1000Kitap Logosu

Baba

15 Takipçi
TAKİP ET
141 syf.
·
1 günde
·
7/10 puan
22 yazarın/bookstagramın baba sevgisi ile ilgili yazdığı yazılardan oluşan bir kitap. Büyük kısmı anı ve öykü olan bu yazılar, bende çeşitli duygular uyandırdı. Bazı yerlerde güldüm, bazı yerlerde gözlerim yaşardı. Yazıların ortak özelliği ise hepsinin samimiyetle yazılmış olmasıydı. Kitapseverlerin böyle bir proje için bir araya gelmiş olması çok güzel, kitaplığımda olduğu için mutluyum.
Baba 4 Harfli Değildir
Okuyacaklarıma Ekle
3
64 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kafka babasına yazdığı sayfalar dolusu mektubu yakın dostu Max Brod'a saklaması ve yayınlanmaması şartıyla vermesine rağmen, Kafka'nın ölümünden sonra kitap haline getirdiği mektupları yayınlaması etik midir değil midir tartışılır ama bir babanın çocuklarının kişiliği üzerinde yapabileceği etkinin büyüklüğünü ortaya koyması açısından özellikle okunmalıdır.
Babaya Mektup
7.8/10
· 23bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
18
136 syf.
·
1 günde
·
9/10 puan
|kelime: sarsıcı| Öncelikle, bu kadar kısa bir anlatıma böylesine bir etkiyi sığdırmak nasıl mümkün olmuş hayret ettim. Birkaç arkeoloji öğrencisi, bir profesör ve bir ailenin dahil olduğu bilimsel bir araştırmayı konu alıyor kitap. Hayır, daha doğrusu öyle gibi gözüküp çok derin yaraları ve baba-kız ilişkisinin karanlık yüzünü işliyor. Okurken içinizde biriken öfkeyi dindiren tek bir şey var: yine kadının yanında olan bir başka kadın.
Hayalet Duvar
6.7/10
· 43 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
2
184 syf.
Dölxur dac! Duxur dac! Dic a diyr dac!
İncelememin başlığı Çeçence... Ağlama, unutma, affetme demek. Niçin ağlıyorlar? Neyi unutmasınlar? Kimleri affetmesinler? Bunlara ansiklopedi hacminde şeyler yazılabilir... 1 milyonluk bir milletin 150 milyonluk dev bir ülkeye karşı verdiği destansı bir şeref mücadelesinin acı hatıraları o kadar çok ki hangi birinden başlansın? Çeçenler çok uzun süre ağladı içten içe halen ağlıyorlar fakat o sessiz hıçkırıkları duyabilen kim? Bugünün iniltileri dün feryat olup arşa yükseldiğinde bile asumanı yıkması gereken bizler uzaktan oturup izledik bütün olan biteni. Dudayev o acı hatıraların arasında bir güneş ışığı kadar parlak... Alla Dudayeva onu ilk gördüğünde Peçorin gibi hayattan bezmiş; Byrond gibi dünyadan elini eteğini çekmiş münzevi biriyle karşılaştığını düşünmüştü fakat gülerken daha bir hoş, daha bir yakışıklıydı. Çok sevdiğim insanlardan biriydi o.《Свобода Не Просто "Özgürlük Kolay Değil" elbette Namık Kemal'in Hürriyet Kasidesinin her mısraını hayatında farkında olmadan tatbik eden o Cevher ki Çeçenlerin sinesinden bir Prometheus gibi çıkmıştı. Esprileri ve cesareti ile göz dolduruyordu... İskender Hamidov vefat etmeden önce onunla ilgili birkaç soru sormuştum. Hala 1991 yılındaki heyecanıyla "o benim dostumdu" diyordu. Dudayev'i ilk kez 4 yaşımda televizyonda görmüş olabilirim, çocukluğumun en erken hatıralarında bile Çeçenistan ve Dudayev hep vardı. Bir baskın öncesi askerlerine seslenişini hatırlıyorum "tekrar burada görüşemezsek, cennette buluşalım" deyişini, o mahzun yüzü öyle aklıma kazınmış ki Alla Dudayevanın hatıralarında okuduğum Türkiye'den ilkokul çocuklarının gönderdiği zarfları açıp 1lik dolarları elinde sıkarak ağladığını, bak Alla Türk çocukları bize yardım göndermişler deyişini zihnimde sanki kendim de şahidi olmuş gibi tasavvur edebilmiştim. Eser bize Cevher'in her yönünü sunamıyor, hoş zaten piyasada böyle bir eser de yok. Silahçılık yapan Çeçen bir abim var, ona ağabey şu videoları tercüme etsen de biz neşretsek demiştim, müthiş olur demişti ama devamı gelmedi. Çünkü hayat gailesi bizi bir yerden sonra yakalayıp yutuyor. Okuyacağınız bu eser size Cevher Dudayev'in birkaç röportajını, birkaç tanıdığının onun hakkındaki hatıralarını sunuyor ancak ne Rus-Çeçen savaşlarının genel detaylarını ne de Dudayevi tam manasıyla tanıtabiliyor. Buna karşın yine de onu bize bir parça hatırlattığından okunabilir. Şaborz olarak doğup ölenlerin yolunda, "Joƶalla ya marşo, Ӏожалла я маршо!" yani "Ya hürriyet ya ölüm!" diyenlerin meşalesini yeniden yakacağımız günlerin ümidi ile....
Özgürlük Kolay Değil
Okuyacaklarıma Ekle
4