ZeynepC.

Sabitlenmiş gönderi
hiçbir zaman tam anlamıyla düşüncelerimizi söylememize yetecek kelimelerin yeryüzündeki lisanlarda bulunmadığını uzun zaman önce anladım
Sayfa 21 - Doğan Kitap, 111. Baskı, Ekim 2022.Kitabı okudu
Reklam
Öğrendim artık: İnsanların çift yaratıldığını söyleyenler yanılıyorlar. Kimse kimseye benzemez. Her fıkara kızımızın fıkaralığı kendine göredir. Bizim her yıldızımız gökte bir tane, yapayalnız, benzersiz bir fakir yıldızcıktır.“
Sayfa 113 - Yapı Kredi Yayınları, 3. Baskı, Temmuz 2021.Kitabı okuyor
Doğduğundan beri başının çevresini bir uğursuzluk hâlesi gibi saran o amansız yalnızlık duygusundan, insanlara sokulamama hastalığından kurtulamayacağını anlamıştı artık; hastalığa kendini bırakıveren çaresiz hasta gibi, kim bilir hangi ücra odada, kaçamayacağı umutsuz bir yalnızlığın kollarına kendini tevekkülle bırakmıştı.
Sayfa 109 - Yapı Kredi Yayınları, 3. Baskı, Temmuz 2021.Kitabı okuyor

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
“İnsanların çoğu,” demişti Celâl, “nesnelerin esas özelliklerini, sırf bu özellikler burunlarının dibinde olduğu için fark etmiyorlar da, kenarda köşede kalan, böyle olduğu için dikkatlerini çeken ikincil özellikleri görüp tanıyorlar. Bu yüzden yazılarımda, onlara göstermek istediğim şeyleri apaçık göstermiyor, yazımın bir köşesine sıkıştırır gibi yapıyorum. Anlamı sakladığım bu köşe çok gizli saklı bir köşe değil tabii, benimkisi çocuk kandırır gibi bir saklamaca, ama orada buldukları şeye çocuk gibi hemen inanıverdikleri için böyle yapıyorum (…)”
Sayfa 101 - Yapı Kredi Yayınları, 3. Baskı, Temmuz 2021.Kitabı okuyor
Bir gün yaşlandığında, insan kendisi olabilir mi diye sorduğunda, bu esrarı anlayıp anlamadığını da soracaksın kendine, unutma!
Sayfa 98 - Yapı Kredi Yayınları, 3. Baskı, Temmuz 2021.Kitabı okuyor
Reklam
Unutma, sen hem şeytansın hem melek, hem Deccal’sin hem de O. Çünkü okurlar bütünüyle kötü ve bütünüyle iyi birinden sıkılırlar hep.
Sayfa 98 - Yapı Kredi Yayınları, 3. Baskı, Temmuz 2021.Kitabı okuyor
Sokağa çık, yüzlere bak, işte sana bir konu.
Sayfa 98 - Yapı Kredi Yayınları, 3. Baskı, Temmuz 2021.Kitabı okuyor
‘Sonra’ kelimesi zaten sanatı bilmeyen acemi yazarlar içindir.
Sayfa 97 - Yapı Kredi Yayınları, 3. Baskı, Temmuz 2021.Kitabı okuyor
Hisse hep kıssadan çıkar, kıssa hisseden değil.
Sayfa 96 - Yapı Kredi Yayınları, 3. Baskı, Temmuz 2021.Kitabı okuyor
Küçük Anadolu kasabalarındaki sinemaları pazar öğleden sonraları dolduran erlere, seyrettikleri tarihi filmdeki yiğit Türk savaşçısına zehirli şarabı içirmeye çalışan perdedeki fitneci ve tarihi papazın, gerçek hayatta İslam’a bağlı alçakgönüllü bir oyuncu olduğunu anlatmak, bu insanların tek eğlenceleri olan öfkelerinin tadını kaçırmaktan başka bir sonuç verir miydi?
Sayfa 90 - Yapı Kredi Yayınları, 3. Baskı, Temmuz 2021.Kitabı okuyor
Reklam
yaşadığımız hayatın bir başkasının düşü olduğunu kanıtlamanın hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini biliyordum artık.
Sayfa 89 - Yapı Kredi Yayınları, 3. Baskı, Temmuz 2021.Kitabı okuyor
“Hiçbir şey hayat kadar şaşırtıcı olamaz!” dedi gururla Saim, bu şaşkınlık ve sessizlik ânında. “Yazı hariç.”
Sayfa 87 - Yapı Kredi Yayınları, 3. Baskı, Temmuz 2021.Kitabı okuyor
Onlar da, benim gibi, bizler gibi, içlerine rastlantıyla düştükleri belirsiz bir varoluşun anlamını cennete kalmış kadar uzak bir geçmişte bir gün sanki keşfetmişler, ama sonra unutmuşlardı bu sihirli anlamı. Unuttuğumuz bu hatıra için acı çekiyorduk; belimiz bükülmüştü, ama gene de kendimiz olmakta direniyorduk. Jestlerimize, bizi biz yapan şeylere, burnumuzu silişimize, başımızı kaşıyışımıza, ayağımızı atışımıza ve bakışlarımıza sinen mutsuzluk ve yenilgi duygusu, aslında, kendimiz olmakta direnmenin bir cezasıydı da. (…) “Babam insanımızın bir gün başkalarını taklit etmeyecek kadar mutlu olabileceğinden umudu kesmedi hiç!“
Sayfa 74 - Yapı Kredi Yayınları, 3. Baskı, Temmuz 2021.Kitabı okuyor
Daha veciz konuşmayı seven bir dükkân sahibi, müşterilerinin bir elbiseyi değil, aslında bir hayali satın aldıklarını açıklamış. O elbiseyi giyen “ötekiler” gibi olabilme hayaliymiş asıl satın almak istedikleri.
Sayfa 71 - Yapı Kredi Yayınları, 3. Baskı, Temmuz 2021.Kitabı okuyor
Ama aslında, insanın artık hiçbir zaman hikâyenin aslı hangisidir, hayatın aslı hangisidir anlayamayacağını anlattım. Çünkü, aslında, her şeyi unuttuğumu, her şeyi unuttuğumu, her şeyi unuttuğumu anlattım. Çünkü aslında yaşlı, mutsuz, huysuz ve yalnız olduğumu ve ölmek istediğimi anlattım. Çünkü aslında, Nişantaşı Meydanı’ndan akşam trafiğinin gürültüsü ve radyodan insanı kederle gözyaşlarına boğan bir müzik geliyordu. Çünkü aslında, ben de bütün ömrüm boyunca hikâye anlattıktan sonra, ölmeden önce Alâaddin’den unuttuğum her şeyin, dükkânındaki kolonya şişelerinin, damga pullarının, kibritlerin üzerlerindeki resimlerin, naylon çorapların, kartpostalların, artist resimlerinin, seksoloji yıllıklarının, firketelerin ve namaz kitaplarının hikâyelerini bir bir dinlemek istediğimi anlattım.
Sayfa 52 - Yapı Kredi Yayınları, 3. Baskı, Temmuz 2021.Kitabı okuyor
Biron Paşa
Bir kusurum varsa, o da konu haricine çıkmaktır.
Sayfa 50 - Yapı Kredi Yayınları, 3. Baskı, Temmuz 2021.Kitabı okuyor
2.761 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.