Profil
Bu gerçeği değiştiremezsiniz.
“Hayvan” kelimesi, aynı adlı alemde sınıflanan tüm canlıların ortak adı. Her ne kadar insanların da bir “hayvan” olduğu birçokları tarafından inkar edilse de aslen insanlar olarak hayvanlar alemine mensubuz. (Hayvan, canlılar dünyasının ökaryotlar (Eukaryota) üst âlemindeki hayvanlar (Animalia) âleminde sınıflanan canlıların ortak adıdır. )
Duvar
Yaratıcının Varlığı:Midenin Çalışması ve Kendini Sindirmemesi
Mide duvarı üç tabakadan oluşur: -İç kısmında mukus ve sindirim enzimlerini salgılayan hücrelerin oluşturduğu mukoza tabakası bulunur. -Ortasında da enine, boyuna ve çapraz yerleşmiş düz kaslar vardır. -Midenin en dış kısmında bağ dokusu vardır. Bağ dokunun üzerini ise periton adı verilen karın zarı örter. Mide durmadan çalışmaz yemek yerken, yemeği görünce ve yemek kokusunu alınca mide öz suyunun uyarır midenin çalışmasını parasempatik sinirden vagus sinirini uyarır ayrıca mide bezlerinden salgılanan gastirin hormonu kan yolu ile mide duvarını uyarır ve mide öz suyu salgılanmasını sağlar Yemeği Görünce ve Kokusunu alınca çalışmasının sebebi yemeği yeme durumuna karşılık hazırlık yapmaktır Mide Neden Kendini Sindirmez 1)Besin Olmadığı zaman çalışmaz 2)Mukus Tabakası 3)Mide Epitel(iç) dokusu kendini hızlıca onarır Midenin çalışması böyle değilde kalp gibi sürekli olsaydı mide kendi kendini sindirerek vücud'a büyük zarar verirdi yada kendini Sindirme durumuna karşı önlem almasa bu kaçılmaz olurdu bu düzen ve işleyiş bile bir Yaratıcının varlığını bize gösterir
Reklam
Prof. Dr. Adem Tatlı
~•~ “Yiyememek, Içememek nasıl bir azapsa, çıkaramamak da öyle bir azaptır. İnsana düşen görev, bizleri bu azaplardan kurtaran merhametli Zatı tanımak ve Onu dinlemektir.” ~•~
Spirulina Besin Değeri
Spirulina’yı et, yumurta ve soya fasulyesiyle, protein, karbonhidrat ve yağ içeriklerine göre karşılaştırmak gerekirse, protein miktarı yumurtada %45-50, ette %40-45, soya fasulyesinde %35-40 civarında iken, Spirulina’da bu değer %60-70 oranındadır. Karbonhidrat yumurtada %4-5, ette %1-2, soya fasulyesinde %30-35, Spirulina’da ise %10-15 oranındadır. Yağ: yumurtada %40-45, ette %30-35, soya fasulyesinde %15-20, Spirulina’da ise sadece %6-7.
Sayfa 31 - Alg
Siphopteron quadrispinosum
Deniz salyangozlarının "erkekleri" seks partnerlerinin derisini delebilmek için şırıngaya benzeyen penislerini kullanırlar. Bu saplama ile gerçekleşen travmatik birleşme, alıcının cinsel davranışını değiştirdiğine inanılan allohormonlar taşıyan bir prostat sıvısını taşıyıcıya aktarır. İlk saplamanın ardından erkek penisini dişinin vajinasına penisini dört ya da beş kanca yapılı iğnenin yardımıyla çapa gibi yerleştirir. Ayrıca penisin ucunda otuza yakın iğne bulunur, dolayısıyla bu organizmalarda seks dişi rolü üstlenen partner için oldukça yaralayıcı olabilir.
Reklam
“Yeni doğan bir bebek annesinin göğsünü nasıl emeceğini bilir ya da aç olduğunda ağlamayı. Yavru bir hayvan doğduktan birkaç saniye sonra ilk adımını atabilir. Balığın yumurtaları kırıldığında yavruları yüzmeyi bilir. Bunun gibi birçok şey sayılabilir. Doğadaki tüm canlıların karmaşık fiziksel becerileri, kendileri ve dünya hakkında bildikleri vardır, ama bunun kaynağının ne olduğu belli değildir.” Caine kaşlarını çattı. “Ama bu bilgiler DNA’mızda kayıtlı değil midir zaten?” “Biyologlara göre öyle, ama fizikçilere göre değil. Şimdiye kadar hiçbir biyolog bu bilgilerin nereden geldiği sorusuna bir yanıt bulamadı.” “Ne dediğini anlayabildiğimden pek emin değilim.” “Şu şekilde düşün: Evrendeki tüm canlılar tek hücreli bir canlıdan evrimle oluştuğuna göre, bu bilgilerin kodlanmadan önce öğrenilmesi gerekiyordu; ağlamayı öğrenmesi gereken bir ilk bebek vardı ya da yürümeyi öğrenmesi gereken ilk yavru. Ama biyologlara göre öğrenilen becerilerimiz bizden sonra doğanlara doğrudan aktarılamıyor.”
Bilgi Güçtür
Gençliğini tahsil ile erdemlilik ile geçir. Kendini doğayı incelemeye ver. Balığını bilmediğim bir tek deniz kalmasın. Havadaki bütün kuşları, ormandaki bütün ağaçları, yerdeki bütün otları, toprağın altındaki bütün madenleri öğren. Hiçbir şey senin için bilinmeyen olmasın. François Rabelais (1494-1553)
Yaşamın belirleyici özelliklerinden biri -belki de tek belirleyici özellik-, hücre içinde yaşam süreçlerinin sürdüğü bölgenin çevresiyle kimyasal denge halinde olmamasıdır. Denge, ölümle eşittir. Yaşam kendisini denge dışı bir durumda sürdürür. ABD'li biyolog Lynn Margulis bu durumu “yaşam kendine bağımlı bir sistemdir" şeklinde özetler.
Sayfa 45 - Alfa YayınlarıKitabı okudu
Epifiz bezinden salgılanan,
Melatonin “karanlığın çökmesiyle” gece saat 21-22 civarı salgılanmaya başlayıp yükselerek özellikle gece saat 23.00-05.00 esnasında zirve yapar ve kandaki konsantrasyonu 3 ila 10 kat artar. Salgılanma dönemi saat 02-04 arası en üst seviyelere ulaşır ve 05.00 ile 07.00 arası azalmaya başlar ve 7’den sonra bazal seviyelere iner. Melatonin hormonu uykuyu düzenler ve buna bağlı stresi de azaltır.
Sayfa 429Kitabı okudu
Reklam
Hermes ile Afrodit'in oğlu olan Hermaphroditus fiziksel açıdan bir peri olarak doğmuş ve hem erkek hem de dişi olarak yaşamıştır. Bugün hermafrodit sözcüğü gerek insanlarda gerekse hayvanlarda hem erkek hem de dişi organlara sahip olanlar için kullanılmaktadır.
Sayfa 244 - PdfKitabı okudu
Fuego'lular, batıdaki bodur ve sefil komşularından çok ayrı bir ırk. Onlardan daha üstünler; Macellan Boğazı'ndaki meşhur Patagonyalılara daha çok benziyorlar
Geceleyin sert bir rüzgâr başladı ve bir fırtına dağdan üzerimize doğru esmeye başladı. Denizde olsak halimiz nice olurdu; o yüzden biz de başkaları gibi, buraya Güzel Başarı Körfezi diyebiliriz.
1.120 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.