Victor Frankenstein'ın Vaka Defteri

7,0/10  (1 Oy) · 
7 okunma  · 
0 beğeni  · 
566 gösterim
Mary Shelley'nin ölümsüz eseri Frankenstein'a bir saygı duruşu niteliğindeki bu romanı gözünüzü kırpmadan okuyacaksınız!

Victor Frankenstein, Cenevreli, hali vakti yerinde bir ailenin oğludur. Babasının bütün itirazlarına rağmen Oxford Üniversitesi'nde okumak için Londra'ya gelir. Burada tanıştığı şair Percy Bysshe Shelley'nin ateizm ve din üzerine düşüncelerinin de etkisiyle okuldan uzaklaşıp kendini deneylerine adar.

Frankenstein'ın deneylerinin amacı, elektrik akımının yardımıyla ölümü alt etmektir. Yeni ölmüş genç bir tıp öğrencisinin bedenindeki "yaşamsal öz"ü yakalayarak onu yeniden hayata döndürdüğünde, bu zaferinin sonuçlarını kestiremeyecek kadar heyecanlanır. Hayat verdiği bu canlının eylemlerinin ağırlığını taşımak zorunda kalacağını hesap etmemiştir.

Peter Ackroyd, her zamanki gibi Londra'nın 19. yüzyıldaki karanlık ve kasvetli havasını son derece canlı bir biçimde gözler önüne seriyor. Victor Frankenstein'ın Vaka Defteri, Percy Bysshe Shelley'nin yanı sıra Lord Byron, John William Polidori, William Godwin, Mary Shelley ve Samuel Taylor Coleridge gibi, dönemin önde gelen edebiyatçıları ve düşünürlerini de daha yakından tanıma fırsatı sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2011
 • Sayfa Sayısı:
  284
 • ISBN:
  9789750820953
 • Çeviri:
  Duygu Akın
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 23 Alıntı

Meyrem KARADENİZ 
13 Nis 11:39 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Gayretli bir yüreğin ve kararlı bir iradenin karşısında durabilecek ne vardı ki?

Victor Frankenstein'ın Vaka Defteri, Peter Ackroyd (Sayfa 87 - YKY)Victor Frankenstein'ın Vaka Defteri, Peter Ackroyd (Sayfa 87 - YKY)
Meyrem KARADENİZ 
13 Nis 11:36 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sevgi bağımsızdır. Nüvesi özgürlüktür sevginin, Victor. İtaatle, kıskançlıkla, korkuyla bağdaşmaz.

Victor Frankenstein'ın Vaka Defteri, Peter Ackroyd (Sayfa 133 - YKY)Victor Frankenstein'ın Vaka Defteri, Peter Ackroyd (Sayfa 133 - YKY)
Meyrem KARADENİZ 
13 Nis 11:47 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Istırap insani varlığın özünde vardır. Kendisine eşlik eden bir ıstırabı olmayan hiçbir sevinç yoktur bu dünyada.

Victor Frankenstein'ın Vaka Defteri, Peter Ackroyd (Sayfa 23 - YKY)Victor Frankenstein'ın Vaka Defteri, Peter Ackroyd (Sayfa 23 - YKY)
Meyrem KARADENİZ 
13 Nis 11:44 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsanlığın doğal hissiyatının daima kendine özgü bir doğruluğu vardır.

Victor Frankenstein'ın Vaka Defteri, Peter Ackroyd (Sayfa 48 - YKY)Victor Frankenstein'ın Vaka Defteri, Peter Ackroyd (Sayfa 48 - YKY)
3 /