·
Okunma
·
Beğeni
·
1.153
Gösterim
Adı:
Veda Günleri
Baskı tarihi:
Temmuz 2019
Sayfa sayısı:
360
Format:
Ciltli
ISBN:
9786052177754
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Goodbye Days
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı
Baskılar:
Veda Günleri
Goodbye Days
Kaybettiğiniz biriyle son bir gün geçirme şansınız olsaydı, ne yapardınız?

Mars, Eli ve Blake, Carver Briggs’in bu dünyadaki en yakın üç arkadaşıydı ve onlara yazdığı küçük bir mesajın korkunç bir trajediye yol açacağını aklının ucundan bile geçiremezdi. Şimdiyse kaza yüzünden kendini suçlu hissediyordu ve tüm bunlar yetmezmiş gibi hakkında bir soruşturma başlatılmak üzereydi.

Neyse ki sandığı kadar yalnız değildi: Okulda onunla konuşan tek kişi olan Eli’ın kız arkadaşı Jesmyn, kendini hapsetmeye çalıştığı karanlıktan çıkması için uğraşan terapisti Dr. Mendez ve torununun hatırasını onurlandırmak için Carver’la bir “veda günü” geçirmek isteyen Blake’in büyükannesi sayesinde bir umut ışığı doğmuştu.

Çok geçmeden hem kendisini hem de sevdiklerini etkileyecek yeni duygularla yüzleşmek zorunda kalacaktı. Kayıplarının ardından huzur bulmak için, herkesin ödemesi gereken bir bedel vardı.


“Kalbimizdeki John Green boşluğunu sonunda doldurduk. ”
- Justine Magazine -


“Bu kitap içinizi parçalayacak, sizi iyileştirecek ve mutlaka ama mutlaka hayatınızı değiştirecek.”
- Becky Albertalli -


“Jeff Zentner, kendinizi bulacağınız karakterler yaratmada muhteşem bir iş çıkarmış.”
- Booklist, Starred Review -


“Yas sürecinin akıl almaz boğuculuğu ve ‘keşke’ senaryolarının eğlenceli anlamsızlığı üzerine.”
- Publishers Weekly, Starred Review -


“Bilgelikle dolu bir roman.”
- Kirkus -


“Zekice yazılmış, yoğun, çarpıcı ve yaşama umudu veren sımsıcak bir hikâye.”
- School Library Journal -
360 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Kitapta dört arkadaşın bir kaza sayesinde nasıl dağıldığını ve kalan bir kişinin mesajı yüzünden nasıl suçlandığını ve neler yaşadığını okuyoruz. Zaman zaman içinde kendimi buldum. Ve bu çocuk okulda dışlanılmaya başlanıyor ama yanında bir arkadaşı var en azından. Ölen arkadaşları İçin onların aileleriyle bir yandan veda günleri yaparken diğer yandan değişik korkular yaşıyor. Ben konusunu ve anlatım şeklini çok sevdim. Hepinize iyi okumalar dilerim. Veda Günleri Jeff Zentner
360 syf.
·Puan vermedi
Carver üç yakın arkadaşını bekliyordu. Arkadaşları onun yanına gelmek için yola çıkmışlardı. Carver nerede olduklarını sorduğu bi mesaj attı ... Ve o üç arkadaşının kaza haberini aldı. Arkadaşları yolda duran tıra çarpmışlar ve feci şekilde can vermişler. Mesajı attığı kişi arabayı kullanan kişiydi ve o mesaja cevap verirken kazanın gerçekleştiğine dair yarım bi mesaj vardı. Bu durum tüm okları ona çevirdi. En yakın üç arkadaşını kaybetmesinin yaşattığı acı, hüzün, özlem ve panik atak krizleriyle uğraşırken arkadaşının babası cezai işlem uygulansın diye dava başvurusunda bulunmuştu. Sonra diğer arkadaşının ninesi torunum için son bir gün ayarlayalım ve o gün onu analım, onu paylaşalım ve güzel bi veda yapalım diye teklifte bukunuyor. Ve böylelikle başlıyor veda günleri. Diğer arkadaşlarının aileleriyle de yapıyorlar ama vedanın acısıyla boğuşurken bir de aileleriyle olan mücadelelerini okuyoruz. olmuyor .Çok üzücüydü. Çok mücadele veriyor iyi hissetmek adına. Yoğun hüzün ve acı okuyorsunuz beni çoğu yerde çok duygulandırdı.
360 syf.
·39 günde·8/10 puan
“Keder tuhaf bir şey. Apansız dalgalar hâlinde ortaya çıkıyormuş gibi görünüyor. Bir an okyanusta duruyorum, iyiyim. Sonraki anda boğuluyorum.” (syf. 123)

