Giriş Yap
Hakiki bir din, Allah Teâlâ'nın bir kanunudur ve bir takım hükümlerin, hakikatlerin mukaddes toplu bir şeklidir ki bunu peygamberleri vasıtalarıyla insanlara lütuf ve ihsan buyurmuştur. Bu kanun, insanları hayra götürür, insanlar bu İlâhi kanunun hükümlerine kendi güzel terichleriyle riayet ettikçe doğru yolu bulmuş, hidayet üzere bulunmuş olurlar, dünyada da, ahirette de selamete, saadete kavuşurlar.
Büyük İslam İlmihali, Ömer Nasuhi BilmenSayfa 19 - Çelik yayınevi
Reklam
174 syf.
·
7/10 puan
"ilmihal" nedir
   Kitap yazarı Mustafa Kutlu 'nun dini görüşlerini paylaştığı "İlmihal Yahut Arzuhal" kitabını yeni bitirmiş bulunmaktayım.    Mustafa Kutlu bu deneme kitabında İlmihal'in derin kelime anlamlarına inmiş. İçten düşünceleriyle yazıya dökmüş. Çok sade fakat kendine bağlayan bir deneme yazısı ortaya çıkmış. Çok kez kendimi sorgulamama neden oldu: "Hayata gelme amacımı biliyor muyum, ne kadarım doğru?" gibi bir çok sorunun yanıtını buldum kitapta.     Sürükleyiciydi, kısa denemelerden oluşuyor. Konu olarak abdest, namaz, oruç, hac, vicdan, yalan, muhabbet, hüzün, gözyaşı vs. gibi başlıklar ele almış. Ayet hadis ve kıssalardan yararlanıp, peygamberlerimize yer vererek anlatımını derlemiş. Kendine özgü betimlemelerle güzel bir sohbet havası katmış, keyifle okudum.  Yazarımız Mustafa KUTLU 'ya bu muhteşem kitap için teşekkür ederim. Okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.
İlmihal Yahut Arzuhal
8.5/10 · 1.122 okunma
Yiyeceklerde Haram Olanlar Allah'tan Başkası Adına Kesilen Hayvanda haramdır. İnsan, etinden ve derisinden yararlanmak üzere hayvanı keserken yaratıcısından izin alması gerekir yaratıcısının adını alarak kesmek ondan izin almak demektir. Ancak unutarak besmele çekmemiş olursa bu zarar vermez fakat hayvanı keserken Allah'tan Başkasının adına anacak olursa İşte bu hayvan yenmez.
1 yorumun tümünü gör
Reklam
Ebenin, doğacak çocuğun veya annesinin ölmesinden yahut bir organın telef olmasına korkması halinde namazda ise namazı bozması, değilse namazı ertelemesi yani kazayı bırakması da yine vaciptir
Zekat kurumun hakkı değil , ferdin yani şahısın hakkıdır.
2
16 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42