Profil
“Hiçbir şeyden üzüntü duymak, hiçbir şeyi üstlenmek istemeyen keyif ve neşe orada korkunç rengi, etkileyici yüzüyle hasırın üzerinde arkaüstü yatan o gerçek hayata, o yaralı kalbe gözlerini dikerek sükûnete dalıp düşünmeye başlamıştı.” ↣ Düğün
Sayfa 45 - Türkiye İş Bankası Kültür YayınlarıKitabı okudu
"Aslında güneşli dünya içimizdedir, bilebilsek, diyeceğim, vaktinde bilebilsek, her an sürekli olarak içimizden neşe fışkırırdı."
Oysa Clarissa çok sonraları bir tek neşeli anın bile yaşanan saatlerden daha çok coşkuya neden olabileceğini ve bunu sayfalara sığdırmanın mümkün olmayacağını öğrenecekti.
“Sen beni bu neş'enle sonsuzlaştırdın.”
Sayfa 1 - Türkiye İş Bankası Kültür YayınlarıKitabı okudu
Buna karşılık neşe en güvenli kazançtır. Ayrıca sadece mevcut an için değerli olduğundan, gerçekliği iki sonsuz zaman arasında bölünmez bir mevcudiyet biçiminde olan varlık için de en yüce servettir.
"Dedemin anlattığı çok eski bir Arap şiiri geliyor aklıma. 'Asil insanların en neşeli zamanlarında bile bir hüzün vardır. Daha düşük ruhlarsa en sefil zamanında bile neşelidir.' İnsanların fazla gülmediği, kadınlarla çocukların evin erkeklerinin yanında yüksek sesle konuşamadığı; dede, baba eve geldiği zaman arap şarkılar çalan radyonun kapatıldığı, alelacele yenen yemek sırasında kimsenin konuşmadığı, neşesiz ve tatsız bir hayata çok uyuyor bu şiir."
Dünya neşeli olmayı unuttu, ancak fotoğraf çekilirken neşeli pozu verebiliyor.
Nermin YıldırımKitabı okudu
"Neşe, güçlerimizi kullandığımızda ortaya çıkan duygudur. Hayatın amacı mutluluktan ziyade neşedir, çünkü insan olarak doğamızın gereklerini yerine getirmenin sonucunda neşeleniriz."
''Hüzün ne kadar derin oyarsa var oluşunu, işte o kadar neşe sığar içine.'' Halil Cibran
38 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.