Kitabımız, Carver Briggs adında 17 yaşındaki bir gencin, araba süren arkadaşına mesaj atması ve arkadaşının ona cevap yazarken tıra çarpıp yanında iki yakın arkadaşıyla birlikte öldüğü için kendini cinayetten suçlamasını anlatıyor. Kendi suçluluk duygusunun onu tükettiği yetmiyormuş gibi ölen yakın arkadaşlarının aileleri tarafından da suçlanması Carver'ı içten içe bitirir. Okuldakilerin de onu dışlamasıyla üst üste gelen olaylar, hepimizin bildiği üzere 17 yaşındaki bir genç için atlatılması oldukça zordur.

Biz de bu süreçte yapayalnız kalan ve ölen arkadaşlarının özlemiyle savaşmaya çalışan Carver'ın yaşadığı zorluklara, geçirdiği panik ataklara, kendinde bir umut ışığı bulabilmek için gittiği terapi seanslarına tanık ediyoruz.

Kitabın adının Veda Günleri olmasının nedeni; Carver ve ölenlerin ailelerinin sanki o üç genç hiç ölmemiş gibi, anılarını yaşatarak son bir veda günü geçirmeleridir. Tabii ki her gün birbiriyle aynı değildir ve hiçbir veda günü Carver için kolay olmamıştır. Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum, kitap bütünüyle veda günlerinden ibaret değildir.

Kitabın benim açımdan nasıl olduğuna gelirsek, genel olarak gayet güzel ve çerezlik bir kitaptı. Eğer vaktiniz varsa benim aksime maksimum bir haftada rahatlıkla bitirebilirsiniz.

Konusu itibariyle ilgimi çekmişti, özellikle şu soru üzerine oldukça düşünmüştüm: Kaybettiğiniz biriyle son bir gün geçirme şansınız olsaydı, ne yapardınız?

Akıcı bir dille yazılmıştı lâkin çoğu cümlede çevirisinden dolayı anlamakta zorlandığım doğrudur. Kitap zaten benzetme sanatının çok fazla kullanıldığı bir kitaptı, üstüne bir de çevirisinde sıkıntılar olduğunda anlaşılması zor oldu benim için.

Artı olarak diğer incelemeleri okuduğumda kitabın duygusal yönünden eksik olduğu yazıyordu. Asla öyle düşünmüyorum. Gayet sizi olaya çeken ve empati yaptığınızda duygulanabileceğiniz hatta ağlayabileceğiniz bir kitaptı.

Kısaca genel hatlarıyla ele aldığımda, sonbaharın kasvetli havasının yeni yeni ortaya çıktığı bir dönemde, elinizde sıcacık bir bardak kahveyle âdeta film izliyormuşcasına okuyabileceğiniz bir kitaptır Veda Günleri.
360 syf.
·Beğendi·9/10 puan
"Kaybettiğiniz biriyle son bir gün geçirme şansınız olsaydı, ne yapardınız?"
Carver Briggs'in dünyadaki en yakın üç arkadaşı Mars, Eli ve Blake bir gün yaşadıkları trajedi bir olay sonucunda eskiden yaşadıkları güzel günleri geride bırakırlar ve tüm bunların olmasının sebebi ise Carver'ın Mars'a gönderdiği mesajdır.
Carver artık çok yanlız, içine kapanık ve yaşanan olayları asla kabul edemeyen biri olarak hayatına devam eder. Çünkü kabul etse kendisini suçlu hissedecek kabul etmese de suçlu hissedecek...

