Ateş, Dil, Güzellik ve Zaman Üstünden İnsanın Evrimi

Transandans

Gaia Vince

Transandans Konusu

2020 Kraliyet Akademisi Bilim Kitabı Ödülü Finalisti İnsanı sadece alet edevat kullanan bir çeşit akıllı şempanze olarak düşündüğümüzde türümüzün olağanüstü yönünü gözden kaçırıyoruz. Etrafınıza bakın: Gördüğünüz her şeyin –kendimiz dahil– akıllı tasarımcılarıyız. Basit taş aletlerden akıllı telefonlara nasıl geldik? Avcı-toplayıcı gruplar nasıl oldu da çokuluslu imparatorluklara evrildi? Sapiens okurları bilişsel bir devrimin –beynimizde meydana gelen çarpıcı evrimsel değişim sayesinde ilkel insanların modern bireylere dönüşmesinin– kültürel bir patlama yarattığını söyleyecektir. Gaia Vince ise Transandans’ta modern insanın genler, çevre ve kültürün birlikte geçirdiği incelikli bir evrimin ürünü olduğunu öne sürüyor. Ona göre insanı benzersiz kılan şey bireysel zekâmızdan çok, kolektif kültürümüz. Vince popülasyon genetiği, arkeoloji, paleontoloji ve nörobilimdeki öncü gelişmelerden yola çıkarak evrimimizin dört lokomotifi olan Ateş, Dil, Güzellik ve Zaman’ın, türümüzü Homo omnis adını verdiği aşkın bir süperorganizmaya nasıl dönüştürdüğünü gösteriyor. Transandans bizleri kimliğimiz üstüne yeniden düşünmeye çağıran ve aldığımız bu uzun yolun sonunda bugün çok daha büyük ama daha yıkıcı olabilecek bir şeyin eşiğinde durduğumuzu gösteren etkileyici ve kışkırtıcı bir kitap. “Ufuk açıcı, harikulade bir çalışma.” TIM FLANNERY, Bilim İnsanı Ve Ölümcül Havalar Kitabının Yazarı
Yazar:
Gaia Vince
Gaia Vince
Çevirmen:
Şiirsel Taş
Şiirsel Taş
Tahmini Okuma Süresi: 10 sa. 26 dk.Sayfa Sayısı: 368Yayınlanma Tarihi: 18 Ocak 2022Yayınevi: DOMİNGO YAYINEVİOrijinal Adı: Transcendence
ISBN: 9786051982090Ülke: TürkiyeDil: Türkçe

Puan

9.510 üzerinden
3 Puan · 0 İnceleme

Transandans Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 15.4
Erkek% 84.6
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Gaia Vince
Gaia VinceYazar · 1 kitap
Avustralya vatandaşlığına sahip, serbest çalışan bir İngiliz çevre gazeteci, yayıncı ve kurgu dışı yazardır. BBC Online için The Guardian ve Smart Planet adlı bir köşede yazıyor. Daha önce Nature'ın haber editörü ve New Scientist'in çevrimiçi editörüdür.

Gaia Vince Kitapları

Tümünü gör

Transandans Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
FK

FK

@Kocapinarfadime
·
14 Mayıs 16:10
Gerçekliğin deneyimsel bir versiyonuna mı inanıyoruz yoksa nesnel versiyonuna mı?
8 etkileşim
FK

FK

@Kocapinarfadime
·
21 Ocak 13:53
Insan vücudu fiziksel zorlanma ya da açlık nedeniyle stres altındayken kan akışının önceliği kaslar değil, beyindir. Demek ki evrim sürecimizin bir noktasında hızlı düşünme, hızlı hareket etmekten daha önemli hale geldi.
6 etkileşim
FK

FK

@Kocapinarfadime
·
01 Mart 19:06
Hikâye anlatıcılığı, doğası gereği sosyal bir girişimdir; zihinsel bir ortaklığı paylaşan, gerçekliği askıya alma ve sanal bir uzay-zamana dalma konusunda hemfikir olan bir insan grubunun varlığını zorunlu kılar.
7 etkileşim

Transandans İletileri

Tümünü gör
Henüz kayıt yok