Yarım Dünya

7,8/10  (10 Oy) · 
14 okunma  · 
5 beğeni  · 
270 gösterim
Goto'nun çılgın ve karanlık dünyasında bir yolculuğa çıkmaya hazır olun...

Sevgi dolu ama ihmalkar bir annenin tek kızı olan Melanie Tamaki çevrede pek rağbet görmeyen bir çocuktur. Fakat bir gün okuldan eve dönüp annesinin ortadan kaybolduğunu fark etmesiyle tüm hayatı değişir: Bay Tutkal adlı pespaye bir yaratık onu Yarım Dünya'ya götürmüştür. Böylece Melanie annesini kurtarmak üzere Yarım Dünya'ya doğru zorlu ve karanlık bir yolculuğa çıkar.

Ödüllü yazar Hiromi Goto'dan macera dolu, çarpıcı bir roman...
Hayao Miyazaki'nin Neil Gaiman'ın Coraline'nini filme çektiğini hayal edin...
Goto'nun çılgın ve karanlık dünyasında bir yolculuğa çıkmaya hazır olun...
Sıradışı ve unutulmaz bir eser...
Neil Gaiman
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9786053752516
 • Orijinal Adı:
  Half World
 • Çeviri:
  Bülent O. Doğan
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif 
28 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Merhaba,Yarım Dünya bir anda karşıma çıkıp merakımı cezbeden bir kitap ve cidden güzeldi. Yani ilginç, tuhaf, garip, enteresan kelimeleriyle de ifade edilebilir ama ben güzeli seçiyorum çünkü sevdim.
Japon yazar Hiromi Goto 3 âlem üzerine fantastik bir kurgu oluşturmuş. Ten Âlemi, Yarım Dünya, Ruhlar Âlemi. Eskiden bu 3 âlem birbirine bağlıymış. İnsan, Ten Âleminde yaşar, ölünce yarım dünyaya geçer, orada bir müddet (ya da bir döngü diyelim) yarı ölü yarı canlı kalıp Ruhlar Âlemi'ne geçermiş. Ama bir şey düzeni bozuyor ve Büyük Kırılma meydana gelince 3 âlem birbirinden kopuyor. Yarım Dünyadakiler lanetli döngülerine hapsoluyorlar. Mesela boğularak ölen biri sürekli tekrar boğuluyor. Doğar doğmaz ölen bir çocuk tekrar tekrar aynı anı yaşıyor. Sürekli... Bir gün olmayacak bir şey oluyor ve yarım dünyalılardan Fumiko hamile kalıyor. Her şeyin siyah beyaz olduğu Yarım Dünyada canlı bir bebek doğmasına müsade etmeyen Bay Tutkal ile anlaşma yapıyorlar. Fumiko karnında bebeğiyle 14 yıllığına Ten Âlemine gönderiliyor. Bay Tutkal da hikayemizin kötü karakteri.
Kitap, Fumiko'nun kızı Melanie'nin 14 yaşında olduğu zamandan başladı. Bir gün Melanie okuldayken annesi ortadan kayboluyor. Melanie komşusu yaşlı bayan Wei'nin yardımıyla Bay Tutkal'ın annesini Yarım Dünya'ya götürdüğünü öğreniyor ve peşine düşüyor. Kitapta Melanie'nin heyecan dolu maceralarını okuyoruz.
Çılgın ve sürükleyici bir hikayeydi. Yazar hayal gücünün sınırlarını zorlamış. Fantastik evet ama şimdiye kadar okuduklarımdan çok farklıydı. Okurken aktı gitti kitap yalnız bazı betimlemeler çok değişik olduğu için cümleleri tekrar okuma ihtiyacı duydum. Yarım dünyadaki tuhaf yaratıklar ve mekanlar çok güzel tasvir edilmiş. Sanki anime izlemiş gibiyim. Kitap sonunda hem gülümsetti hem de gözümden birkaç damla yaş yuvarlanmasına sebep oldu.
Fantastik severlere tavsiye edebileceğim bir kitap.

