Giriş Yap
Yannis Ritsos
Yannis Ritsos’tan bir mektup geldi bugün; tam yirmi satıra sığdırılmış bir dünya! Gidip kapısını çalsam, evine konuk insem, usta, desem, koruyalım barışı ve özgürlükleri, öldürmesin çocuklarımız sakın birbirlerini, bir masa donatalım: zeytin, domates, beyaz peynir, toplanalım bir reçinanın, bir rakının başına, rüzgârlara, denizlere, dostluklara içelim, istersen bir tütüncü dükkanı açalım ortaklaşa. “Yannis Ritsos’un Mektubu” başlıklı şiirden parça, Rüzgâra Yazılıdır, s. 53. -Yunanistan! Yunanistan!-
Sayfa 123 - Yapı Kredi Yayınları
Reklam
·
Reklamlar hakkında
•Korinthos Birliği Bu sırada Philippos,henüz boyunduruğu altına almadığı tek Yunan şehir devleti olan Sparta'ta doğru hareket etmişti. Spartalılar, gerçek anlamda Philippos'a karşı saldırgan bir tavır sergilemiş olsalar da, diğer Yunanlılara kurtuluşlarının hiçbir surette Sparta'nın elinde olmadığı açıkça gösterilmeliydi. Bu hareket sırasında Philippos,3.Artrakserkses'in ölüm haberini aldı.Philippos'un en büyük amacı 340 yılından beri Yunanistan'i egemenlik altına almakti.Artik bu hedef tamamıyla degisecekti.
evin şımartılan en küçük çocuğu muamelesi bu.
Avrupa’nın Yunan Tutkusu (Hellenophilie) 19. yüzyıla gelindiği zaman beşeriyetin ve Avrupa’nın kafasında şu fikir vardı: “Biz ancak ve ancak eski Yunanla var olmuşuz.” Hatta 18. yüzyılda bu daha da abartılıyordu: “Ne ki Yunanistan’da vardır ondan sonra hepsi boştur (pseudo), tekrarlamadır. Biz yalnızca Helenizm’le var olan modern insanlığız.” Bu, bir Helenizm cereyanıdır ve çok kuvvetli bir akımdır.
Yunanistan’ın ilk başkenti Nauplion’da kiliseye çevrilen bir caminin duvarlarında Yunanistan için gelip muharebede ölen Avrupalıların isimlerini görebilirsiniz.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Seni bana yabancı yapan ne varsa boşa. Kuleler dikiyorlar boyuna, askerler diziyorlar karşılıklı. Neymiş, sizin taraf bizim taraf...
Sayfa 105 - Yusuf