Yeşil Karanlık

6,8/10  (12 Oy) · 
27 okunma  · 
10 beğeni  · 
522 gösterim
On altıncı yüzyıldan yirminci yüzyıla uzanan ölümsüz bir aşkın hikâyesi olan Yeşil Karanlık; içinde mistisizm, şüphe, gizem ve romantizmin izlerini taşıyor.

Richard Marsdon'un genç bir Amerikalı kadın olan Celia ile yaptığı evlilik; Richard'ın içine kapanması ve Celia'nın yorucu bir duygusal bunalıma girmesiyle trajik bir hâl alır. Akıllı bir doktor, Celia'nın geçmişinden ancak onu tekrar yaşayarak kurtulabileceğini fark eder.

Böylece Celia, çok güzel ancak şanssız bir hizmetçi olduğu bir önceki yaşamına, dört yüz yıl öncesine geri gider. Onun gözlerinden, dinî çekişmelerle dağılan Tudor Döneminin İngiltere'sini görürüz. Kral Edward, Kraliçe Mary ve Kraliçe Elizabeth ile tanışıp dönemin tüm gösterişine, gücüne ve acımasızlığına şahit oluruz. Her ne kadar Celia ve hayran olduğu adam, aşklarının korkunç sonuçlarından kaçamasalar da kader onlara bir şans daha verecektir.

Anya Seton, Yeşil Karanlık ile on altıncı yüzyılı, canlı ve tutkulu bir şekilde gözler önüne seriyor.

"Yeşil Karanlık benim en sevdiğim kitaplardan biridir... Seton, muhteşem bir yazım diline sahip ve insanoğlunun acınası doğasını çok iyi anlıyor... İçimdeki yazar, Seton'un
dili kullanımı, betimlemelerdeki canlılığı ve neredeyse dayanılmaz bir şekilde zirveye ulaşan duyguların derinliğini gösterme yeteneğiyle kendinden geçiyor."
-Barbara Samuel-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2009
 • Sayfa Sayısı:
  600
 • ISBN:
  9786053840497
 • Çeviri:
  Eda Aksan
 • Yayınevi:
  Sonsuz Kitap Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aslı Çadırlı 
13 May 2016 · Kitabı okudu · 25 günde · Beğendi · 7/10 puan

Orta Çağ ve İngiltere tarihi her zaman dikkatimi çekmiştir. Yazarın dönemle alakalı betimlemeleri ve bilgi verişini çok sevdim, fakat kişiler arasında geçişi çok sağlıksızdı. Baş kahramanlar arasında yaşanan duyguyu bir türlü alamadım.

Historical türde aşırı farklı, güzel bir roman. İlk okuduğumda çok etkisinde kalmıştım, tekrar okudum hüzünlü bir hava verdi.Anya seton'un okuduğum üç kitabı da çok güzel.