Ceyhun Tansu Ebinç 
05 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Hızla okunabilen, sürükleyici bir fantastik roman. Fazla derinliği olmayan ama ilginç bolca fantastik karakter var. Sanki özellikle bir anime ya da çizgi film yapılması için yazılmış gibi.

Kitaptan 6 Alıntı

Elif 
28 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ölünce ben de herkes gibi Yarım Dünya'ya girdim ama Ruh Âlemi'ne varamadan Büyük Bölünme meydana geldi. O zamandan beri binlerce yıldır Yarım Dünya'ya sıkışmış haldeyim. Herkes de o zamandan beri benim gibi bu aleme hapsolmuş durumda.

Yarım Dünya, Hiromi GotoYarım Dünya, Hiromi Goto
Kokeshi 
11 Haz 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hayatını ne yapacağını seçmesi gereken sensin. Çok yorgunsan dinlen. Akıllıca bulursan saklan ama eksiksiz yaşamaya bak. Nasıl yaşaman gerekiyorsa öyle yaşa!

Yarım Dünya, Hiromi Goto (Sayfa 189)Yarım Dünya, Hiromi Goto (Sayfa 189)
Elif 
28 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Üç Âlem'in, yani Ruh Âlemi, Ten Âlemi ve Yarım Dünya'nın bağlantılı olması gerekiyor. Vakti gelince birinden ötekine geçmeliyiz, her birey yaşar, ölür, yarı yaşar, sonra ruh olur ama birisi ya da bir şey kutsal döngüyü bozdu. Âlemlerimizi yenilenemez bir çürümeye mahkum etti. Nedenini bilmiyorum! Nasıl olduğunu da bilmiyorum! Tek bildiğim tamamen dağılıp gitmeye çok yakın olduğumuz. Bir çözüm bulmak için uzun zamandır arşivimi araştırıyorum ama bitmemiş kitaplarda cevabı bulmak imkansız.

Yarım Dünya, Hiromi Goto (Sayfa 97 - İthaki yayınları)Yarım Dünya, Hiromi Goto (Sayfa 97 - İthaki yayınları)
Kokeshi 
11 Haz 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hayatta asla garantiler yoktur.Çabalayan,hayal eden ve inananların ,açık yüreklilikle yaşayan ve sevmeye cesaret edenlerin mutluluğu bulacağı ise neredeyse kesindir.

Yarım Dünya, Hiromi Goto (Sayfa 189)Yarım Dünya, Hiromi Goto (Sayfa 189)
Ceyhun Tansu Ebinç 
05 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Hayat
Hayatını ne yapacağını seçmesi gereken sensin. Çok yorgunsan dinlen. Akıllıca bulursan saklan ama eksiksiz yaşamaya bak. Nasıl yaşaman gerekiyorsa öyle yaşa! Sevgili kızım! Neler yaptın sen! Tek bir kızın hareketlerinin her şeyi değiştirebileceğini bil!

Yarım Dünya, Hiromi Goto (Sayfa 189)Yarım Dünya, Hiromi Goto (Sayfa 189)
Ceyhun Tansu Ebinç 
05 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Dört
"Dört kötü talihtir," dedi kekeleyerek. "Dört tehlikelidir..."
"Niçin, Bayan Wei?"diye usulca sordu Melanie.
"Çincede ve Japoncada, dört yani 'şi' sözcüğü 'ölüm' sözcüğüyle sesteştir..."
Melanie yutkundu. "Dört ölüm anlamına mı geliyor?"dedi sesi titreyerek.
Bayan Wei başını iki yana salladı. "Sesteş sözcüklerin anlamları farklı ama söylenişleri aynıdır. Fakat kulağa 'ölüm'le aynı geldiği için 'dört'ten çekiniriz.

Yarım Dünya, Hiromi Goto (Sayfa 44)Yarım Dünya, Hiromi Goto (Sayfa 44)