Benim için güzel ama hüzünlü bir maceraydı. Carver adına kitapta üzüldüğüm yerlerde oldu bazen ona kızdığım yerlerde fakat genel olarak depresif ve arkadaş bağlılığına önem veren bir kitaptı. Kitabı bitirdiğimde arkasında yazan yazıyı düşündüm, kaybettiğim biriyle son bir gün geçirme şansım olsaydı ne yapardım diye. Düşünmesi bile yıkıcı bir şey sanırım telaştan ve gerginlikten hiç bir şey yapamazdım sarılır ağlardım
Sizi düşündürecek, düşündürürken de hüzünlendirip güldürecek bir kitap arayışındaysanız Veda Günlerin'i önerebilirim.
360 syf.
·2 günde·6/10 puan
Kitap, Carver adında 17 yaşındaki gencin, araba süren arkadaşına mesaj atması ve arkadaşının ona cevap yazarken tıra çarpıp yanında 2 yakın arkadaşıyla birlikte öldüğü için kendini cinayetten suçlamasını anlatıyor. Kendi suçluluk duygusunun onu tükettiği yetmiyormuş gibi ölen yakın arkadaşlarının aileleri tarafından da suçlanır ve okulda herkes onu dışlar. Yapayalnız kalan ve ölen arkadaşlarını özleyen Carver'in, bu süreçte yaşadığı zorluklara, terapilerine tanıklık ediyoruz.
"Kaybettiğiniz sevdiğinizle 1 gün geçirme şansınız olsa ne yapardınız?" sorusu üzerinde düşündüren ve henüz kaybetmediğimiz sevdiklerimizin kıymetini anlamamızı sağlayan bir kitap.
Çok çok iyi bir eser diyemesem de fena değildi benim için. Duygulandığım yerler olmadı değil.
"Zamanınız varsa okuyun" denen kitaplar listesine konulabilir belki.(Her ne kadar bana saçma gelen bir tabir olsa da çok kullanıldığı için diyorum.)
360 syf.
·5/10 puan
Veda Günleri benim için bir hayal kırıklığı oldu.

İlk aşamada konusuyla oldukça ilgimi çeken bu kitap, "... en yakın üç arkadaşımı öldürmüş olabilirdim." cümlesiyle başlayınca beklentim oldukça artmıştı. Fakat devamı beklentiyi düşüren ve oldukça durağan bir şekilde ilerledi. Okurken hikâyenin duygusal bir yöne evrilmesini istedim ama asıl konu yüzüncü sayfadan itibaren başlıyordu.

Her şeye rağmen Carver, Eli, Mars ve Blake'in dostluğunu yazarın bana geçirdiğini söyleyebilirim. Bu kitabı bir yerde gördüğümde SOS ekibi ilk aklıma gelen şey olurdu sanırım.

5 puan veriyorum. O duygusal yönünü hissedemedim.

Görüşmek üzere.
360 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Carver adında 17 yaşındaki gencin, araba süren arkadaşına mesaj atması ve arkadaşının ona cevap yazarken tıra çarpıp 2 arkadaşıyla birlikte öldüğü için kendini cinayetten suçlamasını ve çevresinin de onu suçlaması anlatılıyor. Kitabımızda bu olaydan sonra Carver'ın ve çevresinin yaşadıkları anlatılıyor.


Bir mesajla en yakın 3 arkadaşının öleceğini nereden bilebilirdi ki? Yada bilir miydi?


Ben kitabı çok fazla beğendim özellikle 3 arkadaşı için veda günleri hazırlaması... Sevdiğiniz birinin ne zaman öleceğini onu ne zaman kaybedeceğinizi asla bilemezsiniz ve bu yüzden hep vedasız ayrılırsınız. Bu kitapta da talihsiz kaza sonucu kaybettiği arkadaşlarına veda günleri düzenliyor hem kendi hemde aileleri için.. Sanırım böyle birşey bende isterdim vedasız ayrıldığım ayrılmak zorunda kaldığım sevdiklerim için...
Sevdiğim kitaplar arasına bir güzellik daha eklendi
360 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kitap Yorumu // Veda Günleri - Jeff Zentner
Eveeet harika bir kitabın yorumu ile geldim. Kitap Carver adındaki bir gencin araba süren arkadaşına mesaj atması ve arkadaşının ona cevap verirken bir tıra çarpıp yanında bulunan 2 arkadaşı ile birlikte ölmesini anlatıyor. Tabi ki bu gencimiz de bu durumdan dolayı kendini suçluyor. Kitap o kadar güzel bir şekilde yazılmış ki okurken kitapta kendimi buldum.Kitabı çok fazla büyük bir beklenti ile okumaya başladım ve beklediğimden fazlasını karşıladı kitap. Dili ve anlatımı o kadar güzel kii sizi sürükleyip gidiyor ve bir solukta bitirmenizi sağlıyor. Ben kitabı hemencecik okuyup bitirdim. Tam tamına karantina dönemlerinde okunabilecek bir kitap kesinlikle... Bahsetmeden geçmek istemiyorum @yabanciyayinlari her kitapta olduğu gibi bu kitapta da gerek kapak tasarımı olsun gerekse diğer şeyler olsun yine harika bir iş çıkarmış. Kendilerine teşekkür ediyorum...Uzun lafın kısası kitap kesinlikle okunası gereken bir kitap. Tam karantinalık alın okuyun derim tek kelime ile HARİKA Bir sonraki yorumda görüşmek üzere sevgili okurlar kendinize iyi bakın...
360 syf.
·6 günde·7/10 puan
- - - - - -

