Kişisel kitap arşivinizi oluşturmak, okurları, kitapları, yazarları ve konuları takip etmek için 2milyon+ okurun arasına katılın.
Akış
Ara
Paylaş
Alışveriş
Popüler
Keşfet
Ne Okusam?
Kitaplar
Yazarlar
Okurlar
İncelemeler
Alıntılar

Böyle Buyurdu Zerdüşt

Profil
•| İnsan dediyin bir kəndirdir, heyvanla fövqəlinsan arasında bir kəndir, özü də bu kəndir uçurumun üstündə bənd olunub. Yıxıla-dura, zor-bəla ilə azca irəliləyir, qorxa-qorxa dönüb gəldiyi yollara nəzər salır, öz yaşamından dəhşətə gəlir və... Vəssalam, canını tapşırır. Budur insanın bütün həyatı! İnsanda böyüklük adına bir şey varsa, o da onun son məqsədi deyil, yalnız məqsədə doğru bir vasitə, körpü olmasıdır, insanda seviləsi bir şey varsa, onun bir adlamac, keçid olması, gəldi-gedərliyidir.
Kendine özgür mü diyorsun? Bir boyunduruktan kurtulduğunu değil, egemen düşüncelerini işitmek isterim.
ben o yürek parçalıyan son saatları bilirim.
Sayfa 103 - Zerdüşt
Dünyada en iyi şeyler dahi, göstereni olmazsa, değersizdirler.
Sayfa 69 - Zerdüşt
'Vazgeç hayattan' der insanlar
ve yeryüzü, hayattan el çekmeyi öğütlememiz gereken kişilerle doludur.
Sayfa 61 - Bulgi Yayınevi
perişan bir haldeyim. fakat içimde kendimden bile sakladığım bir ümit var. -𝓢𝓪𝓫𝓪𝓱𝓪𝓽𝓽𝓲𝓷 𝓐𝓵𝓲-
“Yükselmek istediğiniz zaman yukarı bakıyorsunuz. Oysa ben, yükselmiş olduğumdan aşağıya bakıyorum. Var mı içinizde hem gülebilen ve hem de yükselmiş birisi? En yüksek dağlara çıkan, güler tüm yas oyunlarına ve yas ciddiyetlerine.”
“Ah, usandım en yüce ve en iyilerden: onların ‘yüce’liği yukarıya, dışarıya, öteye, Üstinsana çıkmamı gerektirdi! Bir dehşet kapladı içimi bu en iyileri çıplak gördüğümde: bu yüzden kanatlarım çıktı süzüleyim diye uzak geleceklere.”
37 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.