Profil
"Aydınlanma sonrasında kendisini insan, diğer ırkları da insanın alt sürümü olarak gören Batı, bugün ırkçılık ile sözüm ona bir mücadele hâlindedir."
"Batı, anlaşılıyor ki, "kadim"in hakkını vermemenin, ebedi olana arka çevirmenin, "an"ı putlaştırmanın çıkmazı içinde. Doğu ise, yeninin hakkını tam vermeme ile birlikte kadim olanı birdenbire terk gibi bir yanlışlık ve basitliğin kurbanı. Dâvâ, eski olanı eskitmemekte; yeni olanı da eskiye ustalıkla ve bir sarsıntıya meydan vermeden bağlamakta."
Sayfa 37 - DİRİLİŞ YAYINLARIKitabı yarım bıraktı
"Batıya özeniş ve batılılaşmış gibi görünen şey , aslında Batının silahıyla donanmak,Batı gücüne kavuşmak ,sonra da Batının etkisinden kurtulmak arzusunun görünüşlerinden başka bir şey değildir."
Sayfa 23 - DİRİLİŞ YAYINLARIKitabı yarım bıraktı
176 syf.
·
Puan vermedi
Bir yelek uğruna yakılan tabiat ve yıkılan umutlar
Polar yelek... Nedir ki bu kadar ele alınmaya değer olası bir ürün olması? Rengi mi, rahatlığı mı? Yoksa sırf bir insanın soğuktan muhafazası için umutları olan başka insanların hayat muhafazasının elinden alınması mı? Kitabın okurları bunu gayet iyi anlayacak ki son dediğimiz
Polar Yeleğin Dünya Seyahati
Polar Yeleğin Dünya SeyahatiWolfgang Korn · Can Çocuk Yayınları · 2014180 okunma
Özendiğiniz batı
Solda 1500 yıllarda İngiltere'de çok konuşan kadınlara uygulanan ceza sağda ise Fransa'da istenmeyen çocuklar satışa çıkarılmış. Yıl henüz 1893 tabelada ise bir satıcı yazıyor.İşte bize medeniyet diye sunulan Batı'nın zavallı hali..
288 syf.
1/10 puan verdi
Kitap tam anlamıyla bir fiyasko.
Avrupa bölgesinde oluşmuş feodaliteyi tüm dünyanın geçirdiği bir süreç olarak görüyor. Kitap yalan ve yanlışlarla dolu. Bunu anlayabilmek için az bir tarih bilgisi bile yeterli. Hiç bir satırında genişlemesine bir analiz yok. Bir fikir edinilmiş ve bu fikir tüm dünyada böyledir diyerek yamamaya çalışılmış. Biz buna vehmini bir asla irca etmek diyoruz. Kitap ilk olarak 1988 yılında basılmış. O dönemde bu kitabı okuyup fikrini bunun üzerinden inşa edenlerin vay haline.
Ortaçağ Tarihi
Ortaçağ TarihiYe Agibalova · Yordam · 201765 okunma
"Doğu, Batı için bir tehdit olmaktan çıktığı zamandan beri, romantik Ötekiliğinden ziyade Doğu'nun despotik yapısı üzerinde daha az durulmaya başlandı. Hristiyanlık ve İslam arasındaki zıtlık, yerini daha seküler bir uygarlık-barbarlık çatışmasına bıraktı. Kâfir Türk fikri, barbar Türk fikrine dönüştü." Gerard Delanty
Bazı yıkımlar derinden, sessizce gelir. Büyük binaların temellerindeki çatlakları bodruma inmeden görmeniz zordur. Ama görmek istemeyenler o bina başlarına çökse bile bunu anlayamazlar. Bizdeki Batı'ya karşı aşağılık kompleksli kesim böyledir... Çünkü bir Batılı'dan daha fazla Batı'ya iman etmiştirler..
Sayfa 143Kitabı okudu
Konuşmalarında sürekli "bilim"den, "objektiflik"ten, "akıl"dan bahsedenler Batılı devletlerin sömürme faaliyetine gönül- lü hizmet eden bilim adamlarına hürmet gösteriyorlar. Bizden olan, kendimiz olmayı sürekli öğütleyen bir Cemil Meriç'e burun kıvıranlar, sözkonusu Batı'ya tapan isimler olunca hayranlık duyuyorlar..
Sayfa 141Kitabı okudu
94 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.