“Keşke dünya üzerinde herhangi bir zamanda bana baş sağlığı dileme eğilimindeki herkesi bir stadyuma toplayabilseydim. Ardından üçe kadar sayınca (ve belki bir top ateşlenirdi) herkes otuz saniyeliğine aynı anda baş sağlığı dilerdi. Sahanın ortasında durur ve baş sağlığı dileklerinin beni bir deprem dalgası gibi kaplamasına izin verirdim. Böylece tek kalemde ağır sızıntıyla işim biterdi.”

Veda Günleri, bir çocuğun arkadaşlarına yazdığı bir kısa mesajla istemeden sebep olduğu talihsiz bir kaza ve bu kaza sonucu en yakın arkadaşlarını yitirmesini anlatan bir roman. Carver Briggs adında ve sadece 17 yaşında olan bu çocuğunu böyle bir trajediyle baş etmeye çalışmasını, arkadaşlarıyla olan eski anılarını, vicdan azabını, ona yöneltilen doğrudan veya dolaylı tüm suçlamaları büyük bir empati duygusuyla okuyoruz. Yazar bütün bu duyguları okura çok güzel hissettirmiş. Vicdan azabı konseptini yaşayarak okumak isteyen varsa öneriyorum. Çok duygusal bir kitaptı.

- - - - - -

#vedagünleri #jeffzentner #yabancıyayınları #goodbyedays #neokudum #okudumbitti #booksforlife #bookstagram
360 syf.
·52 günde·Puan vermedi
Carver, Eli, Blake ve Mars çok yakın 4 arkadaştır. Carver onlara mesaj attıgı an 3 arkadası arabadaydı ve o mesaj korkunç bir kazaya yol açtı ve öldüler. Herkes bu durumdan Carver'ı sorumlu tutuyordu. Ve ailelerden biri bu olay üzerine sorusturma başlattı. Bir mesaj ölüme yol acabilir miydi? Yoksa bunu bile bile mi atilmisti? Carver bile artık kendini sorumlu tutuyordu. Onun icin çok üzüldüm nerden bilebilirdi ki degil mi? Insan bile isteye sevdiklerine zarar verir mi? Neyse çok dagitmamayim konuyu. Carver ablasi sayesinde terapist Dr. Mendez ile tanişti. Ailesi disinda ona destek olan Eli nin kiz arkadasi Jesmyn ve Blake in buyukannesi vardi. Blake in buyukannesi torununa veda gunu yapmak icin Carver den yardim istedi ve boylelikle veda gunleri basladi. Kaybettiğiniz biriyle son bir gün geçirme şansınız olsaydı, ne yapardınız? Carver neler yapti okuyup ogrenebilirsiniz.

