Watership Down (Watership Down #1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.321
Gösterim
Adı:
Watership Down
Alt başlık:
Watership Down #1
Baskı tarihi:
Kasım 2005
Sayfa sayısı:
476
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780743277709
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Charles Scribner's Sons
Baskılar:
Watership Tepesi
Watership Tepesi
Watership Down
Discover—or revisit—the enchanting world of the Sandleford Warren rabbits in this first-ever illustrated edition of a celebrated modern classic.

A phenomenal worldwide bestseller for almost forty years, Richard Adams’s Watership Down is a timeless classic and one of the most beloved novels of all time. Set in England’s Downs, a once idyllic rural landscape, this stirring tale of adventure, courage, and survival follows a band of very special rabbits on their flight from the intrusion of man and the certain destruction of their home. Led by a stouthearted pair of brothers, they journey forth from their native Sandleford Warren through the harrowing trials posed by predators and adversaries, to a mysterious promised land and a more perfect society.

A book that speaks to our society as vividly as it did nearly half a century ago, this keepsake Scribner Classic edition showcases more than twenty sumptuous, evocative tip-in paintings from Aldo Galli, an illustrator chosen by Richard Adams himself.
436 syf.
·10 günde·10/10 puan
Olduğunu sandığım herşeyden çok daha fazlası... müthiş kendimi bir anda masalın içinde sürüklenen rüzgar gibi hareket ederken bulduğumda hikayenin bittiğini ve gerçek hayata dönmüş zorunda buldum ve dedimki 2020 Nisan günlerden Covid-19 ev hapsi #evdekal
436 syf.
Watership Tepesi
Richard Adams,


Hayvan Çiftliği kadar istekli okumadım neden bilmiyorum çok sıkıldım okurken. Tabi kitapta verilen msjlarında da hakkını yememek lazım.. 

Vee bu arada kitap
-2003 yılında BBC tarafından düzenlenen 'Tüm Zamanların En İyi 100 Kitab'ı anketinde 42. sırayı almış ...
-2005 yılında, Fransız, Channel 4 izleyicileri -70.000 kişinin oy kullandığı- tarafından, animasyon filminin son bölümü, 'En Dramatik 100 Sahne' oylamasında 15. seçilmiş..
Emeğine sağlık sevgili yazarım sakin kafayla bu eseri tekrardan okumak ümidiyle..

