Profil
52 syf.
9/10 puan verdi
Geçmişe Yolculuk inceleme
Kitap biraz karmaşık ilerliyor güzeldi ama keşke tam bir sonuca bağlansaydı ikisinin kavuşmasını gerçekten çok isterdim savaş olduğu için birbirlerine kavuşamamaları apayrı üzücü yasak aşk olduğu içinde biraz kötü ama kitap gayet iyiydi
Geçmişe Yolculuk
Geçmişe YolculukStefan Zweig · İş Bankası Kültür Yayınları · 202325,8bin okunma
83 syf.
·
Puan vermedi
·
8 günde okudu
Satranç
Kahramanımız gemide karşılaştığı, ukala satranç ustasıyla tanışmak için bir satranç turnuvası düzenlemek ister. Ustanın egosu ve aç gözlülüğü sebebiyle birkaç pürüz çıkar ancak zengin bir satranç meraklısı sayesinde turnuva düzenlenir. Oyun sırasında bugüne kadar kimsenin, karşısında kazanamadığı usta bu defa tanınmayan bir izleyicinin yardımıyla maçı kazanamaz ve rövanş ister. Bu gizemli izleyicinin hikâyesini ve maçın sonunu merak ediyorsanız, kesinlikle okumalısınız..
Satranç
SatrançStefan Zweig · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2020233,5bin okunma
Reklam
Karşılaştığımız her kadının güzelliğinin farkına varıp resmedemezsek, sevdiğimiz kadınların hoş güzelliğini neyle kıyaslayıp resmedebiliriz ki ?
Sayfa 9 - Stefan ZweıgKitabı okudu
70 syf.
·
Puan vermedi
Ultra sonik hayal gücüm ve kitap yorumlamam
Stefan Zweig
Stefan Zweig
Spoiler var bacımmm ☆ Kitaplığımda öylesine duruyorken bir anda arkadaşımla okumaya başladık. Kitap Irene nin kocasını birisiyle aldatmasıyla başlıyor. Kitapta değinilen konu bir suçlunun suçunu itiraf edene kadar yaşadığı psikolojik gerilim, korku, utanma vb. hisler. O an ki ruh halini detaylıca ve günlere göre değişimini görüyoruz. Yeri
Korku
KorkuStefan Zweig · Türkiye İş Bankası Yayınları · 2022100,9bin okunma
Belki de şu anda dünya üzerinde delilik akıldan daha güçlü olduğu için.
sadece bizi en mutlak anlamdaki hiçliğin içerisine yerleştirdiler çünkü bilindiği gibi dünyada hiçbir şey insan ruhu üzerinde hiçlik kadar ağır bir baskı uygulayamaz
Reklam
.. içimin bir zamanlar ne kadar ölü olduğunu asla bilmediler, şimdi nasıl çiçek açtığımı da asla anlamayacaklar.
Çöküş.
"Ruhu zaten ölmüştü, geriye bir tek bedenini öldürmesi kalmıştı"
Öfkesi, sabırsızlığı, siniri, merakı, çaresizliği ve son bir kaç günde yaşadığı ihanet onun bir yetişkin olmak konusunda verdiği çocukça çaba tarafından bastırıyordu ve şimdi hepsi ağlamasıyla boşalmıştı. Bu onun çocukluğunun son ağlama kriziydi; en sonuncusu ve en kontrolsüzüydü. Hayatında son defa kendisini za8yıf bir şekilde gözyaşlarına teslim edecekti. O hayal kırıklığı ve öfke anında her şeyi ağlayarak dökmüştü: Güven, sevgi, inanç, saygı... Bütün çocukluğunu döküp atmıştı.
Reklam
Evet! Bir organik doku eğer canlıysa her türlü uyarıya karşı tepki vermelidir. Benim yaptığım da işte budur ! Acıya karşı bağırarak , gözyaşlarımla cevap veririm. Yapılan alçaklıklara öfkeyle, iğrençliklere ise tiksinti duyarak tepki gösteririm. Bana göre bu, hayatın ta kendisidir. Bir canlı ne kadar basitse o kadar az duyarlıdır ve uyarılara karşı daha zayıf tepki verir.
"Bu dost nezaretinden daha kötü bir şey yok. Görünüşte iyi yürekli, yüce gönüllü, capcanlı bir adam, ama can sıkıyor işte. Hem de tahammül edilemeyecek derecede. Her zaman yalnızca akıllıca ve güzel sözler söyleyen, ancak aptal olduğunu hissettiğiniz insanlar gibi tıpkı."
İnsanın kendini açması yeterliydi, insandan insana canlı bir akış başlıyordu hemen, yükseklerden derinlere iniyor, derinlerden tekrar sonsuzluğa yükseliyordu.
Unuttunuz
"Beni unutmuşlar,"diye düşündü oğlan. "Ama ben sizi unutmadım. Uyuduğumu sanıyorsunuz, belki de bu dünyadaki varlığımı unuttunuz, fakat hatanızı anlayacaksınız.
Sayfa 60 - EdgarKitabı okudu
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.