Akl-ı Kemal 3.Cilt Atatürk'ün Akıllı Projeleri

8,5/10  (8 Oy) · 
13 okunma  · 
8 beğeni  · 
795 gösterim
O nasıl yaptı Ötekiler Nasıl Yıktı?

"Devrim ve Karşı Devrim"
Dünyaya parmak ısırtan Cumhuriyet mucizesi akıllı projelerin, akıllı projeler ise Akl-ı Kemal'in (Atatürk'ün aklının) bir ürünüdür.
Akl-ı Kemal'in 3. cildinde yer alan "Atatürk'ün Akıllı Projeleri" şunlardır:

Kemalist Ekonomi Modeli (KEM)
Yokluk ve yoksulluk içinde kazanılan bir Kurtuluş Savaşı... Kağnı komutanları, kadın kağnı sürücülerinin gizli öyküsü, uçan kağnının ve paradaki sabanın sırrı. Tekalif-i Milliye Emirleri ve Türk insanının büyük fedakârlığı. İmalat-ı Harbiye gerçeği.
Osmanlı'nın emperyalizme teslim olarak çöküşünün kısa tarihi. Atatürk'ün emperyalizmin pençesinde, borç batağında, yoksul bir ülkeden borçsuz ve tam bağımsız bir ülke yaratması. Kemalist Ekonomi Modeli. Belgeler, rakamlar ve istatistiklerle Cumhuriyet'in ekonomi mucizesi. Kemalist Ekonomi Modelinin yok edilişine ilişkin unutulan gerçekler: ABD istekleri, ABD raporları ve ikili anlaşmalar.

Sosyal Fabrika Projesi: Atatürk'ün fabrikalara verdiği önem. Atatürk'ün kurduğu fabrikaların tam listesi. Belgelerle ve fotoğraflarla Atatürk'ün Sosyal Fabrika Projesi. Atatürk'ün Kalkınma Planları ve Devletçi ağır sanayi hamlesi. Atatürk'ün Sosyal Fabrika Projesi'nin yok edilişi.

Kapısına kilit vurulan, yıkılan, yok pahasına satılan fabrikalar ve Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası'nın bugünkü içler acısı durumunun belge fotoğrafları...

Demirağ (Demiryolu) Projesi: Osmanlı Devleti'nin sömürülmesinde ve yıkılmasında yanlış demiryolu politikasının rolü. Yabancı şirketlere geniş ayrıcalıklar tanıyan demiryolu imtiyaz sözleşmeleriyle emperyalizmin Osmanlı'yı iliklerine kadar sömürdüğü gerçeği. Atatürk'ün antiemperyalist ve milli demiryolu politikası. Atatürk'ün Türkiye'yi demirağlarla ördüğü gerçeği. Atatürk'ten sonra Türkiye'nin Demirağ Projesinden vazgeçip "Karayolu Projesi"ne yönelmesinin nedenleri. Bu konudaki ABD raporları, ABD istekleri, ABD yardımları ve ikili anlaşmalar...

Atatürk, akıllı projelerini geliştirirken tarihi tecrübelerden, Tanzimat'tan beri devam eden kırılgan ve kararsız Osmanlı modernleşmesinden, 15. yüzyılda başlayan Avrupa aydınlanmasından, Türk-İslam tarihinin aydınlık sayfalarından, okuduğu 5000'e yakın kitaptan ve Allah vergisi dehasından yararlanmıştır. Atatürk'ün Akıllı Projeleri, Atatürk'ün ölümünden hemen sonra yok edilmeye başlanmıştır.

"Ben bu konuları daha gençliğimden beri düşünen bir insanım. Eğer size, bu konuları yeni düşünmeye başladığımı söylersem inanmayınız."
-Mustafa Kemal Atatürk-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9789751032676
 • Yayınevi:
  İnkılâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Volkan Türüdü 
28 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Atatürk'ün kütüphanecisi Nuri Ulusu'ya kulak verelim:
"Her İstanbul seyahatinde, hatta bazı diğer seyahatlere de giderken yanımıza mutlaka kitaplarını aldırırdı, ama İstanbul'a gidiş başkaydı. İstanbul'a her gidişte çok fazla kitap alırdık. Şimdi bu arada çok önemli bir özelliğini de anlatmak istiyorum:
İlk İstanbul seyahatine giderken istediği kitaplar o kadar fazlaydı ki, karton kutular buldurup kütüphaneye getirtmiştim. Tam içine kitapları doldurtmak üzereyken Atatürk kütüphaneye geldi ve ne yaptığımı sordu. 'İstediğiniz kitapları karton kutulara aldırdım, onların içine koydurup özel trene naklettireceğim' deyince, 'Dur bekle biraz' dedi. Kitap adedine şöyle bir baktıktan sonra kütüphaneden çıktı, odasına gitti. Biraz sonra bir baktım iki tane cephane sandığını muhafız alayı erleri getirip kütüphaneye koyuverdiler ve gittiler. Ne olduğunu anlamadım, bakıp dururken Atatürk içeri geldi, benim şaşkın şaşkın baktığımı görünce, 'Ne o Nuri oğlum, şaşırdın değil mi? Şaşırma, şaşırma, SAVAŞTA BUNLARLA CEPHANE TAŞIDIK, SEN O ZAMANLAR ÇOCUKTUN, BİLEMEZSİN, BU SANDIKLAR BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR. ŞİMDİ O SAVAŞ BİTTİ, YENİ BİR SAVAŞIMIZ BAŞLIYOR. O DA KÜLTÜR VE SANAT SAVAŞIMIZDIR VE OKUMAKLA, KİTAPLA OLUR; İŞTE ŞİMDİ CEPHANE TAŞIDIĞIMIZ O SANDIKLARA KİTAPLARIMI KOY, BU SANDIKLARLA TAŞINSIN, CEPHANENİN YERİNİ ARTIK KİTAPLAR ALSIN' dedi.
Ne şaşırmıştım. Bu ne biçim bir kitap sevgisi, ne ulvi bir düşünceydi. O zaten hiçbirimizin, hiç kimsenin aklına, hayaline dahi gelemeyecek fikirleri üreten bir dahiydi.

Akl-ı Kemal 3.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 62)Akl-ı Kemal 3.Cilt, Sinan Meydan (Sayfa 62)