Giriş Yap
Bahane yok,
Allah yolunda gayret var, Allah'ı memnun etme adına atılacak adımlar var. Rabbim hepimize böyle evler nasip eylesin. Evlerimizi namazın, Kur'an'ın ve hikmetin hakim olduğu evler etsin. Amin.
Reklam
"Son kalemiz ailedir." deyip ailemize dört elle sarılalım. "Ben evimi imar etmezsem toplum hiçbir şekilde mamur olamaz." hakikatini kavrayalım ve nihayetinde şahsiyetimizi bedevilikten medeniliğe taşıyalım. Sonra evimizi, ailemizi Medine kılacağız, yani devlet kılacağız. Ardından o devletler çoğalacak ve İslâm toplumu meydana gelecek. Oradan da medeniyete doğru bir pencere açılacaktır. Çağrımız, derdimiz ve davamız bu olmalıdır.
- aile reisliği evde, ailede adeta bir diktatörlük kurmak anlamına gelmediği gibi bu hakkı da vermez. kadın ve diğer fertler, erkeğin zulmüne ve insafına terk edilmiş değildir. ailede sevgi ve şefkat esastır..
Reklam
Hz. Peygamber as. birçok hadisinde ailenin önemine işaret etmiş ve onun bir huzur yeri olduğunu belirtmiştir. Aile reisi olarak, bir müslümanın aile fertlerine nasıl davranması gerektiğini emir ve tavsiyeleri ile ifade ettiği gibi, bizzat kendi uygulaması ile de ortaya koymuştur. Erkeğin kadına iyi davranması gerektiğini çok açık ve net bir şekilde dile getirmiştir. Bu anlamda "En hayırlınız ailesi için hayırlı olandır. Bana gelince, ben aileme karşı en hayırlı olanınızım”; “Mü'minlerin iman bakımından en mükemmeli, ahlakı güzel olandır. En hayırlınız da hanımları için hayırlı olandır” buyurmuştur. İnsanın üzerinde hakkı olan kişilerin başında ailesi gelmektedir. Çeşitli vesilelerle erkeklerin kadınlar üzerinde, kadınların da erkekler üzerinde hakları bulunduğunu söylemiştir.
‘Tâhire’ye uygun olan ancak bir ‘Tâhir’di ve Tâhir de Muhammed’den ﷺ başkası değildi.
Reklam
2
14 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42