Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol
İnsanın en uzun gecesi; yalnızlıktan iki büklüm kıvrılıp, karanlığı izlediği gecedir.
Herkesin en uzun gecesi farklı bir hikayeye sahiptir.
Herkesin en uzun gecesi kendi öyküsünü anlatır. Kimisi kaybettikleriyle yüzleşir, kimisi ise yeni başlangıçlara adım atar. Kimisi yıldızlara bakarak geçirir bu geceyi, kimisi ise kendi içinde kaybolur. Birinin en uzun gecesi , diğerinin umut dolu sabahına dönüşebilir. Her kalp farklı bir hikayenin içinde yol alır.
Reklam
256 syf.
·
Puan vermedi
·
4 saatte okudu
En uzun geceye... Uzun bir masal.
Gerçekten masal kitabıymış! Bab-ı Esrar’dan sonra şaşırttı beni yazar. Uzun zamandır masal okumamış ve dinlememiştim. Beni çocukluk yıllarıma götürdü. Başladığım diğer karışık kitap arasında bir es gibi oldu. Bir masal kitabı ama aşk masalı konusunda aynı fikirde değilim. Belki yaşadığımız bu çağda kitaplarda, filmlerde, sosyal medyada anlatıldığı gibi bir şey ama aşk değil. Belki, ulaşılmaz olması veya acı vermesi konusunda biraz yaklaşmış. Aşkın sadece prensler, zengin ağa çocukları, ünlü sanatçılara özgüymüş gibi anlatılması, yine ruhani bir şeyi maddeleştirme çabasının bir eseri. Aşk daha çok; gitar da akor geçişlerinde “kırç kırç” diye ses çıkarır, teller yeniyse. Parmaklar nasır bağlayıncaya kadar, (bu biraz acı verir)melodinin içinde, tatlı bir yan enstrüman gibidir. Herkes fark etmez ve kontrolsüzdür engel olamazsın, ona sahipte olamazsın, bir isim veremezsin. İşte öyle bir şey, bence.
Bir Aşk Masalı
Bir Aşk MasalıAhmet Ümit · Yapı Kredi Yayınları · 20228,1bin okunma
Saçlarını rüzgârın eline verip dağıtma da beni havalandırma, perişan etme. Naza başlama da varlığımı kökünden sökme! Yanağını yalımlandır da beni gülden vazgeçir; boyunu yükselt de selviyi seyretme kaydından geceyim! Şehirde meşhur olma da beni deli divane edip dağlara düşürme; Şirin işvelerini gösterme de beni Ferhat etme. Başkalarıyla şarap içme de ciğer kanımı içmeyeyim. Benden baş çekip çekinme de feryadımı göklere yükseltme. Saçlarını halka halka dökme de beni bağlara, kayıtlara sokma. Yüzünü o kadar güzelleştirme de beni berbat etme! Yabancı bir dost gibi durma da beni kendimden geçirme. Ağyarın gamını yeme de neşemi bozma. Melek gibi dolaşma da Hafız'ı öldürme. Ram ol da kutlu talih bana yardım etsin.
Sayfa 377 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Yeni yetişmiş bir gencin yüzüne âşıkım, bu derdin devletini Tanrı'dan dualar ederek diledim. Âşıkım, rindim, güzellere bakmaktayım... bak, ne kadar hünerlerle bezenmişim; bilesin diye apaçık söylüyorum. Şaraba bulanmış hırkamdan utanıyorum. O hırkayı yüz türlü oyunla, dervişler gibi tarikat çeyizleriyle, yamalarla süslemişim! Ey mum, sevgilinin derdiyle güzelce yan yakıl; hemen şimdi ben de geliyorum, kemerimi bu iş için kuşandım! Öyle bir hayranım ki; elimde ne iş kaldı, ne güç! Fakat gönlümde, canımda ne varsa eksilttikçe, derdimi ve mihnetimi çoğalttım ya! Hafız gibi elbisemin yakasını, göğsünü yırtar, meyhaneye öyle giderim; belki o yeni yetişmiş sevgili beni sarar, koçar.
Sayfa 376 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Reklam
Bugün üşüyor musunuz? Onlar “VATAN İÇİN” donuyordu. 1914 yılının 15-22 Aralık tarihleri arasında, Sarıkamış yakınındaki Allahüekber dağlarında, Donarak şehit oldular. Rahmetle, minnetle anıyoruz. Mekânınız cennet olsun #22aralık1914 #Sarıkamış #GeceyeNotum #21Aralık #enuzungece
"O gece seni bir rüya beklemiş ama sen sabaha kadar uyumamışsın.."
Dünyanın en uzun gecesi;
Senden haber alamadığım her günün gecesidir.
Yiğit Ayan
Yiğit Ayan
🥲
Şeb-i yeldayı müneccimle muvakkit ne bilsin Mübtelayı gama sor kim geceler kaç saat
56 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.