Ünlü Yönetmenlerden Sinema Dersleri

7,4/10  (8 Oy) · 
19 okunma  · 
8 beğeni  · 
523 gösterim
Martin Scorsese : Eğer film yapmak istiyorsanız, kendinize sormanız gereken ilk soru : "Söyleyecek bir şeyim var mı?"dır.
David Lynch : Bir yönetmen için en önemli şey, çıkış noktası olan fikre sadık kalmaktır.
Pedro Almodovar : Nasıl yapacağnızı bilmezseniz de filmerinizi çekin.
Emir Kusturica : Ama her şeye karar veren kamera olmalıdır.
Jean-Luc Godard : Bir kamera al, bir deneme yap ve bunu birine göster.
Woody Allen : Sadece içgüdüleri izlemek yeterli. Tam da burada, eğer yeteneğiniz varsa her şey çok kolay olacaktır. Yoksa da elden birşey gelmez.

Bertrand Blier : Sette her zaman, her şeyi biliyormuş gibi davranın.
Takeshi Kitano . Yönetmenlik, fikirleri gerçekleştirmek için uygun bir ortam yaratmak üzere, birbirine eklenen birçok sorunu yönetmektir.
Tim Burton : Tek söyleyebileceğim şey şu . "sezgilerinize güvenin ve şans yakalamaya çalışın."
Robert Rodriguez : Eğer yaratıcı ve teknikseniz, sizi durduramazlar.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  199
 • ISBN:
  9789751023100
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Salak Oğlan 
13 Oca 20:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

“İNSAN, HER TECRÜBEYİ YAŞAYACAK KADAR UZUN BİR ÖMRE SAHİP DEĞİLDİR!”

İnsanoğlu, kısıtlı yaşamıyla her tecrübeyi edinemez. Her hatayı yapmaya ve o hatadan ders çıkarmaya çalışmak, aptallıktır. Çünkü insan, yaptığı hatayı kimi zaman çok uzun bir süre içerisinde fark edemez. İşte bu yüzden, bir işe girişmeden önce, o işin büyüklerinden dersler almak önemlidir. Tıpkı yaşamak için edinilen tecrübemizin ebeveynlerimizden daha az olduğu gibi, yeni bir işe adım atanın tecrübesi de o işte ustalaşmış kimseninkinden daha az olacaktır. Bu bakımdan elimizdeki kitap, bulunmaz bir nimettir.

Sinema, teori ile uygulama alanlarında gerçekten de çok farklı olan bir sanattır. Sinema’yı, film ve dizileri yorumlamak, o sanatı icra etmekten çok daha basittir. Halbuki günümüz insanları, en kötü filmlere bakıp aldanarak, “Aman! Adam almış eline kamerayı, dağı taşı çekmiş, al sana film demiş,” gibi olayı olduğundan daha basitleştirmek yoluna gitmiştir. Halbuki sinema veya film yapmak, öyle sanıldığı gibi bir olay değildir. Bir filmin arkasında onlarca, kimi zaman yüzlerce insan yer almaktadır. Sırf iki saatlik bir film yapmak için. Hal böyle iken, yukarıda belirtildiği gibi olayı hafife almak, düpedüz ahmaklıktır.

Peki ne yapmalıyız? Evvela yadırgamamak gerek. Her şeyi tozpembe sanmamalı, işin çok da kolay olmadığını bilmek gerekir. Günümüzde, kamera arkası görüntüleri izlemek de bu iş için pek sağlıklı değildir. Zira kamera arkası görüntüleri, günümüzde işin sadece eğlenceli kısımlarının kurgulanmasıyla yapılmaktadır. Halbuki o iş öyle mi? Sabahın köründe uyanması, günlerce uyunmaması, aç kalması, soğukta donması, sıcakta pişmesi gibi set çalışanlarının çektiği çileyi anlatan sadece doğal faktörlerdir bunlar. Ortamın hazırlanması, mekanın seçilmesi, kameranın yerinin ayarlanması, ışığın yeri ve seviyesi, şiddeti gibi teknik sorunlar da var. Bunların yanı sıra, yüzlerce insan ile aynı ortamda bulunmak da cabası. Hele ki hiç sevmediğiniz birileriyle bu işi yapmak, durumu iyice zıvanadan çıkarır. Hal böyle iken nasıl olur da sinemayı, film yapımını küçük görme cüretinde bulunabiliriz ki? Tabii bu işin bir de kurgu ve satım/dağıtımını kapsayan post production bölümü var ki, sanırım film yapımının en çileli kısmı budur. Kamera arkası görüntüleri de işe yaramıyorsa bu sıkıntıları anlatmaya -ki, yetmez- o zaman bu işin üstadlarının hayat hikayelerini veya tecrübelerini anlattıkları bu tarz kitap veya videolardan yararlanmak gereklidir.

Sinemaya adım atmak isteyen her birey için bir nimet değerinde olan bu kitabı, bu alana ilgi duyan herkese tavsiye ederim. Diğer alanlar için de, o alanın büyüklerinin yaşamının yer aldığı veyahut da bu kitap tarzı ders nitelikli kitaplarını okumalarını tavsiye ederim.

