Turnuva

7,8/10  (10 Oy) · 
18 okunma  · 
5 beğeni  · 
538 gösterim
Dünya tarihindeki ilk satranç turnuvasının Osmanlı İmparatorluğunda düzenlendiğini biliyor muydunuz?

Yıl 1546… İngilterenin veba salgını ve taht kavgalarıyla çalkalandığı bir dönemde, Osmanlı İmparatorluğunun hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman, Avrupadaki krallara bir davetiye gönderir:

Dünya şampiyonunu belirlemek üzere, ülkenizin en iyi satranç oyuncusu Konstantinopoliste düzenlenecek turnuvaya davetlidir. Turnuvanın galibi, hem önemli bir servet elde edecek, hem de ülkesinin itibarını artıracaktır.

İngiltere satranç şampiyonuna eşlik eden ve saygın bir eğitmen olan Roger Ascham, öğrencisi Elizabethi de yanına alır. Ancak şehre ulaşınca büyük bir tehlikenin içine düştüklerini anlarlar. Sıra dışı bir katil firardadır ve Sultanın önemli misafirlerinden biri, turnuvanın açılış gecesinde saray bahçesinde vahşice öldürülmüştür.

Ascham, cinayeti soruşturmak üzere Sultan tarafından görevlendirilir. Elizabeth ile birlikte araştırmayı derinleştirdikçe, turnuvanın ardındaki gerçeklerin yanı sıra gizli kalmış sırları, işlenen cinayetleri ve diplomatik ihanetleri keşfederler.Yaşadığı ve şahit olduğu olaylar, gelecekteki İngiltere kraliçesinin hayatını tümden değiştirecektir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  432
 • ISBN:
  9786055143916
 • Orijinal Adı:
  The Tournament
 • Çeviri:
  Leyla Çelik
 • Yayınevi:
  Panama
 • Kitabın Türü:
Kürşad Ulusoy 
04 Nis 07:46 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tarafsız bir gözle okunduğunda bir avrupalının gözünden hem İslamiyet hem de Hristiyanlığa karşı eleştiriler yönelten, satrancın tarihi gelişiminden bahseden, tarihi en yoğun yaşandığı döneme farklı bir bakış açısı getiren ustaca kurgulanmış bir kitap.