·
Okunma
·
Beğeni
·
166
Gösterim
Adı:
Vidalar
Baskı tarihi:
2003
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754340797
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dünya Yayıncılık
Baskılar:
Vidalar
Vidalar
Vidalar
Yazarın '1983 Sabahattin Ali Öykü Ödülü'nü kazanmış olan bu yapıtı, bir çarpıklığı, acı bir gerçeği vurgulayıp ortaya sererken, kara mizah yaklaşımıyla düzeyli bir toplumsal eleştiriyi dile getiriyor.
112 syf.
·3 günde
1983 Sabahattin Ali Öykü Ödülü'nü kazanmış olan kitap toplam yirmi bir kısa öyküden oluşuyor. Adından da anlaşılacağı gibi vidaları gevşemiş bir toplumun ve dolayısıyla insanın nasıl sorunlar yaşıyor olabileceği kara mizah yoluyla kah güldürerek kah hüzünlendirip düşündürerek harika bir şekilde aktarılıyor okura.

Kitaptaki tüm öykülerin ortak noktası; toplumsal bir sorunun etkilerine maruz kalan ama çaresiz bireyin bu sorunlarla başa çıkarken zaman zaman fantastik, zaman zaman delice yollarla bu sorunları yenmeye çalışması. Eleştirinin dozu ve biçimi öyle bir kıvamında ayarlanmış ki can yakmıyor ama insanın yüreğinde isyan kıvılcımlarını ateşliyor bozulan toplumsal düzene dair. Gözlemleri öyle keskin ki çevremizde gördüğümüz, tanıdığımız kişileri okuyormuşuz hissine kapılıveriyoruz. Basit, halktan, bizden yaşamlar...Yaşadığı toplumun nabzını iyi tutan bir yazarın kaleminden çıktığını hissettiriyor kitap.

Öyküler o kadar kısa geliyor ki devam etse keşke diye düşündürüyor ki kısa öykü kavramının hakkını tam olarak verdiğinin göstergesidir bu durum. Tadında bırakılacak kadar kısalıkta ama zihinde müthiş bir iz bırakan cinsten... Dil özellikleri açısından yalın, duru ve aynı zamanda inceden inceye alaycı bir dil kullanılmış.

Türkiye'nin bir zamanlar en büyük mizah dergisi kabul edilen "Akbaba"nın verdiği ödülünü sonuna kadar hak etmiş kesinlikle. Böyle bir yazarı yıllar sonra okumuş olmak benim adıma büyük bir utanç sayılası. 1000kitapta da dikkat çekmemiş olması üzücü. Bundan sonra diğer eserlerini de okuyacağım mutlaka. Öğrencilerimle paylaştığım öyküleri onları da etkiledi ve bu da her yaşa her dönemde hitap edebildiğinin kanıtı sayılabilir. Dönem dönem yeniden dönüp dönüp okunası...
Bir gün, yalnız ve dalgın yürüyordum yol kenarında. Islak, kurşun renkli, kaygılı ve binlerce esinle yüklü bir hava vardı. Bir otomobilin kaldırıma çok yakın ve hızla geçtiğini, sıçrayan çamurlu sularla paltomun omuzundan, pantolonumun paçasına değin beneklendiğimi fark eder gibi oldum. Aldıracak durumda değildim. Kafamda kurduğum öykü çatısını not etmek için defterimi çıkardım cebimden.
Araba köşede durdu. Sürücüsü kapıyı çarpıp bana doğru gelmeye başladı. İnsanlık ölmemiş demek ki, diye düşünüyordum. "Adam üstümü çamurladığı için özür dileyecek. Belki de giysilerimi temlzletmeyi önerecek."
Yanıma geldi. İncelikten çok uzak bir sesle
"Ne yazdın o deftere?" diye homurdandı.
Hoppala! "Hiç." dedim, "Küçük bir not aldım."
"Küçük bir not, öyle mi? Senin beynin küçük kardeşim. Plaka numarasını yazdın da ne oldu yani? Cicilerini çamurladığım için beni mahkemeye mi vereceksin? Ben adamı ne yaparım, biliyor musun?"
Bilip bilmediğimi söylememe fırsat vermedi. Adamı bir yumrukta yere devirirmiş, onu öğrendim böylece. Çamurların içinde otururken bile tek düşündüğüm, bir an önce eve gidip tuttuğum nottan bir öykü çıkarmaktı.
Sulhi Dölek
Sayfa 62 - Varlık Yayınları
Talihimin bana güldüğü günlerin sayısı, sağ elimin parmaklarından daha azdır. Sağ elimin üç parmağını bir kavgada yitirdiğimi söylersem, bunun anlamını daha iyi vurgulamış olurum.
Sulhi Dölek
Sayfa 11 - Varlık Yayınları
Hey gidi günler! İnsan rahata ne de çabuk alışıyor! Suları akmayan, bacası çekmeyen o evden taşınalı yüzyıllar geçmiş gibi. Sanki hep bu kaloriferli, sürekli sıcak sulu dairede oturmuşuz.
Sulhi Dölek
Sayfa 101 - Varlık Yayınları
Ulan insanlar! Benim bütün uğraşıp didinmem, boş kafalarınıza bir şeyler sokabilmek, olmazsa birkaç dakikanızı güzel geçirtebilmek için!
Sulhi Dölek
Sayfa 64 - Varlık Yayınları
"Öykücülük kolay iş değildir. Hele bir de konu beğenmiyorsanız, kendinizi gebeliğin on birinci ayında bir kadına benzettiğiniz olur."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Vidalar
Baskı tarihi:
2003
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754340797
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dünya Yayıncılık
Baskılar:
Vidalar
Vidalar
Vidalar
Yazarın '1983 Sabahattin Ali Öykü Ödülü'nü kazanmış olan bu yapıtı, bir çarpıklığı, acı bir gerçeği vurgulayıp ortaya sererken, kara mizah yaklaşımıyla düzeyli bir toplumsal eleştiriyi dile getiriyor.

Kitabı okuyanlar 12 okur

  • Ertuğrul Faruk Erkek
  • caner dilsiz
  • Mehmet Emre Çelik
  • Murat Soylu
  • Oğul Barış Caniklioğlu

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%16.7 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0