Alıntı
İnsanlar, dünyayı mahvedip de bütün hayvanları öldürmeden asla huzur bulmayacaklar .
488 syf.
Dünya çapında 50M+ gibi bir satış grafiğine rağmen, bizde bilinirliği az olan harika bir roman okudum.
- Watership Tepesi, bir hayatta kalma mücadelesi. Tehlikeden kaçış ve demokratik bir yaşam düzeni kurma adına totaliterlikle savaşan bir grup tavşanın macerası.
- Çok satan romanların “çok satma formülü”ne göre bir kitap aynı anda hem mantığa ve zekaya, hem çeşitli duygulara, hem de ruha hitap etmeli ve tüm bu özelliklerle akılda kalıcı olmalı. Aynı zamanda zengin içerikli, bilgilendirici, odak noktası net, kendi içinde tutarlı, okurla bağ kurma gücü yüksek, dili hem ilgi çekici hem anlaşılır, espiri anlayışına/kendi özgün zekasına sahip, eğlence faktörü yüksek, temposu hızlı ve/veya akıllı, canlı imgeleme sahip, yaratıcı, heyecan verici, bir yönde yüksek faydaya sahip, mutluluk verici, hakkaniyetli, yenilikçi olduğu takdirde konforlu, ve “evde olma hissini” uyandıran bir kitap olmalı. Bu kitap bu özelliklerden hangisine sahip değil, bilmiyorum.
- Richard Adams, 1972 yılında yazdığı bu kitaptaki tavşanları 2. Dünya Savaşı subaylarını model alarak şekillendirmiş. Stres altındaki grup dinamikleriyle ilgili bilgisi çok iyi, ve dönem olaylarından sonra dünyaya hakim olan korku, şüphe, çaresizlik duyguları bolca gözlemlenebilir.
- Birçok kitaptan çok daha zengin bir tema içeriğine sahip. Her bölümün başında önseme olarak ünlü bir metin alıntısı kullanılmış. Gizli metinlerarasılık çok.
- Bu tavşanların kendi kültürü, dili, mitolojileri var. Yazarın kendi yarattığı “Lapine” adlı tavşan dilinin, kitabın sonunda bir de sözlüğü bulunmakta. Davranışlarını anlamak için ise doğa bilimcisi Ronald Lockley’nin bir kitabından faydalanmış.
- Yazar, kitabı iki kızını eğlendirmek için uydurduğu bir hikayeden yola çıkarak yazmış. Uzun yıllardır sayısız farklı anlama büründürülüp, sayısız farklı alegorik şemaya oturtulan kitap, yazarın deyişine göre “sadece tavşanlar hakkında bir hikaye, ve öyle olarak da kalmalı”. Kendi gözümde bugüne dek okuduğum en başarılı alegorilerden biri olsa da, yazarın dileğine saygı duyup bu noktada susuyorum.
Uzun lafın kısası, okuyun, okutun.
488 syf.
·30 günde·8/10 puan
Romanımızın tüm karakterleri hayvanlar aleminden olmakla birlikte ara ara insanların da kâh yıkıcılıklarıyla kâh yapıcılıklarıyla kurguya dahil olduğunu belirteyim. İnsanlara has problemlerin tavşan kolonileri üzerinden önümüze serildiği, bazen de bize çok çok tanıdık gelecek ama bir o kadar yabancı hikayelerin anlatıldığı hoş bir seyirdi.

Kitap benim için iyiler arasında yerini aldı. Tavsiye de edebilirim ama beklentisiz ve uzun soluklu bir okuma yapmanız gerektiğini bilin. Çünkü puntosu küçük kitaplardan Watership Tepesi.

