Turgut Özal Biyografi

7,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
510 gösterim
Prof. Dr. Hikmet Özdemir, Özal’ın liderlik portresini, başarılarını ve yanılgılarını sorumlu bir tarafsızlıkla anlatıyor…Özal’ın, 1927’de başlayıp 1993’e kadar süren 66 yıllık yaşam öyküsü… Bu öykü, Türkiye’nin zorluklar, krizler, başarılar, darbeler, iniş-çıkışlarla dolu ve hayli karmaşık devlet-ordu-toplum-ekonomi-dış ilişkiler, siyasi partiler ve demokrasi kültürünün bir başka açıdan yazımıdır aynı zamanda.Özal’ın biyografisi, yirmi birinci yüzyıl Türkiye’sinin iç ve dış siyasetini ve daha iyiyi arama çabasını “süreklilik” ve “değişim” eksenlerinde düşünmek isteyenler için de keyifli bir okuma olacaktır.Prof. Dr. Hikmet Özdemir, muhafazakâr mühendis Özal’ın liderlik portresini, başarılarını ve yanılgılarını, onun Türkiye tezlerini bilen isimlerden biri olarak sorumlu bir tarafsızlıkla anlatıyor.Yazar hakkında:

Siyaset bilimi profesörü Hikmet Özdemir Kahramanmaraş’ta doğdu. Ankara’da Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Kamu Yönetimi lisans programını bitirdi; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden kamu yönetimi ve siyaset bilimi doktoru unvanı aldı. TÜBİTAK, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığında görev yaptı; daha sonra Kırıkkale, Başkent, Kocaeli üniversitelerinde ve tam zamanlı profesör olarak Türk Tarih Kurumu’nda çalıştı.

British Chevening bursuyla Londra Üniversitesi’nde; Fulbright bursuyla Georgetown Üniversitesi’nde; İngiltere ve ABD devlet arşivlerinde ve İsviçre’de Milletler Cemiyeti arşivinde incelemelerde bulundu.Türkiye’de hükümet-ordu ilişkileri; harp ve kriz döneminde liderlik; siyaset ve anayasal kurumların gelişimi ile dünya harbinde Ermeniler başlıkları altında 46 kitabı yayımlandı.
mefkure 
17 Oca 01:59 · 7/10 puan

Turgut Özal’ın hayatını anlatırken özellikle Türkiye’nin yakın tarihine de anılar üzerinden ışık tutan bir biyografi. İleri görüşlü bir aksiyon insanı olan Özal’ın, özellikle 80 ihtilalinde askeri yönetimin ekonomiyi emanet ettiği ve sonrasında da 80-90’lı yıllar arasında projeleri itibariyle Türkiye’de liberal ekonomiye geçişin baş mimarı olması gerçeği, onun nadide bir şahsiyet olmasının önemli bir göstergesi. Türkiye bu dönem sonrasında uluslarası düzeyde atılımlar ve açılımlar yapmaya başlayan ülke olması, Özal’ın ufkunun genişliğinin kavranması açısından manidardır.