Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

6 Şubat 2023 Maraş Depremi

Sizden kaç kişi gitti? Bu soru dünyanın en felaket sorusuydu. "Sizden kaç kişi gitti?" Kiminin üç, kiminin beş. Bazen kırk-elli. Bir sülaleden yetmiş kişi eksilir miydi hiç? Eksiliyormuş.
Yıllarca alın teri döküp aldığımız evler meğerse mezarımızmış.
Reklam
6 Şubat kabusum olacak. Ve 04.17 işte o saat benim ölümüm oldu! O sırada gökyüzü karanlıktı. Saatler gündüzü gösteriyordu. Gecede miyiz diye sordu. Gece ile gündüzü ayırt edemeyecek kadar yükleri omuzluyordum oysa
Onlar yağmacı mı diye sordu. Ona bir kadını gösterdim. Kadının elinde bebek bezi ve bir paket yiyecek vardı. Sonra genç delikanlıya doğru bakmasını sağladım. Aldığı ayakkabıyı çıplak ayağına geçiriyordu. Ona, bunlar yağmacı olabilirler mi hiç diye sordum. Zor zamanlarda ihtiyaçlarını almak yağmalama olmazdı. Peki yağmacıyı nasıl tanırız diye sordu. Ona, sırtında çamaşır makinesi olan bir adamı gösterdim. Sence elektriğin olmadığı bir yerde çamaşır makinesi bir ihtiyaç mı? Peki şu ev temizlik ürünleri? Temizlenecek ev mi kaldı! İnsanların ellerindekine göre niyetlerini de anlayabilirsin dedim.
Enkazda bir adam. Telaşla koca koca beton blokları arasında bir şeyler arıyordu. Ne arıyor diye sordu. Kaybettiklerini dedim. Kaybettiği şeyi sormadı. Ailesini diyeceğimi iyi biliyordu. 'Soğuk betonlar altında ailesini arıyordu!' Adamın acısını dağlara yükleseniz, dağlar bu acıyı daha sırtlanmadan eriyip gider.
Belki her parçam bir yerlerdedir. Yağmurlar yağınca göl birikintilerinde kanımı göreceksiniz. O birikintilerde fasulyeler, nohutlar filizlenirse şaşırmayın. Mutfağımdaki erzaktır onlar. Ancak neden akşam sofrasında olması gereken erzağım kanımın içinde yeşeriyor, işte buna ömür boyu şaşırın!
Reklam
Dünde kalanları bu kadar çabuk özler miydi insan?
Acının, bu acıdan başka girebileceği bir şekil var mıydı? Aynı soruyu ona doğrulttum. Hiç düşünmedi. Acının, dünyada girebileceği her şekil yetersiz kalır dedi.
"Sokaklar, caddeler birbirine geçmiş. Her yer her yere benziyor. Hiçbir şey eskiye benzemiyor." dedi.
Reklam
-Merhaba. -Merhaba. -Kaç ölünüz var? -Bilmiyoruz. -Hasarlı bina sayınız? -Şehir artık yok! -Orası neresi? -Burası Kahramanmaraş. Burası Hatay. Burası Adıya- man. Burası Gaziantep. Burası Malatya. Burası Osma- niye. Burası Diyarbakır. Burası Şanlıurfa. Burası Adana. Burası Kilis. Burası Elazığ. Burası TÜRKİYE. (6 Şubat 2023, Saat: 04.17)
-ön söz-
Unutmamak koca bir ömrü, o ömürde koca bir ülkeyi kurtarır.
-Ön Söz
İnsan nefes aldığından utanır mı hiç? Utanıyormuş.
-ön söz-
Tüm ülkenin aynı anda ağladığına ilk kez şahit olmuştum.
-ön söz-
6 Şubat 2023 tarihinde, saatler 4.17'yi gösterdiğinde ülkemin 11 şehri şiddetli bir sarsıntıyla uyandı. Ya da çoğu uyanamadı!
625 öğeden 16 ile 30 arasındakiler gösteriliyor.