9,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
2 beğeni  · 
595 gösterim
Le Clézio, Tutanak'ta "dünyanın yeni bir hikayesi"ni anlatıyor. Önünde, arkasında, sağında, solunda modernizmle yaşayan insanın hikayesini. Romanın "kahramanı" Adam Pollo, uyum'u kovalarken, iç dünyasında uzun sarsıntılar yaşar ve Le Clézio'nun telaşlı ama doğal yazısı, tüm bu sarsıntıları sismografik bir aygıt gibi kaydeder... Tutanak, 60'lı yılların sonunda Fransa'da hararetli tartışmalara konu olmuş bir kitap.Tanıtım Yazısı'ndan
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 1996
 • Sayfa Sayısı:
  242
 • ISBN:
  9789754705379
 • Çeviri:
  Emin Özcan
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Esra 
13 May 2016 · Kitabı okudu

Dünya yuvarlak ve minikti. Ve insanlar her yerine el atmışlardı. Dünya yüzünde tek bir yer yoktur ki bir ev, bir uçak ya da bir telefon direği konmuş olmasın, anlıyor musunuz. İnsan bu ırka ait olduğu için nasıl çileden çıkmasın?

Tutanak, Jean-Marie Gustave Le Clezio (Sayfa 193)Tutanak, Jean-Marie Gustave Le Clezio (Sayfa 193)
Esra 
09 May 2016 · Kitabı okudu

Başının çaresine bakmak, korkuyu, tembelliği, uzaksılığı sevmek gerekiyordu; durmadan yuvalar kazıp buralara sığınmak, iyice kabuğuna çekilmek gerekiyordu; tıpkı çocukken eski yüklük örtüsünün iki kanadı arasından içeri girdiği günlerdeki gibi.

Tutanak, Jean-Marie Gustave Le Clezio (Sayfa 21)Tutanak, Jean-Marie Gustave Le Clezio (Sayfa 21)
Esra 
 13 May 2016 · Kitabı okudu

Bana "saat kaç oldu?" diye sorduğunda, şunları anlarım: Kaç, özgüllük sorusu, her şeyin sıraya konulduğu, sınıflandırıldığı ve sanki bir çekmeceye yerleştirir gibi bir nesneye uygun gelen nitelemelerin bulunuverdiği yanlış bir evren anlayışının parçası. Saat, zaman, soyut kavram, sayısız kereler birbirine eklendiğinde sonsuz diye adlandırılan başka bir soyut kavramı oluşturur, dakikalara ve saniyelere ayrılabilir. Başka bir deyişle, zaman sonlu ve sonsuzu, ölçülebilir ve ölçülemezi aynı anda içerir; çelişki, yani mantıksal olarak hiçlik.

Tutanak, Jean-Marie Gustave Le Clezio (Sayfa 55)Tutanak, Jean-Marie Gustave Le Clezio (Sayfa 55)
Esra 
09 May 2016 · Kitabı okudu

Önemli olan, her zaman yazılabilecek şeyleri söylemektir; böylece özgür olmadığını hissedersin. İnsan, kendisiymiş gibi konuşmakta özgür değildir. Böyle daha iyi kaynaşır insanlar. Artık insan yalnız değildir. İnsan; 2,3 ya da 4 faktöriyeliyle, dahası şu şeytansı 1 faktöriyeliyle varlığını sürdürür. Anlıyor musun?

Tutanak, Jean-Marie Gustave Le Clezio (Sayfa 37)Tutanak, Jean-Marie Gustave Le Clezio (Sayfa 37)