Yitik

9,0/10  (7 Oy) · 
15 okunma  · 
7 beğeni  · 
897 gösterim
Mark Johnson'un babasının sol elinde "Sevgi" yazılı bir dövme vardı, ama bu, çocuklarını dövmesine engel olmadı. Johnson ailesinin çocukları okula hep yara bere içinde giderlerdi, ancak aile yaşantılarını incelemek hiç kimsenin aklına gelmedi. Mark yarıklardan yuvarlandı ve hiç durmadan düşmeye devam etti. Yıllarca.

Yitik, katı bir dürüstlükle, Mark'ın bağımlılık ve suç dünyasının derinlerine inmesini belgeliyor.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  384
 • ISBN:
  9789944291415
 • Çeviri:
  Özge Özköprülü
 • Yayınevi:
  Goa Basım Yayın
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
25 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Babası uyurken yanına yaklaşıyor diye dayak yiyor,annesi ise onun kendi çabası ile büyüttüğü çiçekleri görmezden geliyordu. O sadece sevgi isteyen bir çocuktu.Uyuşturucu ile dibe battığı hayattan nasıl kurtulduğunu duygulanarak okumuştum.

Mahpuker Sönmez 
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sevgisiz bir ortamda büyüyen bir çocuğun, içine düştüğü uyuşturucu ve alkol bataklığını, yaşamak zorunda olduğu sokakların kurallarını yalın bir dille anlatıyor. Uyuşturucu yüzünden dibe vurmuş bir insanın yaşadıklarını kendi sözcüklerinden okumak ilginç. Bizim ülkemizde de alkol ve uyuşturucu bağımlılığının giderek arttığı söyleniyor. Bu kitap kamaya benziyor biraz, her iki tarafı da keskin ve her iki tarafı da kullanılan. Okurken yeni yetişen ergenler acaba meraka düşüp kullanmak isterler mi dediğim satırları çok oldu. Ama diğer taraftan da her türlü bağımlılığın ne kadar kötü olduğunu vurguladığını romanın tüm satırlarında satır aralarında okuyabiliyorsunuz… O yüzden özellikle şu an da ergen çocuğa sahip önce anne ve babaların sonra çocuklarına bu kitabı okutmalarını tavsiye ederim. Kitabı okurken, ortalarına doğru sıkılabilirsiniz. Satırları tekrara düşmüş gibi hissedebilirsiniz ama bağımlılığın başka türlü anlatılamayacağını düşünüyorum ben…

Kitaptan 2 Alıntı

Nurhan Işkın 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Babam birdenbire yerinden fırladı ve beni yatak odasına sürükledi. Basamakların ayak bileklerime çarpışını hissediyordum. Beni yatağa fırlattı ve bedenim yatakta sekti. Dolaba gidip bir kot çıkarttı ve kotun belinden kemeri aldı. Kemer belime inerken kendimi hazırladım. Belkemiğimden yayılan acı her yerimi kapladı. Acının rengi kırmızıydı. Bütün vücudum kırmızıya bürünmüştü. Yine vurdu, ama bu sefer canım yanmasına rağmen acımadı, çünkü artık bir parçam başka bir yerdeydi; bir parçam tavana veya belki de kocaman yeşil bir ağacın tepesine yükselmiş, onun beni dövmesini izliyordu.

Yitik, Mark Johnson (Sayfa 23)Yitik, Mark Johnson (Sayfa 23)
Nurhan Işkın 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Saat dokuz civarlarında, üşümüş, tutulmuş, ıslak ve çok sefil bir durumda uyandım. Gözlerimi açtığımda yağmur çiseliyordu. Sokaklardaki ilk gecemi geçirdiğimi hatırladım. Üstelik kriz geçiriyordum.

Yitik, Mark Johnson (Sayfa 237)Yitik, Mark Johnson (Sayfa 237)