Umduğunu Değil, Bulduğunu Yiyen Hırsız - Bir Bernie Rhodenbarr Polisiyesi

8,5/10  (4 Oy) · 
5 okunma  · 
4 beğeni  · 
327 gösterim
Saat dokuzu birkaç dakika geçe Bloomingdale's alışveriş torbamı yüklenip kapıdan çıkarken, yüzü bir atı andıran uzun boylu sarışın bir adamla karşılaştım. Elinde pek işe yaramayacak kadar ince görünen bir evrak çantası vardı. Bir model gibi diyebilirsiniz. Paltosu o yeni kareli modellerden biriydi ve benimkinden biraz daha uzun saçları tek tek kesilmişti.

'Yine karşılaştık' dedim ki, bu yalanın sunturlusuydu. 'Sonunda iyi bir gün oldu işte.'
arasıra üç beş sözcük konuşan komşulardan olduğumuza inanmaya hazır olarak gülümsedi. 'Bu akşam biraz serince ama' dedi...
 • Baskı Tarihi:
  1997
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789753291439
 • Çeviri:
  Mehmet Harmancı
 • Yayınevi:
  Oğlak Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
31 Mar 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Bernie Rhodenbarr, zamanında hapse de giren çıkan bir hırsızdır. Bir gün yüzü ve sesi tanıdık gelen bir adamdan bir iş alır. Flaxford adında bir adamın evine girip masasındaki mavi bir kutuyu çalacaktır. İş üzerindeyken tanıdığı komiser Ray Kirschmann ve Loren adındaki iki polis tarafından yakalanır. Bin dolar rüşvet verir ancak Loren tuvalete giderken Flaxford'un öldürüldüğünü görür. Bernie artık bir firaridir ve poker arkadaşı Rodney Hart'ın evine saklanır. Burada kendini önce Ruth diye tanıtan Ellie ile tanışır. Kendini temize çıkarması gerekmektedir. Ama bunun için önce kendi işverenini bulması lazımdır. İşvereni en son hapse girdiği hırsızlıkta evine girdiği Darla Sandoval'dır ve mavi kutunun içindekiler şantaj ile ilgilidir. Peki katil kimdir ve bu cinayeti neden işlemiştir? Kapının sürgülü olmamasından katili bulan Bernie, Ellie'nin bu işle ilgisini çözebilecek midir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.