Bana soracak olursaniz da sevdiklerimizin kiymetini kaybetmeden bilelim. 3 gunluk dunya kimsenin 1 saniye sonrasi garanti bile degilken bazen o kadar bos seylere kaptiriyoruz ki kendimizi. Küsüyoruz, kırıyoruz bazen affetmiyoruz. Her seyi geride bırakın çünkü bunlar önce bize sonra karşımızdakilere zarar veriyor. Önce kendinizi affedin sonra hayata ve sevdiklerinize sans verin. Bu sefer biraz uzun konustum ama bu da boyle olsun. Kendinize iyi bakin ve kitaplarla kalin
360 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Sos ekibi.
Carver Briggs,Eli Bauer, Blake Llyold ve Thurgood Marshall sos ekibinin üyeleriydiler. Ayrılmaz bir ekip olmuşlardı sekizinci sınıfta tanıştıklarından bu yana. Carver bir gün işteyken sos ekibinin diğer üyeleri sinemaya film izlemeye gitmişti. Carver onlara,en yakın üç arkadaşının bir kaza yapmasına sebep olacağını aklına dahi getirmediği bir mesaj atmıştı.

"Neredesiniz çocuklar? Bana cevap yazın."

O mesajdan sonra sinemaya giden sos ekibin üç üyesinin geri dönüşü olmamıştı. Kitabımızda da bu olaydan sonra Carver'ın ve çevresinin yaşadıklarına tanık oluyoruz.

Favori kitaplarım listesine yeni bir kitap eklenmiş oldu bu kitap sayesinde.Yazarın kalemi beni büyüledi, daha kitabın ilk sayfalarında kitabın içindeydim adeta. Yazarın kullanmış olduğu metaforlar o kadar güzeldi ki!Unutamayacağım bir kitap oldu benim için ,okumanızı şiddetle tavsiye ederim.Her okuyanın,kendine bir ders çıkaracağını ,yaşamın sıradanlıklarının tadını çıkartacağını düşünüyorum.
Hafızanın sıkıcı parçaları kesmesi tuhaftı. Bu onu iyi bir hikâye editörü yapıyordu. Bununla birlikte bazen biriyle geçirdiğiniz her dakikayı hatırlamak isterdiniz. Sıradan her ânı hatırlamak isterdiniz. Onları daha doğru düzgün yaşamış olmayı ve sıradanlıklarına rağmen değil ama sıradanlıkları uğruna daha kalıcı bir şekilde kendinizi onlarla damgalamış olmayı dilerdiniz. Çünkü hikâyenin bitmesine hazır hissetmezdiniz. Fakat bunu ancak çok geç olduğunda fark ederdiniz.
Jeff Zentner
Sayfa 169 - Yabancı Yayınları
“Pareidolia. En sevdiğim kelimelerden biridir. Zihnimizin, orada olmadığı hâlde tanıdığımız bir modeli görmesidir. Meselâ ayda bir yüz görmek. Veya bulutlarda şekiller görmek.”
Jeff Zentner
Sayfa 213 - Yabancı Yayınları
Keder, bir müzakere süreci gibi daha aktif bir duygu gibi geldiği hâlde yokluk, içinde bir derece kabul barındıran bir kedere benziyordu. Eğer keder kıyıya çarpan dalgalarsa, yokluk bir melankoliydi, nazikçe kıpırdanan denizdi.
Jeff Zentner
Sayfa 189 - Yabancı Yayınları
“Sevdiklerimize dair anılarımız, canımızın acımasına sebep olan keder zerreciğinin etrafında oluşan incidir.”
Jeff Zentner
Sayfa 231 - Yabancı Yayınları
Genellikle sevdiklerinizi sizi boğulmaktan kurtardıkları veya yanan bir evden çekip aldıkları için kalbinizde tutmazsınız. Çoğunlukla sizi sakin ve harika bir milyon yolla yalnız olmaktan kurtardıkları için kalbinizde tutarsınız.
Jeff Zentner
Sayfa 251 - Yabancı Yayınları
“Ya şişelerin içindeki gemiler gibi evrenler inşa eden, her şeyden daha büyük ve güçlü olan bir tanrı varsa ve ne kadar uzağa baksan ve uzansan da şişenin dışını göremiyor veya dokunamıyorsan? O hâlde Tanrı'nın var olduğuna dair hiçbir fikrin olmaz. Tanrı'nın var olduğunu hiçbir şekilde kanıtlayamazsın. Ama o oradadır. Veya belki tüm evrenimiz Tanrı'nın çalıştırdığı büyük bir bilgisayar programıdır.”
Jeff Zentner
Sayfa 248 - Yabancı Yayınları
Belki iyileşme, eski yaraları onarmak için yenilerini açmanızın gerektiği bir ameliyata benziyordu.
Jeff Zentner
Sayfa 246 - Yabancı Yayınları
“Saygınlık fazla abartılmış. İnsanlar o olmadan da yaşayabilir. Biliyorum çünkü ben yaşadım. Fakat insanlar gülmeden yaşayamaz. Saygınlığı memnuniyetle kahkahayla takas ederim, çünkü saygınlık ucuzdur, oysa gülmek her şeye değer.”
Jeff Zentner
Sayfa 174 - Yabancı Yayınları
Keder duyan kalbinizden, suçlulukla dolu kalbinizden veya korku barındıran kalbinizden ayrı olarak aşka ait bir kalbiniz vardır. Hepsi ayrı ayrı, kendi usullerince kırılabilir.
Jeff Zentner
Sayfa 290 - Yabancı Yayınları
“Keder tuhaf bir şey. Apansız dalgalar hâlinde ortaya çıkıyormuş gibi görünüyor. Bir an okyanusta duruyorum, iyiyim. Sonraki anda boğuluyorum.”
Jeff Zentner
Sayfa 123 - Yabancı Yayınları
Sessizlikler yokluk gibi hissettiriyordu. Yokluklar kayıp gibi hissettiriyordu. Kayıp, keder gibi hissettiriyordu. Keder suçluluğu tetikliyordu. Suçluluk günahkâr bir ıstıraptı.
Jeff Zentner
Sayfa 117 - Yabancı Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Veda Günleri
Baskı tarihi:
Temmuz 2019
Sayfa sayısı:
360
Format:
Ciltli
ISBN:
9786052177754
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Goodbye Days
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı
Baskılar:
Veda Günleri
Goodbye Days
Kaybettiğiniz biriyle son bir gün geçirme şansınız olsaydı, ne yapardınız?

