Ömer Nasuhi Bilmen

Ömer Nasuhi BilmenBüyük İslam İlmihali yazarı
Yazar
9.4/10
631 Kişi
2.819
Okunma
549
Beğeni
22bin
Görüntülenme

Hakkında

Ömer Nasuhi Bilmen, (d. 1882, Erzurum) - (ö. 13 Ekim 1971. Ankara), 1960-61'de Diyanet İşleri Başkanı olan Türk din alimi. İlk tahsiline Ahmediye Medresesi müderrisi Abdürrezzak İlmi ile Erzurum Müftüsü Müderris Hüseyin Raki Efendilerden okuyarak başladı. 1908 yılında İstanbul'a gelen Bilmen, Fatih Dersiamlarından Tokatlı Şakir Efendi'nin derslerine devam etti ve icazet aldı. Daha sonra Medreset'ül Kuzat'a girdi. Burada dört yıl hukuk tahsil etti. 1912 yılında açılan ruus imtihanını da kazandı. Fatih dersiamları arasına katıldı. Fatih Camiinde, Satırlı Medresesinde ve Dar'üş'Şafaka'da dersler veren ve kısa bir zaman içerisinde istidat ve kabiliyeti ile kendisini tanıtan Ö.Nasuhi Bilmen, ayrıca İstanbul İmam-Hatip Okulu ve Yüksek İslâm Enstitüsü'nde usul-i fıkıh ve ilm-i kelam dersleri okuttu. Temyiz Mahkemesi Şer'iyye Dairesi Mümeyyizliğinde de bulundu. 1941 yılında seçimle İstanbul Müftülüğüne tayin oldu. 30 Haziran 1960 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığına getirilen Ömer Nasuhi BİLMEN, bir yıl kadar sonra emekliye ayrıldı ve 13 Ekim 1971 tarihinde yaşamını yitirdi. Dini konularda yazdığı eserleri ile tanınan Ömer Nasuhi BİLMEN'in başlıca eserleri olan "Hukuk-u İslâmiyye ve Istılahat-ı Fıkhiyye kamûsu", "Kur'an-ı Kerim'in Meâl-i Âlisi ve Tefsiri" ile "Büyük İslâm İlmihali" yanında yayınlanmış ve yayınlanmamış pek çok eseri bulunmaktadır. Kitapları İslam Hukukunda Manevi Zararların Tazmini, 1941. Kuran-ı kerim'den Dersler ve Öğütler, 1947-50, 3 cilt. Eshabı Kiram, 1948. Yüksek İslam Ahlakı, 1949. Büyük İslam ilmihali, 1949. Hukuku islamiye ve ıstılahatı fıkhiye kamusu, 1949-52, 6 cilt. Sureti Feth Tefsiri, 1953. Tefsir Tarihi, 1955. Kuranı Kerim'in Tefsiri ve Türkçe Meali Alisi, 1956. Sualli Cevaplı Dini Bilgiler, 1959. Muvazzah İlmi Kelam, 1959. İlmi Tevhid, 1962. Beşyüz Hadisi Şerif -( Semerkand Yayınları)
Unvan:
Türk din alimi
Doğum:
Erzurum, Osmanlı İmparatorluğu, 1882
Ölüm:
Ankara, Türkiye, 13 Ekim 1971

Okurlar

549 okur beğendi.
2.819 okur okudu.
619 okur okuyor.
1.690 okur okuyacak.
177 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
"Ve sana ölüm gelinceye kadar Rabbine ibadet et."
Sayfa 266 - Yüzleşme YayıneviKitabı okudu
Reklam
Yorumları okumaya davetlisiniz..
İnsanların hepsi "mahşer" denilen çok geniş ve düz bir sahada toplanmış olacaklar ve yeni bir hayat başlayacaktır. Buna "Ummumi Haşr" denir.
Bir insan ne kadar uzun yaşarsa yaşasın, yine de bir gün ölecektir.
Sayfa 97 - PDF, Semerkant
2024 okuma listesi
Niyet ettim, niyet eyledim 2024 yılı içerisinde 33 kitap okumaya. Fazlası olursa da ne a'la. 🤭 Yanında yıldız olan kitapları burada hep birlikte okuyalım. Her ayın 20 sinde yıldızlı kitaplara eşlik etmek isteyenlerle beraber bir okuma yapacağız. Alıntılar paylaşacağız. Birbirimizi motive edeceğiz. İncelemeler ile birbirimize farkındalık
Reklam
گفتم این شرط آدمیت نیست مرغ تسبیح خوان و من خاموش İnsanlık şanına layık değildir ki kuşlar zikir ve tesbihte bulunsunlar da ben sükût edip durayım. وَإِنْ مِنْ شَيْءٍ إِلَّا يُسَبِّحُ بِحَمْدِهِ وَلَكِنْ لَا تَفْقَهُونَ تَسْبِيحَهُمْ "O'nu hamd ile tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur. Ne var ki siz, onların tesbihini anlamazsınız" (İsra 17/44).
Kur'an-ı Kerim'den Dersler ve Öğütler
Kur'an-ı Kerim'den Dersler ve Öğütler