Ayrıca meraklısına Netflix ve BBC ortak yapımı dizi uyarlaması olduğunu söylemem gerek. Daha geniş kitleye hitap ettiğinden içeriğin değiştirilmiş olduğunu da bilin. Ama tabii ki dizi mi kitap mı derseniz elbette çoğu zaman olduğu gibi kitap diyeceğim.
488 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Mücadeleci tavşanların hikayesi anlatılıyor. İnsanlara, dünyaya onların gözünden bakmak; onların dünyasına yazarın anlatımıyla bakmak, tavşan efsaneleri, kozmogonisi değişik bir okuma oldu. Çağdaş bir fabl diyebiliriz. Beni en çok etkileyen şey kitapla ilgili yazarın tavşan dili oluşturmuş olması ve arkada da sözlüğe yer vermesi.
Birkaç tavşanın, yaşadığı koloninin artık güvenilir olmadığına karar verip, yeni yaşam alanı bulmak için yola çıkmaları konu ediliyor.
Fakat ben okurken acayip sıkıldım, devam edemeyeceğim. Sayfa 135'e geldim, tık yok. Tavşanların kaçışı, hayatta kalma mücadelesi, ormanın tasviri. Kimi tavşan lider olma arzusunda, kimi tavşan zayıf, kimileri de cesur ve korkak. Kitap hep mi böyle devam ediyor diye araştırdım, evet sonuna kadar böyle devam ediyormuş. Peki okuyanlara soruyorum: Sizce devam edeyim mi? Bir de kitap bize ne anlatıyor? Yani kitabın ana fikri ne? Tamam, güçlü ve zayıf arasındaki fark, cesaret ve korkaklık var bunu anladım. Hep bir kaçış, lider olma hevesi, hayatta kalma arzusu da var, bunu da anladım. Yazar insanları tavşanlar üzerinden anlatmış. Ama bu kitabı özel kılan ne? Her canlıda bu özellikler zaten var ki...
488 syf.
·14 günde·Beğendi·7/10 puan
George Orwell’den Hayvan Çiftliği’ni sevdiyseniz, orada verilen mesajları ve alt metni aldıysanız, muhtemelen bu kitabı da seversiniz. Tabi biraz sabrınız varsa. Zira kitap 487 syf ve küçük puntolarla yazılmış. Bu sebeple yoğun, bol betimlemeli ve beni yoran bir okuma oldu
Kitap, tavşanların karakteristik özellikleri ve yaşamları ile ilgili bolca bilgi içeriyor.
Cesaret,korku,liderlik, yuva arama,kölelik sistemi,baskıcı sistemler, kendi türünden olmayanlarla yardımlaşma gibi kavramları içeren epik bir roman.Bu mücadelenin içerisinde ben de yer aldım okurken.
Kitabın başında bir harita var, baya inceledim. O kadar çok yer değiştiriyorlar ki tavşancıklar,ben de onlarla yoruldum ,savaştım valla.
Teşekkür kısmında da kitapta adı geçen yerlerin gerçek olduğunu yazmış yazar. Bu da dikkatimi çekti
Konusu; yaklaşacak olan tehlikelere karşın, kolonilerinden ayrılıp kendilerine yeni bir yaşam kurmaya çalışan bir grup tavşanın destansı yolculuğunu anlatıyor. Doğanın ve insanların acımasızlığıyla ,tavşanların dehası arasındaki bu ölüm kalım mücadelesi, gizem ve gerilim yüklü bir varoluş savaşına dönüşüyor.
Kitap, Richard Adams’a Carneige Madalyası kazandırmış ve tüm zamanların en iyi 100 kitabı arasına girmiş. Sinemaya uyarlanmış ve Netflixde de mini bir dizisi varmış, göz atacağım
488 syf.
·13 günde·Beğendi·9/10 puan
Harika bir hayatta kalma mücadelesi ve savaşın hikayesi.. Uzun yollar kat ederek ulaştıkları son onların en büyük hediyeleri oldu... Şu tavşanlar değişik yaratıklar
436 syf.
Komün yaşamın ve liderliğin tavşanlar üzerinden akıcı bir dille anlatıldığı ve okurken kendinizi olayların içinde hissettiğiniz bir eser. Okuyan arkadaşların animasyon olarak sinemaya aktarılmış filminide izlemelerini tavsiye ederim.
487 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Yıllardır okumak için beklediğim Richard Adams'a Carnegie Madalyası kazandıran şaheseri artık kitaplığımdaki yerini aldı. Yıllardır baskısı yoktu. Netflix 4 bölümlük mini dizisini yaptıktan sonra Epsilon tarafından yeniden baskı yapmaya başladı...
☆☆☆
Oxford'dan tarih diploması olan Adams, çocuklarına anlattığı hikayeleri derleyip yayınlandığında herhalde böyle bir etki yaratacağını düşünmemişti. Kolonilerinden ayrılıp kendilerine yeni bir yaşam kurmak için yolculuğa çıkan bir grup tavşanın destansı hikayesini okuyoruz. Kendi kolonilerini kurarken ölüm yaşam arasında gidip gelen, dostluğun, sevginin ve birarada yaşamanın verdiği zorluklar Dede Korkut Masalları'ndaki gibi anlatılmış. Nedir yapayalnız bir koloninin hayatta kalmasını sağlayan şey; bilgi mi, güç mü yoksa sadece şans mı?
☆☆☆
Tavşanların hikayesinden aslında bize insanlık tarihinin başlangıcını, savaşların nedenini, öldürme iç güdüsünü, yaşama arzusunu, komün hayatının kolaylıklarını ve zorluklarını anlatıyor. Her evin kitaplığında bulunması gereken ve çocuklarınızla beraber okuyup değerlendirilmesi gereken bir şaheser...
488 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10 puan
Kitap bir grup Tavşanın kolonilerinden ayrılarak yeni bir koloni kurma, Tilki, Gelincik, Avcı Kuşlar, en tehlikeli yırtıcı olan İnsanlar gibi yırtıcılardan kaçma, korunma ve elbette ki her türün en büyük düşmanı olan kendi türleriyle savaşlarını anlatıyor.

