinde kazanılan bir Kurtuluş Savaşı... Kağnı komutanları, kadın kağnı sürücülerinin gizli öyküsü, uçan kağnının ve paradaki sabanın sırrı. Tekalif-i Milliye Emirleri ve Türk insanının büyük fedakârlığı. İmalat-ı Harbiye gerçeği.
Osmanlı'nın emperyalizme teslim olarak çöküşünün kısa tarihi. Atatürk'ün emperyalizmin pençesinde, borç batağında, yoksul bir ülkeden borçsuz ve tam bağımsız bir ülke yaratması. Kemalist Ekonomi Modeli. Belgeler, rakamlar ve istatistiklerle Cumhuriyet'in ekonomi mucizesi. Kemalist Ekonomi Modelinin yok edilişine ilişkin unutulan gerçekler: ABD istekleri, ABD raporları ve ikili anlaşmalar.

Sosyal Fabrika Projesi: Atatürk'ün fabrikalara verdiği önem. Atatürk'ün kurduğu fabrikaların tam listesi. Belgelerle ve fotoğraflarla Atatürk'ün Sosyal Fabrika Projesi. Atatürk'ün Kalkınma Planları ve Devletçi ağır sanayi hamlesi. Atatürk'ün Sosyal Fabrika Projesi'nin yok edilişi.

Kapısına kilit vurulan, yıkılan, yok pahasına satılan fabrikalar ve Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası'nın bugünkü içler acısı durumunun belge fotoğrafları...

Demirağ (Demiryolu) Projesi: Osmanlı Devleti'nin sömürülmesinde ve yıkılmasında yanlış demiryolu politikasının rolü. Yabancı şirketlere geniş ayrıcalıklar tanıyan demiryolu imtiyaz sözleşmeleriyle emperyalizmin Osmanlı'yı iliklerine kadar sömürdüğü gerçeği. Atatürk'ün antiemperyalist ve milli demiryolu politikası. Atatürk'ün Türkiye'yi demirağlarla ördüğü gerçeği. Atatürk'ten sonra Türkiye'nin Demirağ Projesinden vazgeçip "Karayolu Projesi"ne yönelmesinin nedenleri. Bu konudaki ABD raporları, ABD istekleri, ABD yardımları ve ikili anlaşmalar...

Atatürk, akıllı projelerini geliştirirken tarihi tecrübelerden, Tanzimat'tan beri devam eden kırılgan ve kararsız Osmanlı modernleşmesinden, 15. yüzyılda başlayan Avrupa aydınlanmasından, Türk-İslam tarihinin aydınlık sayfalarından, okuduğu 5000'e yakın kitaptan ve Allah vergisi dehasından yararlanmıştır. Atatürk'ün Akıllı Projeleri, Atatürk'ün ölümünden hemen sonra yok edilmeye başlanmıştır.

"Ben bu konuları daha gençliğimden beri düşünen bir insanım. Eğer size, bu konuları yeni düşünmeye başladığımı söylersem inanmayınız."
-Mustafa Kemal Atatürk-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 80 okur

  • Ejder Kağan Nedirli
  • Harun İskenderoğlu
  • murat hasdemir
  • Sefa ASLAN
  • Necati Efe Şahin
  • Seval
  • Özgür Özen
  • Semra Ulutaş
  • Miraç Seziş
  • Zafer

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%59.3 (16)
9
%18.5 (5)
8
%7.4 (2)
7
%0
6
%0
5
%3.7 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%11.1 (3)