Yarım Dünya

7,8/10  (10 Oy) · 
14 okunma  · 
5 beğeni  · 
282 gösterim
Goto'nun çılgın ve karanlık dünyasında bir yolculuğa çıkmaya hazır olun...

Sevgi dolu ama ihmalkar bir annenin tek kızı olan Melanie Tamaki çevrede pek rağbet görmeyen bir çocuktur. Fakat bir gün okuldan eve dönüp annesinin ortadan kaybolduğunu fark etmesiyle tüm hayatı değişir: Bay Tutkal adlı pespaye bir yaratık onu Yarım Dünya'ya götürmüştür. Böylece Melanie annesini kurtarmak üzere Yarım Dünya'ya doğru zorlu ve karanlık bir yolculuğa çıkar.

Ödüllü yazar Hiromi Goto'dan macera dolu, çarpıcı bir roman...
Hayao Miyazaki'nin Neil Gaiman'ın Coraline'nini filme çektiğini hayal edin...
Goto'nun çılgın ve karanlık dünyasında bir yolculuğa çıkmaya hazır olun...
Sıradışı ve unutulmaz bir eser...
Neil Gaiman
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9786053752516
 • Orijinal Adı:
  Half World
 • Çeviri:
  Bülent O. Doğan
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif 
28 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Merhaba,Yarım Dünya bir anda karşıma çıkıp merakımı cezbeden bir kitap ve cidden güzeldi. Yani ilginç, tuhaf, garip, enteresan kelimeleriyle de ifade edilebilir ama ben güzeli seçiyorum çünkü sevdim.
Japon yazar Hiromi Goto 3 âlem üzerine fantastik bir kurgu oluşturmuş. Ten Âlemi, Yarım Dünya, Ruhlar Âlemi. Eskiden bu 3 âlem birbirine bağlıymış. İnsan, Ten Âleminde yaşar, ölünce yarım dünyaya geçer, orada bir müddet (ya da bir döngü diyelim) yarı ölü yarı canlı kalıp Ruhlar Âlemi'ne geçermiş. Ama bir şey düzeni bozuyor ve Büyük Kırılma meydana gelince 3 âlem birbirinden kopuyor. Yarım Dünyadakiler lanetli döngülerine hapsoluyorlar. Mesela boğularak ölen biri sürekli tekrar boğuluyor. Doğar doğmaz ölen bir çocuk tekrar tekrar aynı anı yaşıyor. Sürekli... Bir gün olmayacak bir şey oluyor ve yarım dünyalılardan Fumiko hamile kalıyor. Her şeyin siyah beyaz olduğu Yarım Dünyada canlı bir bebek doğmasına müsade etmeyen Bay Tutkal ile anlaşma yapıyorlar. Fumiko karnında bebeğiyle 14 yıllığına Ten Âlemine gönderiliyor. Bay Tutkal da hikayemizin kötü karakteri.
Kitap, Fumiko'nun kızı Melanie'nin 14 yaşında olduğu zamandan başladı. Bir gün Melanie okuldayken annesi ortadan kayboluyor. Melanie komşusu yaşlı bayan Wei'nin yardımıyla Bay Tutkal'ın annesini Yarım Dünya'ya götürdüğünü öğreniyor ve peşine düşüyor. Kitapta Melanie'nin heyecan dolu maceralarını okuyoruz.
Çılgın ve sürükleyici bir hikayeydi. Yazar hayal gücünün sınırlarını zorlamış. Fantastik evet ama şimdiye kadar okuduklarımdan çok farklıydı. Okurken aktı gitti kitap yalnız bazı betimlemeler çok değişik olduğu için cümleleri tekrar okuma ihtiyacı duydum. Yarım dünyadaki tuhaf yaratıklar ve mekanlar çok güzel tasvir edilmiş. Sanki anime izlemiş gibiyim. Kitap sonunda hem gülümsetti hem de gözümden birkaç damla yaş yuvarlanmasına sebep oldu.
Fantastik severlere tavsiye edebileceğim bir kitap.