Profil
Bence buzlu kap içerisinde yapılmalı
Yüklü miktarda trafo yağı gider, gübre geçer. Trafo yağı, 0,5'lik gübre ile karıştırılınca, çok şiddetli bir patlayıcıya dönüşen kimyasal elde edilir.
Sayfa 111 - Tepkime hızını arttıracağı için buzlu suyun üzerinde gübre içine yedirilmeli.Kitabı okudu
Suyun yaşam için (kelimenin tam anlamıyla) hayati olmasının en önemli nedeni, yaşamın bir çözücüye ihtiyaç duymasıdır-kimyasalların çözüneceği ve kimyasal tepkimelerin gerçekleşebileceği bir ortama. Su, açık ara farkla bu iş için en iyi sıvıdır.
Sayfa 103 - Alfa YayınlarıKitabı okudu
Reklam
Buz sudan oluşur, ama suyla karşılaşınca çatlar.
-Üstümde çok baskı vardı. -"Bizi yaratan şey baskıdır ama . İlk başta kömürsündür, basınç sayesinde elmas olursun." Kömürün de, elmasın da karbon olduğunu ama kömürün hiçbir basınç altında elmasa dönüşemeyecek kadar katışıklı bir karbon olduğunu söylemedi. Bilimsel olarak, kömürseniz kömür kalırdınız. Belki de hayattan alınması gereken esas ders buydu...
Sayfa 9 - Domingo YayınlarıKitabı okudu
Evde denemeyin(!)
Elim azıcık yandı :)))
Senoli
Senoli
kuzenle yapılan en iyi aktivitelerden sadece biri.🔥
Deney...
Evde deney yapmayın! Çalışma masam yanmak üzereydi. :))) Not: Evde yalnızken yapın...
Reklam
Kimya Neden Kimya?²
●Yunan yazar Plutarkhos (~46-120),Antik Mısır üzerine De Iside et Osiride(İsis ve Osiris Üzerine) adlı eserinde,Mısır ülkesinin,gözün siyahı ile karşılaştırılabilecek koyu renk toprağı nedeniyle "Khemia" diye adlandırdığını belirtir.Buradaki "Kara Ülke"den kasıt,Aşağı Mısır (Kuzey Mısır) olup adını Nil deltasının koyu renkteki
"Simya,evrenin kimi parçalarını geçici varlıklarından kurtarıp yetkinliğe ulaştırmaktır;bu da metaller için altın,insan için uzun ömür,sonra da ölümsüzlük ve ruhun arındırılmasıdır."
Kimya nedir?
Kimya,fiziksel evrende yer alan maddelerin temel yapı ve bileşim,dönüştürme,çözümleme (analiz),birleştirme (sentez) ve üretim yöntemlerini inceleyen bilim dalıdır.
Bir bilimin tarihi,insan düşünce tarihinin de bir cephesidir.Ve onun oluşumu ve gelişimi bağlamında kimya tarihi kadar,dikkate değer ve öğretici yönü zengin olanı yoktur. Justus vun Liebig
Reklam
“Bilim bize hiçbir şeyi ihmal etmemeyi ve küçük ayrıntıları küçümsememeyi salık verir… Çünkü küçük şeylerin içinde çoğu kez büyük şeyler saklıdır, tıpkı büyük şeylerin içinde küçük şeylerin var olması gibi.” • Michael FARADAY •
Sayfa 180Kitabı okudu
Şimdi de üçüncü bağa geçiyoruz," dedi Elizabeth başka bir molekül dizisini işaret edip. "Hidrojen bağı; aralarındaki en kırılgan, en zayıf bağ. Ben buna ilk görüşte aşk' bağı diyorum çünkü iki tarafı birbirine çeken sadece görsel bilgiler oluyor. Siz onun gülüşünü beğeniyorsunuz, o sizin saçınızı. Ama sonra konuşuyorsunuz ve onun gizli bir Nazi olduğunu, kadınların çok dırdır ettiğini düşündüğünü öğreniyorsunuz. Puf. Zayıf bağımız koptu gitti. Hidrojen bağı sizin için budur, hanımlar, gerçek olamayacak kadar güzel görünen bir şeyin muhtemelen gerçek olmadığına dair kimyasal bir hatırlatma."
"Demek istediğim, siz ve kocanız birbirinizden tamamen farklısınız ama yine de güçlü bir ilişkiniz var. Bu iyidir. Aynı zamanda iyoniktir."
124 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.