Berke Can Turan 
18 Kas 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tecrübeden faydalanmak her zaman bizleri bir adım ileriye taşır. Hele ki mesleki anlamda size faydalı olabilecek tecrübelerden bahsediyorsak daha dikkatli kulak vermemiz gerekir.

Elimizdeki bu kitap, son zamanlarda üzerimdeki mesleki yükü atmamda bana çok yardımcı oldu. Kendi mesleğimden insanları, sıradan insanları değil isim yapmış değerli insanları, birinci elden dinlemek benim için büyük nimet.

Film yapmanın değeri ve amacını anlatmak kolay değildir. Çünkü onu bir tek kendiniz anlatabilirsiniz. Bu işin doğrusu yanlışı yoktur. İşlerine ayrı ayrı imrenerek baktığım yönetmenlerin aslında bir çok sanatsal ve teknik konuda birbirlerinden keskin noktalarla ayrıldıklarını gördüm. Sanatta önemli olan bu değil midir zaten? Herkes aynı tekniği kullanıp aynı filmleri çekseydi bize izleyecek ne kalırdı? Bir yönetmen bir sahneyi geniş görmek isterken bir diğeri extreme close up ile yakından bize göstermeyi seçer ve bu iki anlatımdan da bambaşka hikayeler çıkar. Yönetmen görüşü bu yüzden önemlidir. Ayrıca en önemlisi ve kitaptaki yönetmenlerin genel görüşü de şudur ki; filmi yapan yönetmen öncelikle o filmi kendisi için yapar. Kendi açımdan, bu görüşü kitabı okumadan önce benimsemek ve alanında en iyi olan insanların da aynı şekilde düşündüğünü görmek beni gerçekten çok rahatlattı. Kendi projelerimi düşünürken de benim içimde oluşan hissiyat o yöndedir çünkü. Kendime hep şu soruyu sorarım: Eğer bir başkası bu filmi yapsa, ben oturup izler miydim? İzlerken keyif alıyorsam, heyecanlanıyorsam, o zaman zaten sanatım amacına ulaşmıştır.

Simay 
03 Şub 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Meraklası için başarılı yönetmenlerin deneyimlerinden yola çıkarak verdiği tavsiyeler gerçekten okunmaya değer. Yönetmenler filmlerinin çekimi sırasında yaşananlardan örnek verirken özellikle söz konusu izlediğiniz bir film ise okuyucu için şaşırtıcı oluyor, en azından benim için öyle oldu. Çevirisini de beğendim. Eğer sinema ilgi alanınız ise okunmaya değer fakat sinemayla ilgili başlangıç için bir kitap arıyorsanız bu kitap doğru seçim olmayabilir.

Umut kara 
12 Mar 18:52 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Açıkçası ben pek beğenemedim diğer kitap incelememde de pek olumlu şeyler yazmamıştım.Kolay beğenen birisi değilim.Bu kitap size sinema hakkında sadece fikir veriyor teorik kitap işi pratiğe dönüştürmek isteyenler bu kitabı tercih etmesini önermem fakat sinemayı seven okurları öneririm sonuçta içinde Forman,scorsese,david lynch ve adını saymadığım bir çok değerli yönetmenlerin deneyimleri var okumaya değer.

Ömer Levent 
30 Eki 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Robert Rodriguez hepsinden daha samimi geldi.Diğer yönetmenler daha soğuk geldi.Auteur kavramını güzelce öğreten bir kitap.Yönetmenlerin bir kısmına gıcık olmam dışında yapmak istediğiniz şey için size yardım edebilecek bir kitap.

Şiirkolik 
 28 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ünlü yönetmenlerden sinema dersleri tim burtondan wim wenders'a kadar tüm yönetmenlerin ders niteliğindeki bilgileri okumak çok güzel ve herkesler okumali

Kitaptan 26 Alıntı

Salak Oğlan 
13 Oca 18:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

David Lynch
Öğretmek başlı başına bir sanattır ve çok az kimse bu yeteneğe sahiptir.

Ünlü Yönetmenlerden Sinema Dersleri, Hasan Aydın (Sayfa 139 - İnkılap Yayınları - 9. Basım)Ünlü Yönetmenlerden Sinema Dersleri, Hasan Aydın (Sayfa 139 - İnkılap Yayınları - 9. Basım)
Salak Oğlan 
13 Oca 18:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

John Woo
Ve setteyken hiç seyirciyi düşünmüyorum. Böyle olması gerektiğine inanıyorum. Film kalpten gelmelidir. Gerçeğin, sizin gerçeğinizin ifadesi olmalıdır. Şunu söylemeliyim ki, filmlerimi sevenler gerçekten sever, sevmeyenlerse nefret eder. Bu her şeyden önce dürüst ve samimi olmamdan ileri geliyor. Buna karşılık, film tamamlandığında artık bana ait değilmiş hissine kapılıyorum. Perdede gösterildiği andan itibaren seyircinin malı haline geliyor ve genelde ben seyretmeyi reddediyorum. Yani ben kendim için film yapıyorum ama film seyirciye ait. Bu çoğu ressamın da hissettiğini sandığım garip bir his.

