1000Kitap Logosu

Stefan Zweig

Takip Et
Filtrele
80 syf.
·
8/10 puan
Stefan Zweig sanat camiasına yine muhteşem bir yapıt vermiş. İlk önce konusundan bahsetmek istiyorum, kocasını aldatan Irene'nin bu durumun açığa çıkması ile kendi iç hayatın yaşamış olduğu korku ve huzursuzluk halinin çok derinlemesine anlatıldığı ve bunun sonucunda nelerin yaşandığını anlatan bir yapıt. Kitabın akışını çook beğendim, bir oturuşta bitecek bir kitap ve zaten sayfa sayısı olarak az. Özellikle sonu beni çok şaşırttı ve kitabı herkesee tavsiye ediyorum, mutlaka okuyun. :))
Korku
8.5/10
· 59,1bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
11
Kamal
bir alıntı ekledi.
"Sisli gecenin içinden insan sesleri yükseliyordu, fakat bu sesler suda boğulan bir insanın çıkardığı hırıltılar gibiydi, bazen de çekiç sesleri ve uzaktaki bir kilisenin kulesinden çıkan çan sesleri geliyordu; fakat her zamanki gibi net değil, nemli ve paslı bir sesti duyulan. Islak bir karanlık duruyordu kendisiyle dünyası arasında.."
Stefan Zweig
Sayfa 2 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
14
Kamal
bir alıntı ekledi.
"İşte buydu, haftalardır gizli ve sinsi bir şekilde huzurunu kaçıran, bozan buydu, iradesine rağmen beklediği mektuptu; anlamsız, saçma sapan, anlaşılmaz, bilinmeyen, anonim uzaklıklardan kendisine gelen, onu el yordamıyla arayan, daktiloda yazılmış donuk makine sözcükleriyle sıcak yaşamına, özgürlüğüne uzanan, saldıran bu mektuptu. Keşfe çıkmış bir süvari yeşil, sık ormanlıkta görünmez çelik bir namlunun kendisine yöneldiğini ve içindeki küçük kurşunun karanlığa, bedeninin içine girmek istediğini nasıl hissederse, Ferdinand da bu mektubun bir yerlerden çıkıp geleceğini biliyordu.."
Stefan Zweig
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
8
Kamal
bir alıntı ekledi.
Muazzam
"Herhangi bir makamın bana boyun eğdirmesine izin vermeyeceğim. Siz erkekler, hepiniz ideolojileriniz yüzünden çürümüşsünüz, sizler politika ve etik diyorsunuz, oysa biz kadınlar neyin ne olduğunu hissediyoruz. Vatanın ne demek olduğunu ben de biliyorum, fakat bugün ne anlama geldiğini de biliyorum: Cinayet ve esaret! İnsan bir halkın üyesi olabilir, fakat halkı çıldırdığında kendisinin de çıldırması gerekmez. Sen onlar için bir rakamdan, bir sayıdan ibaretsin, bir alet, anlamsızca ve vicdansızca ölüme gönderilen bir askersin yalnızca, oysa benim için kanlı canlı bir insansın, bu nedenle onlara katılmana izin vermeyeceğim. Onlar istedi diye senden vazgeçmeyeceğim.."
Stefan Zweig
Sayfa 30 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
6