Giriş Yap
293 syf.
·
8 günde okudu
·
6/10 puan
Vadetmiyor evet
Hipokampus
dediği gibi kitabın adı direkt mesajı veriyor aslında. Ben öncesinde kitabın adından ve kapağından yola çıkarak konusu hakkında çok yanlış fikirlere kapılmışım. Bir aile dramı, karı koca ilişkisi vb. bir şeyden bahsettiğini düşünmüştüm. Sınav stresi, yoğunluk üst üste geldiği için mi boğdu beni bilmiyorum ama çok zorlanarak ilerledim. Doktoruyla konuşmaları dışında atlayarak okuduğum satırlar bile oldu. Kütüphanenin bana verdiği uzatmalı süre bile yetmemiş bitirmeme, gecikmeli teslim ettim. son 17 sayfası yırtılmış kitabın hatta ama hiç merak da etmedim. Belki daha sakin bir zamanımda yeniden okurum ama son aylarda en zor okuduğum kitaptı malesef.
2 yorumun tümünü gör
Reklam
·
Reklamlar hakkında
"Depresyonun en yıkıcı yanlarından biri isteğinizi felç etmesidir. En hafif depresyonda, basitçe birkaç sıkıcı angaryayı erteleyebilirsiniz. İstek eksikliğiniz arttıkça, herhangi bir etkinlik öylesine zor gözükür hiçbir şey yapmama isteğiyle boğulmaya başlarsınız. Çok az başarı elde ettiğiniz için, gitgide daha kötü hissedersiniz. Sadece kendinizi normal uyarı ve zevk kaynaklarından mahrum etmekle kalmazsınız, üretkenliğinizin olmaması kendinize öfkenizi arttırır, insanlardan daha fazla uzaklaşırsınız ve kapasiteniz daha da azalır."
Sayfa 101 - İyi hissetmek David Burns
Kurtar beni doktor...
"Yapılacak milyonlarca işin olduğu ve bunları yapmaya vaktinizin olmadığı" size sürekli hatırlatılırsa, bu sadece gerilim ve yorgunluğa neden olmakla kalmayıp yüksek tansiyon, kalp düzensizlikleri ve ülser gibi hastalıklara da yol açarak sizi üzebilir.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Tice'a göre moral düzeltmek için daha yapıcı bir yaklaşım ise, ufak bir zafer ya da kolay bir başarı yaratmaktır: Evde uzun zamandır ertelenmiş bir işe girişmek ya da halledilmesi gereken bir işi üstlenmek gibi. Aynı nedenle sadece şık giyinerek ya da makyaj yaparak bile olsa kendi görüntüsünü düzeltmek, insanı neşelendiriyordu.
"Depresyon ve depresiflik hali geleneksel olarak melankoli diye de tanımlanır. Bir depresyon teşhisi konanların birçoğu aslında melankoliktir."
2
12
114 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.17