Mars, Eli ve Blake, Carver Briggs’in bu dünyadaki en yakın üç arkadaşıydı ve onlara yazdığı küçük bir mesajın korkunç bir trajediye yol açacağını aklının ucundan bile geçiremezdi. Şimdiyse kaza yüzünden kendini suçlu hissediyordu ve tüm bunlar yetmezmiş gibi hakkında bir soruşturma başlatılmak üzereydi.

Neyse ki sandığı kadar yalnız değildi: Okulda onunla konuşan tek kişi olan Eli’ın kız arkadaşı Jesmyn, kendini hapsetmeye çalıştığı karanlıktan çıkması için uğraşan terapisti Dr. Mendez ve torununun hatırasını onurlandırmak için Carver’la bir “veda günü” geçirmek isteyen Blake’in büyükannesi sayesinde bir umut ışığı doğmuştu.

Çok geçmeden hem kendisini hem de sevdiklerini etkileyecek yeni duygularla yüzleşmek zorunda kalacaktı. Kayıplarının ardından huzur bulmak için, herkesin ödemesi gereken bir bedel vardı.


“Kalbimizdeki John Green boşluğunu sonunda doldurduk. ”
- Justine Magazine -


“Bu kitap içinizi parçalayacak, sizi iyileştirecek ve mutlaka ama mutlaka hayatınızı değiştirecek.”
- Becky Albertalli -


“Jeff Zentner, kendinizi bulacağınız karakterler yaratmada muhteşem bir iş çıkarmış.”
- Booklist, Starred Review -


“Yas sürecinin akıl almaz boğuculuğu ve ‘keşke’ senaryolarının eğlenceli anlamsızlığı üzerine.”
- Publishers Weekly, Starred Review -


“Bilgelikle dolu bir roman.”
- Kirkus -


“Zekice yazılmış, yoğun, çarpıcı ve yaşama umudu veren sımsıcak bir hikâye.”
- School Library Journal -

Kitabı okuyanlar 64 okur

  • Kübra Çetiner
  • Duru
  • melek yıldız
  • Sıla
  • Büşranur Yıldırım
  • Azra
  • Aslı Su Gök
  • E.
  • Nazmi Küçükoğlu
  • Ezgi Egesel

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%11.4 (4)
9
%8.6 (3)
8
%22.9 (8)
7
%20 (7)
6
%11.4 (4)
5
%14.3 (5)
4
%8.6 (3)
3
%0
2
%2.9 (1)
1
%0