Kitapta olaylar bir grup Tavşanın bir nedenle (okuyan olacak nedeni yazmayayım) kolonilerinden ayrılıp yeni bir yuva inşası için yola çıkmalarıyla başlıyor. Yolculukları, yeni kolonilerini inşa etmeleri, koloniyi büyütme çalışmaları, Tavşanların diğer hayvanlar (insanlar dahil) kendi kolonilerinde ki tavşanlar ve diğer kolonilerde yaşayan Tavşanlarla olan iş birliği, mücadele ve savaşlarının ekseninde gelişiyor.

Tavşanlar dünyasının mitolojilerine yapılan göndermelerle kemdi içinde bir mitoloji barından kitap, cesaret, korku, liderlik, yuva, otoriter baskıcı sistemler, gönüllü köleler, kendi türünden olmayanlarla bir arada yaşama ya da yardımlaşma gibi kavramların öne çıktığı epik bir hikaye.

Kitabın ilk sayfalarında bir harita var ve Teşekkür yazısında kitapta adı geçen yerlerin gerçek olduğunu yazmış yazar.
436 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Yıllar önce okuduğum ve uzun süre etkisinde kaldığım nadir kitaplardan biri. Animasyon filmi de var onu da izlemenizi tavsiye ederim. Ayrıca lost dizisini izleyenler hatırlar mutlaka, sawyer in okuduğu kitaplardan biridir. Bana göre herkesin kütüphanesinde olması gereken başucu kitaplardan biri olmasına rağmen maalesef şuan piyasada baskısı yok umarım bir yayınevi tekrar basar ve bu güzel romanı herkes okur.
İnsanlar, dünyayı mahvedip de bütün hayvanları öldürmeden asla huzur bulmayacaklar.
Richard Adams
Sayfa 147 - El-ahrairah'ın Ağlaması İçin
Neden benim zalim olduğumu düşünsün
Veya aldatıldığını?
Sevmesine izin verirdim onun
Dünya yaratılmadan önce olanı.
Richard Adams
Sayfa 33 - El-ahrairah'ın Kutsanışı Hikayesi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Watership Down
Alt başlık:
Watership Down #1
Baskı tarihi:
Kasım 2005
Sayfa sayısı:
476
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780743277709
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
United States of America
Yayınevi:
Charles Scribner's Sons
Baskılar:
Watership Tepesi
Watership Tepesi
Watership Down
Discover—or revisit—the enchanting world of the Sandleford Warren rabbits in this first-ever illustrated edition of a celebrated modern classic.

A phenomenal worldwide bestseller for almost forty years, Richard Adams’s Watership Down is a timeless classic and one of the most beloved novels of all time. Set in England’s Downs, a once idyllic rural landscape, this stirring tale of adventure, courage, and survival follows a band of very special rabbits on their flight from the intrusion of man and the certain destruction of their home. Led by a stouthearted pair of brothers, they journey forth from their native Sandleford Warren through the harrowing trials posed by predators and adversaries, to a mysterious promised land and a more perfect society.

A book that speaks to our society as vividly as it did nearly half a century ago, this keepsake Scribner Classic edition showcases more than twenty sumptuous, evocative tip-in paintings from Aldo Galli, an illustrator chosen by Richard Adams himself.

Kitabı okuyanlar 110 okur

  • Zeynep
  • Turan Alp Kaan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0