1000Kitap Logosu
Ve Bir Americano..
Ve Bir Americano..
Ve Bir Americano..

Ve Bir Americano..

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.3
29 Kişi
59
Okunma
23
Beğeni
375
Gösterim
240 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 6 sa. 48 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Martı Yayınları · Kasım 2017 · Karton kapak · 9786051864624
ve bir Americano.. bitti derken başlayan, başladı derken biten bir aşkın hikayesidir.. Yaya gülüyor, ağlıyor, yazıyor, dinliyor. Şarkılar nasıl da sanki onun için çalıyor. Ne Leyla oluyor Yaya, ne de aklı başına sonradan geliyor. Geçmiş zaten düşündükçe komikleşirken, bir Word dosyasında sevdası ağlamıyor. Saçını kestiriyor, burası önemli; bir kadın saçını kestirirse hayatını değiştirmesi yakındır, gibi bir şey demişti birisi. Ama Yaya denilene beklenene göre yaşamıyor, içinden geleni savuruyor rüzgâra, rüzgâr ona Marlboro’nun R’si gibi bir aşk sunuyor, hem var hem yok. En önemlisi, Yaya artık Americano içmek istemiyor! Sen ben biz bir genç kadın Yaya, bizi bize anlatıyor.
5 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺12,57
7.3
10 üzerinden
29 Puan · 3 İnceleme
Lunabella Capulet
Ve Bir Americano..'u inceledi.
240 syf.
·
8 günde
·
9/10 puan
Herkese merhabalar efenim. Gününüz mutlulukla, aşkla ve huzurla dolsun. Çünkü bu hikayedeki kızlarımız fazlasıyla doydular, sıra bize de kalsın değil mi ama. Yaya'nın içinde Azerbaycan'ın Bakü'sünden Türkiye'nin İstanbul'una kadar bir aşk hikayesi uzanıyor. İçinde kırılmış kalbi, yanında çılgın kankitoşkusu Sofi'si varken hayat kimi zaman ona güzel kimi zaman ona berbat oluyor. Ve bu geçmişte yaşadıkları olaylar hem hikayede geçiyor hem de sohbet tadında anlatıyorlar. Şu muhabbetlerin olması çok hoşuma gidiyor, zira hikayeler de böyle işlenmeli. Hem yaşatılmalı hem de arkadaşlar arasında anlatılmalı. Olaylar bazılarına göre yavan gelmiş ama bana yavan gelmedi. Aksine bunları görünce çoğu zaman "Oha bunu ben de yaşadım. Oha ben de bundan muzdaribim. Oha ben de böyle bi halt yedim. Oha oha oha! Oh may godoş!" durumlarına çok sıkça düştüm. Zira eğer fazlaca hayattan deneyiminizi aldıysanız siz de bu kitapta sık sık hissedersiniz ve şokoş olursunuz. Benden demesi. Anlatım tarzı da çok güzel mesela direkt akıp gidiyor her bir sayfasını gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz. Hatta evde okumanız yetmediyse uzun veya kısa yollara çıkarken ya da pikniğe giderken yanına alabilirsiniz. Ya da sıcacık bir kahve eşliğinde yağacak olan kar tanelerini izler (ay inşallah yağar) okuyabilirsiniz. Bu arada Kahraman'a düşmeyin, o benim. Ha bir de Americano'nun çok fena bir anlamı var ama söylemem, siz bulun ehe. Sadece bunun anlamının kızımız Yaya'nın içinde fırtınalar kopardığını bilseniz yeterli.
Ve Bir Americano..
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Halil İbrahim Yıldız
Ve Bir Americano..'u inceledi.
240 syf.
·
2 günde
·
7/10 puan
Yazar eserini biraz daha farklı kılabilmek amacıyla özelliklede ilk bölümlerde yapmış olduğu dikkat çekiçi kurgusal detaylar mevcuttu ve çok çok güzel olmasada kötü de değildi açıkcası. Kurguyu kendi hayat hikayesinden esinlenerek kaleme aldığı izlenimi oluştu bende. Eser açıktı, akıcıydı, sadeydi ancak mevzu biraz gereksiz uzatılmış. Okurken bu durumlara düşüpte böyle tepkiler veren insanlarlar var mı diye düşündürdü beni. (Not:Tabi kendi hayatını kaleme aldıysa orası istisna...)
Ve Bir Americano..
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Gamze Yılmaz
Ve Bir Americano..'u inceledi.
240 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Acayip keyifli bir kitap yorumuyla geldimmm... Biliyorsunuz dostlar son günlerde 'reading slump' ile başım beladaydı. Bir türlü ne yapacağımı bilmezken, bu hafta listeme aldığım daha önce #psboyundakucuktu kitabını çok severek okuduğum @gulayhuseynova 'nın #vebiramericano kitabı bana çok iyi geldi... Bir gün içinde elimdem düşürmeden,hep daha fazlasını isteyerek okudum. Yaya ve Sofia ayni evi paylaşan iki genç kızdır. Bir gece uyku tutmayan Yaya, Sofia' ya yazdığı kitaptan bahsederken bir pot kırar ve meraklı Sofia kitabı yazıldığı yere kadar okur. Ardından bunu Yaya'dan saklamaz ve söyler. İkili arasında bir anda geçmişe bir yolculuk başlar. Eski sevdaları, rezillikleri, dost kazıkların andıkları keyifli zamanlar... Esas kızımız Yaya ve en yakın arkadaşı Sofia arasındaki dostluk bağına bayıldım. Metehan karakterine çokça hakaret ettiğimide burdan bildirmek isterim. Yaya'nın erkeklere karşı özgüven eksikliğini sevmesem de anlayışla karşılıyorum. Birinin sizi sevmemesi,hor görmesi, aldatması veya buna benzer kötü davranışlarla sizi yıpratması sonucunda herkese malesefki ön yargılı yaklaşıyoruz. Biri Bulgar diğeri Azeri olan bu iki kızın bir araya geldiği noktanın İstanbul olma detayını şahane buldum. İstanbul ya sevdirir kendini ya da nefret ettirir. İkisi arasında kalan çok az insan vardır. Ama bu iki komşu ülke güzelleri severek, bağlanarak İstanbulda kalıyorlar.
Ve Bir Americano..
OKUYACAKLARIMA EKLE
13