Profil
Jean Anthelme Brillat-Savarin’in dediği gibi: “Hayvanlar beslenir, insan yer; yalnızca düşünen bir insan nasıl yemek yeneceğini bilir.”
Bu saatte kısır yaptıran arkadaşlar size neler yaptırmaz
Reklam
36 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
1 saatte okudu
Anne babaların çocuklarla eğlenceli bir şekilde vakit geçirmesi için yemek yapmak oldukça etkili ve keyif verici olabilir. Bu kitapta evde yapabileceğimiz, hem yaparken hem de yerken keyif alabileceğimiz tatlı ve yemek tarifleri yer almakta. Ayrıca kitabın son kısmında yer alan “Çocuklar İçin Beslenme Önerileri” isimli bölüm, hem çocuklar hem de büyükler için faydalı bilgiler içermekte. Keyifli okumalar ve kolay gelsin!
Eğlenceli Parti Yiyecekleri
Eğlenceli Parti YiyecekleriKolektif · Teleskop Popüler Bilim · 20213 okunma
Yemeğe gittim, döneceğim... Ulaşamayanlar not bıraksınlar lütfen.
Empati nihai zihinsel ve tıbbi ilaçtır ve kişinin hayatını daha dolu ve eksiksiz hale getirme niteliğine sahiptir.
Yemek yaparken son ses açılan türkçe pop>>>
Reklam
"İnsanoğlu, midesinden daha zararlı bir kap doldurmamıştır. İnsanoğluna belini doğrultacak birkaç lokma kâfidir. Mutlaka yemesi gerekirse, midesinin üçte birini yemeğe, üçte birini içmeye, üçte birini de nefes alıp vermeye bırakmalıdır."
Sayfa 23 - İNSAN VE HAYAT KİTAPLIĞI
Aile hayatı, geleneksel biçimiyle eğer aileler günde en azından bir kez birlikte sofraya otururlarsa devam edebilir.
Sayfa 256 - PdfKitabı okudu
Denis Papin'in 17. yüzyılın sonunda yaptığı yiyecekleri kaynatılmış şekerde saklama deneyleri, Leibniz'e keşfini ordunun cephede beslenmesine uyarlama ilhamı vermişti.52 O tarihe kadar, mikroplar, Jan van Leeuwenheuven'in mikroskobuyla ortaya koyulmuştu. Sağduyulu varsayım, küfe neden olabilecek görünebilen mantar ve kurtların,
Sayfa 247 - 248 - PdfKitabı okudu
Reklam
Sınıfsal ve gelir düzeylerindeki farklılıklar devam ettikçe, Batı dünyasındaki beslenme sistemin değişmesi, ancak gelişmiş ülkelerdeki insanların yedikleri ortalama miktarın sürekli artması biçiminde oldu. 18. yüzyılın sonunda alınan ortalama miktar 2000 kalori civarındaydı. Günümüzde ise bu miktar 3000'e yükseldi. İkinci Dünya Savaşı sonrası istisnai mahrumiyet döneminden beri, Batı dünyasının sanayi ve sanayi sonrası dönemde alt sınıf Batı dünyası yetersiz beslenmeden aşırı beslenmeye doğru yol almaya başladı. ABD'de ve kuzeybatı Avrupa'nın bazı kesimlerinde, obezite yetersiz beslenmeden daha önemli bir sorun haline geldi. Şişmanlık toplumsal mahrumiyetin en açık göstergelerinden biri oldu. 1978'de General Mills'in ürün geliştirme uzmanı Arthur Odell'in söylediği gibi, “Beslenmeyi satamazsın. Kahretsin, insanların tek istediği kola ve kızarmış patates!"23 Aşırı beslenen Batı'nın kötü gidişatını Marco Ferreri çok ilginç ve bir o kadar da itici filmi La Grande bouffe'de, Sade tarzı bir fanteziyle karakterlerin ölene kadar yemek yemeleriyle göstermişti. Monty Pytthon'daki obur karakter M. Creosoteson da yemek sonrası ağzına attığı nane şekeriyle çatlayarak ölür. Ancak, film yapımcılarının hicivlerinin hedefi şaşmıştır: Batı toplumunda, aşırılık kurbanları her zaman için fakir olarak sınıflandırılanlardır. Yemeğin çok ucuz olması hayatı tehdit eden bir olgudur. Dünyanın birçok yerinde, zenginlerin hastalıklarına daha az rastlanır.
Sayfa 239 - PdfKitabı okudu
Çikolata
Huntley ve Palmer bisküviyi dönüştürdüler. Diğer endüstriler, insanlara tamamen yeni gelecek ürünler yarattılar. Örneğin, çikolata tekrar yaratıldı. Lüks bir içecekken, seri üretimine geçilen bir katı gıda maddesine döndü. Bu değişimi gerçekleştirmek için, kakao çekirdeğini ezen mekanik fabrikalardan fazlası gerekiyordu: böyle fabrikalar 18. yüzyılın sonlarında Barselona ve Bologna'da vardı ama onlar hâlâ çok özel müşteriler için son derece pahalı bir ürün üretiyorlardı. Yeni bir ürünün geliştirilmesi yeni bir kültürel iklimi beklemeliydi, davranış biçimlerinde ortaya çıkacak bir devrimi. Teknoloji, kıta Avrupasından geldi -Ispanya ve İtalya'dan, kakao çekme işleminin ilk kez mekanik hale geldiği yerler; sonra Hollanda vardı sırada, Conrad van Houten toz kakaoyu icat etmişti; sonra İsviçre, Caillier ve Nestlé ailesinin evlilik yoluyla birleşerek sütlü çikolata üretmeye başlamaları. Ancak, zevklerdeki devrimi yaratan, İngiliz Quakerlar oldu. 18. yüzyıl ve 19. yüzyılın başlarında, sivil olanaksızlıklar Quakerları işe girmeye zorladı. Çikolata işi onları özel olarak ilgilendiriyordu çünkü kakao alkolsüz bir içki potansiyeline sahipti. Ürünlerinin fiyat ve ulaşılabilirlik bakımından kitlesel pazara girebilmesini sağlamak, Yorklu Frys veya Bournvilleli Cadburys gibi ailelerin yanıp tutuştukları şeydi. Sonuçta elde edilen ürün, çikolataydı.
Sayfa 233 - PdfKitabı okudu
347 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.