Burcu, bir alıntı ekledi.
22 saat önce · Kitabı okuyor

Belki de seferberlik ilanıyla birlikte akrabalar bir araya toplanmış, iç savaşa giden erkeklerin ardından yalnız kadın ve çocuklardan oluşan savaşsız bir dünya kurmaya başlamışlardı bile... Ama böyle bir şey gerçek olabilir miydi? Hep söylendiği gibi androjen hormonu ve erkekler miydi bu insanlık tarihiyle yaşıt kıyımın, bu kahreden şiddetin kaynağı? Erkekler tek başlarına bunca kanın ve ölümün günahını yüklenebilir miydi? Yo hayır, hayır öyle şey olamazdı... Çocukların ve kadınların da kendi iç savaşları vardı ve savaş, insan denen canlının buluşuydu. Yalnızca insana özgüydü, kadın, çocuk fark etmezdi.
" 'Sineklerin Tanrısı' romanında Golding yalnızca yetişkin erkek insanın değil çocukların da kötülük üretebileceğini anlatmadı mı?" diye fısıldadı yanındakine.
Ve ardından yeni bir soru patladı beyninde :
"Peki ya o ıssız adadaki çocuklar kız olsaydı?"

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 44 - Everest Yayınları)Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 44 - Everest Yayınları)
Burcu, bir alıntı ekledi.
22 saat önce · Kitabı okuyor

Büyüdükçe babaannemi sık sık düşünür oldum. Onu anlamaya çalıştım, fotoğraflardaki durgun, yarı maskelenmiş yüzünün ardındaki anlamları okumaya uğraştım. Onun kocasından yaşça büyük oluşu ve kendini Rozita kadar güzel bulmayışı nedeniyle eksiklenip acı çektiğine ve giderek kabuğuna çekildiğine inandım. Yeryüzü kültürümüz genç ve güzel kadın ile genç ve güçlü erkek üzerine kurulduğundan beri ne çok kurban veriyoruz, diye düşünürüm hep...

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 41 - Everest Yayınları)Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 41 - Everest Yayınları)
Burcu, bir alıntı ekledi.
Dün 14:32 · Kitabı okuyor

Öğreniyoruz işte... Canımız yana yana, içimiz dışımız kanaya kanaya özgürlüğü öğreneceğiz...

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 26 - Everest Yayınları)Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 26 - Everest Yayınları)
Zühal Şenol, bir alıntı ekledi.
09 May 08:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Sabırsız adam ya kendi başını yer ya da maskara olur!"

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 270 - Everest)Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 270 - Everest)
Zühal Şenol, bir alıntı ekledi.
07 May 14:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Birisini sevmekle gelen o inanılmaz hoşgörünün gücü azaldığında, ayrıntılar bile batar insana..."

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 228 - Everest)Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 228 - Everest)
Gökay yıldız, bir alıntı ekledi.
02 May 13:08 · Kitabı okuyor

İnsanlar özgür olarak doğar, ama her yerde zincire vurulmuş olarak yaşarlar.

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 3 - Eberest)Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 3 - Eberest)
Zühal Şenol, bir alıntı ekledi.
02 May 12:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"En acıtıcı yara, asıl yanılanın insanın kendisi olduğunu anlamasıdır. İzi hiç silinmeyen tek yara, kendine ihanet eden bilinç tarafından kanatılmıştır! En güç affedilen hata, insanın kendisine ait olanlardır aslında..."

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 125 - Everest)Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 125 - Everest)
Arzu Beyaz, bir alıntı ekledi.
27 Nis 22:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

" Sen hiç kimsenin olamayacağı kadar çok şeyimsin benim; yalnızca bir arkadaş, bir kan kardeş, bir sırdaş, bir çok yakın dost değil, bir büyük sevgisin sen... Yanında sonsuz şımarabileceğim ve hala kaybetmekten korkmayacağım tek kişi. Yani biraz annem, biraz babam, hat......ta hiç görmediğim dedem, belki hiç doğmayacak oğlum... Sonra daimi hayranım ve tabi dokunulmamış sevgilim. Sen benim masumiyetimsin Tuna..."

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 341 - Everest Yayınları)Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 341 - Everest Yayınları)