Ünlü Yönetmenlerden Sinema Dersleri, Hasan Aydın (Sayfa 37 - İnkılap Yayınları - 9. Basım)Ünlü Yönetmenlerden Sinema Dersleri, Hasan Aydın (Sayfa 37 - İnkılap Yayınları - 9. Basım)
Simay 
02 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Filmlerim de benimle dış dünya arasında bir köprü kurmamı sağlıyor." / John Woo

Ünlü Yönetmenlerden Sinema Dersleri, Hasan AydınÜnlü Yönetmenlerden Sinema Dersleri, Hasan Aydın
Simay 
03 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Hiç fark ettiniz mi? Müziği arabada, manzaranın yanınızdan akışını seyrederek dinlediğiniz zaman evde dinlediğinizden çok daha fazla tadına varırsınız." / Bertrand Blier

Ünlü Yönetmenlerden Sinema Dersleri, Hasan AydınÜnlü Yönetmenlerden Sinema Dersleri, Hasan Aydın
Salak Oğlan 
13 Oca 18:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Jean Luc Godard
Öğrencilere(tıp), kulak iltihabı olan bir hastayı gösterseniz, sonradan hastayı eve gönderip öğrencilere, "Evet, hastayı gördünüz, şimdi size onu nasıl iyileştirmeniz gerektiğini anlatacağım." derseniz, hiçbir anlamı kalmaz. Tedaviyi önlerinde yapmak lazım. (Sinema da böyledir.)

Ünlü Yönetmenlerden Sinema Dersleri, Hasan Aydın (Sayfa 81 - İnkılap Yayınları - 9. Basım)Ünlü Yönetmenlerden Sinema Dersleri, Hasan Aydın (Sayfa 81 - İnkılap Yayınları - 9. Basım)
Salak Oğlan 
13 Oca 18:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Takeshi Kitano
Ben bir yönetmenin işinin her şeyden önce parlak fikirlere sahip olmak olduğunu sanıyordum. Sonrasında bu işin, fikirleri gerçekleştirmek için uygun bir ortam yaratmak üzere, birbirine eklenen birçok sorunu yönetmek olduğunu fark ettim.

Ünlü Yönetmenlerden Sinema Dersleri, Hasan Aydın (Sayfa 43 - İnkılap Yayınları - 9. Basım)Ünlü Yönetmenlerden Sinema Dersleri, Hasan Aydın (Sayfa 43 - İnkılap Yayınları - 9. Basım)
Salak Oğlan 
13 Oca 18:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bertrand Blier
Geleceğin yönetmenlerine ilk öğreteceğim şey, sette her şeyi biliyormuş gibi davranmaları ya da başkalarında bu hissi yaratmaları gerektiğidir. Yoksa etraf, kaptanı sarhoş bir yolcu gemisine döner, tayfalar endişelenir.
Bir yönetmenin sahip olması gereken diğer bir nitelik ise her şeye karşı sabırlı olmak ve sakin kalabilmektir.

Ünlü Yönetmenlerden Sinema Dersleri, Hasan Aydın (Sayfa 56 - İnkılap Yayınları - 9. Basım)Ünlü Yönetmenlerden Sinema Dersleri, Hasan Aydın (Sayfa 56 - İnkılap Yayınları - 9. Basım)
Salak Oğlan 
13 Oca 18:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

David Cronenberg
Hitchcock, filmlerinin bütün planlarını önceden hazırlayabildiğini öne sürerdi, ama bence yalan söylüyordu. Bunu ona söyleten sadece şişmiş egosuydu.

Ünlü Yönetmenlerden Sinema Dersleri, Hasan Aydın (Sayfa 112 - İnkılap Yayınları - 9. Basım)Ünlü Yönetmenlerden Sinema Dersleri, Hasan Aydın (Sayfa 112 - İnkılap Yayınları - 9. Basım)
Salak Oğlan 
13 Oca 18:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Tim Burton
Tek söyleyebileceğim şey şu: "Sezgilerinize güvenin ve şans yakalamaya çalışın!" Çünkü ben böyle çalışıyorum. Sezgilerime kulak veren biriyim. Sanatsal kararlarımın büyük çoğunluğu mantıksal değil duygusaldır.

Ünlü Yönetmenlerden Sinema Dersleri, Hasan Aydın (Sayfa 19 - İnkılap Yayınları - 9. Basım)Ünlü Yönetmenlerden Sinema Dersleri, Hasan Aydın (Sayfa 19 - İnkılap Yayınları - 9. Basım)
Salak Oğlan 
13 Oca 18:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bertrand Blier
Sonuçta film çekmek, çok erotik bir faaliyettir. Çünkü her şeyden önce arzu öğesi etrafında dönüyordur.

Ünlü Yönetmenlerden Sinema Dersleri, Hasan Aydın (Sayfa 64 - İnkılap Yayınları - 9. Basım)Ünlü Yönetmenlerden Sinema Dersleri, Hasan Aydın (Sayfa 64 - İnkılap Yayınları - 9. Basım)
3 /