Yaz Yalanları

5,7/10  (3 Oy) · 
3 okunma  · 
3 beğeni  · 
320 gösterim
Sinemaya da uyarlanan Okuyucu romanı ile uluslararası bir başarı kazanan Bernhard Schlink’in Yaz Yalanları adlı öykü kitabı raflarda yerini alıyor

Kitapları 48 dile çevrilen, ülkemizde de önemli bir okuyucu kitlesine sahip olan Alman yazar Bernhard Schlink Yaz Yalanları’nda, gerçeklik algısından geçmişin izlerine, günlük yalanlardan aile sırlarına kadar birçok insani konuyu ele alıyor. Zaman zaman gerçek ve yalanın sınırlarının belirsizleştiği kitapta hayat, öyküler aracılığıyla gerçek ve yalanlar ekseninde sorgulanıp, “yalanın ne olduğu”, “gerçeğin söylenenler mi yoksa yaşananlar mı olduğu” sorularına yanıt aranıyor. Ve bu tür soruların cevaplarını bulmak, anlatılanlarla baş başa kalan okura bırakılıyor.

Yalanlar ya da gizlenen gerçeklerin ortak tema olduğu Yaz Yalanları yedi öyküden oluşuyor. Öykülerde; küçük bir tatil kasabasında yaz sezonu kapanırken tanışan bir kadınla erkeğin hikayesi; Baden-Baden’da ünlü bir yazarın kendi oyununun galasını bir kadınla izlemesi üzerine birlikte olduğu diğer kadınla tartışması; evli ve tek çocuklu bir çiftin orman kenarındaki bir evde yaşadıkları sözde mutlu hayatın arka planı; bir uçak yolculuğu sırasında tanışan iki kişiden birinin başından geçen ilginç olayları yol arkadaşıyla paylaşması; kanser hastası yaşlı bir adamın pasif ölüm yardımı alarak ölmeye karar vermesinden sonra yaşananlar; tartışan bir baba oğulun birlikte geçirdikleri bir tatilde açığa çıkan aile sırları; yine bir tartışmanın ardından birlikte tatile çıkan büyükanne ve torunun geçmişe dönük sorgulamaları, açılan eski defterler ve gönül hikâyeleri anlatılıyor.

Döneminin çağdaş ozanı olarak değerlendirilen Bernhard Schlink’in Yaz Yalanları, yayımlandığı tarihte tüm dünyada çok satanlar listesinin ilk sıralarında yer alarak önemli bir başarı elde etti.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2012
 • Sayfa Sayısı:
  236
 • ISBN:
  9786050907025
 • Orijinal Adı:
  Sommerlügen
 • Çeviri:
  Barış Tut
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü: