Profil
Stres zamanla yıpratıcı etkiye sebep olur. Sürekli acil durum, depresyona sebep olabilecek bazı hormonların salınımını engelleyen belleğe bağlı nöronları etkiler. İkincil etkileri sinirlilik, uykusuzluk ve kaygı haliyle yüksek tansiyondur.
Hacettepe fizyoloji seminerlerine nereden ulaşabilirim, veya sunuma, o ana özel mi oluyor yoksa bir gün bir yerde yayınlanıyor mu?
Fiziksel hiçbir sistemde redüksiyonizme düşkünlüğün bu kadarı görülmemiştir: Her organın kendi ayrı mikro yapısı ve kendi ayrı kimyası vardır.
Sayfa 333 - (dolaşım sistemi, mekânı zorlayan katı ve sıvı maddelerden oluşmuş bir ağ.)
“Milyonlarca yıllık evrim süresince, beyin aşağıdan yukarıya doğru gelişmiş. Yani en donanımlı merkezleri daha aşağı düzeydeki kadim bölümlerinin gelişmesiyle oluşmuştur. Beynin insan ceninindeki gelişmesi, bu evrimsel süreci tekrarlar. Basit bir sinir sisteminden fazlasına sahip her türde, beynin en ilkel kısmı, omuriliğin tepesini çevreleyen beyin sapıdır. Bu kök beyin, nefes almak, kalıplaşmış tepki ve hareketleri kontrol etmek gibi temel hayati işlevleri düzenler. Bu ilkel beynin düşündüğü ya da öğrendiği söylenemez; vücudun gereğince işlemesini ve yaşamak için gerekli olan tepkileri idare eden, önceden programlanmış bir düzenleyicidir.“
26 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.