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
624 syf.
·
Puan vermedi
Her Müslümanın bilmesi gereken ilmihal…
Hangi ilmihal kitabını almam gerektiğini araştırırken çoğu hocanın 1. Sırada önerdiği kitap olan
Büyük İslam İlmihali
Büyük İslam İlmihali
… Bize dinimizin emirleri olan islami bilgileri bu kadar güzel bir kitap haline getirip incelikleriyle anlattığı için
Ömer Nasuhi Bilmen
Ömer Nasuhi Bilmen
den Allah razı olsun. Açıklayıcı, sade, anlaşılır bir şekilde yazmış. Ben müslümanım diyen herkesin ilmihal bilgisi olması gerektiğini biliyoruz çünkü en basit tabirle nasıl abdest alınmasını gerektiğini bilmeden ibadetlerimizi yerine getiremeyiz. Abdest örneğinden devam edecek olursak; abdest nasıl alınır, abdesti neler bozar,sünnetleri nelerdir, farzları nelerdir, müstehapları nelerdir, abdest aldığımız suyun temizliği… Bunun gibi bize dini bilgileri ayrıntısıyla anlatmış
Ömer Nasuhi Bilmen
Ömer Nasuhi Bilmen
Büyük İslam İlmihali
Büyük İslam İlmihali
; kısaca iman, ibadet ve ahlak konuları başta olmak üzere her Müslüman’ın bilmesi gereken pratik ve günlük dini bilgileri anlatır.
Büyük İslam İlmihali
Büyük İslam İlmihaliÖmer Nasuhi Bilmen · Semerkand Yayınları · 20191,342 okunma
496 syf.
·
Puan vermedi
·
26 günde okudu
İLK OLARAK CAHİT ZARİFOĞLU'NUN SÖZLERİ İLE BAŞLAMAK İSTERİM; "Efendiler! İlmihal okuyun. Evlerinizi Müslümanlığın öğrenildiği, konuşulduğu ve yaşandığı Müslümanhaneler haline getirin. Bu akşam evinize dönünce etrafınıza Müslüman gözüyle bir bakın, acaba İslam'a aykırı neler var? Eşyalarınıza, eşinizin, çoluk çocuğunuzun kılığına kıyafetine, eline yüzüne, ağızlarından çıkana, oturup kalkmalarına bir nazar edin. Bakın düzeltilecek ne çok şey var. Ama ilkin öğrenmek gerek düzeltmek için. Okuma yazma öğrendiniz, Liseler, Üniversiteler bitirdiniz, kendinizi allame bilirsiniz ama belki Müslümanca taharetlenmeden bile haberiniz yok." Okurken inceleme yapmak ve yapmamak konusunda çok kararsız kaldım.. Sonuç olarak bir İlmihal, zati insanlar ne olduğunu biliyor, ben nesini inceleyeceğim demiştim. Sonra düşündüm de bu incelemeyi okuyan insanlara faydalı olayım dedim; sayfamda okuduğum bölümlerin fazla bilmediğimiz yerlerini, kelimelerini paylaşmıştım. Buraya linklerini atacağım, inşALLAH faydası olur.. #107417591 #107642982 #108897049 #110558233 #110595751 #110693450 #110840285 #111001405
Büyük İslam İlmihali
Büyük İslam İlmihaliÖmer Nasuhi Bilmen · Ravza Yayınları · 20181,342 okunma
294 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
5 günde okudu
Bir şeyde ihtimal sabit olunca istidlal sakıt olur. Bir şeyin suğrası ve kübrası sabit olmayınca kat'i netice hasıl olmaz gibi mantık ve usül kaidelerince bizim gerek Hz. Muaviye gerek Yezid için menfi bir hüküm vermemiz ve söz sarfetmemiz uygun olmaz. Hz. Muaviye hem sahebilerden olduğu için hem de  içtihada binaen Hz.Ali ile mukatelede bulunduğu için kesinlikle hakkında menfi söz söylenmez bu ehl-i sünnetin şiarındandır. Yezidin de işlediği fiiller kesin olmadığı için lanet okunmaz. Meşhur kelam kitabımız Emal-i Şerifte şöyle bir beyit var; و لم يلعن يزيدا بعد موت/سوى المكثار فى الإغراء غال. Yani; Öldükten sonra Yezid'e fesada teşvikte çok konuşanlar ve haddi aşanlardan başka kimse lanet etmedi. Yezid Hz.Hüseyinin şehit edilmesinde faal olsa bile bundan dolayı büyük günah sahibi olur kafir olmaz. Peygamberimiz ise ehl-i kıbleyi lanetten men etmiştir. Ölmeden önce tevbe ihtimali olan birine lanet etmek müstehakmıdır? Merhum müellifin bu kitabındada bazı sorulara ilmi cevaplar verilerek mesele açığa kavuşturulmaya çalışılmış. İnsaf sahibi herkese tavsiyeyi borç bilirim.
Ashab-ı Kiram Hakkında Müslümanların Nezih İtikadları
Ashab-ı Kiram Hakkında Müslümanların Nezih İtikadlarıÖmer Nasuhi Bilmen · Hisar Yayınları · 2013168 okunma