dilanur, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

Biz insanlar çelişki dolu tuhaf yaratıklarız. Baksana halimize, kendi inşa ettiğimiz hapishanelerde yaşıyoruz -adına ev, aile, akrabalar, töreler diyerek... Sonra bu duvarların arasında boğulup, çıldırıyor, ama yıkılmasın diye de uğruna hayatımızı siper ediyoruz...

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 8)Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 8)
Zaphod, bir alıntı ekledi.
19 saat önce

Gökler benim kalacak... Anlıyor musun? Gökler bütün insanların ülkesidir. Yıldızlar...onlar hepimizin umudu.... Sakın onları alma benden, sakın, sakın ha!

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 376)Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 376)
Muzaffer Akar, Kumral Ada Mavi Tuna'yı inceledi.
 22 saat önce · Kitabı okudu · 9/10 puan

Edebiyatı sevdiğim kadar türküleri de severim ve nasıl romanları okurken anlatılanı yaşarsam içimde, türküleri de dinlerken yaşarım. Ne der türküler bilir misiniz? Deli gönlüm der, sevda der, sıla der, hasret der, ölüm der ve ille de ayrılık der. O ayrılık ki dertlerin en çaresizi en onulmazı ve en kahpesi...

Bu romanda okuduğumuz da Mavi Tuna ile Kumral Ada’nın türküsüdür. Öyle bir türküdür ki bu, müziğini duyan kah kalkıp oynar kah oturup ağlar. Asla tam ayrılmayan ama tam kavuşamayan ve ne yapsa nereye gitse aklı diğerinde kalan sevdalıların türküsüdür bu. Seven sevdiğine kavuşamadıktan gayrı, koynuna girip murat alıp murat vermedikten gayrı, yaşamak neee ölmek neee-sinin türküsü. Bu derdi çekene zor ya, çekene Allah kolaylıklar versin.

Roman kahramanı ve çoğu yerinde anlatıcısı Tuna, bir sabah uyandığında ülkede iç savaş başladığını öğrenir ve sefer görev emri gereği askere alınır. Aynı sabah gazetelerde sevdiği kadının, birisini öldürdüğü haberi de vardır ki bunun için sürekli askerden kaçıp o kadına yardım etmeyi amaçlamaktadır. Romanda bu askeri ortamda yaşayan Tuna’nın ruh dünyasından geriye dönüşlerle Tuna ve Ada’nın, İstanbul’un en güzel yerlerinden birisi olan Kuzguncuk’ta geçen çocukluk ve gençlikleri, aileleriyle birlikte anlatılmaktadır. Tuna’nın yaşadığı bu durum bir türlü uyanamadığı bir kabus mudur ya da acımasız hayatın kendisi midir ilerleyen sayfalarda öğrenilecektir. Yazarın hikayesini hemcinsinin bilincinden anlatması kolayken Buket Uzuner bunu yapmayıp erkek bilinciyle olayları anlatarak zor olanı başarmış ve esasen bir çok psikolojik mevzuyu da yazımına eklemiş. Aşk ağlatır, dert söyletir derler ya bu hikayede yaşanmışlık var mı diye çok merak ettim. Roman karakterlerinin ünlü bir aileye çok benzerliği olsa da yazar tüm anlatılanların kurgu olduğunu söylemiş.
Bu güzel öykünün içinde harmanlanmış, aydın kesimin tartıştığı bir çok sosyolojik olgunun içine okuyucu çekilerek bu olguların düşünmesi sağlanmış olsa da aslında yazarın anlatmak istediği bu sosyolojik olaylar ve ülkedeki iç savaş üzerinden insanın kendi iç dünyasında yaşadığı savaştır. Hangimiz bu duygu durumunu yaşamayız ki? Çocukluk anılarımız, değer verdiklerimiz ve sevdiklerimizle bilincimizdeki kocaman “acaba”lar hangimizde yok ki?
Naif ve bir o kadar da duru bir anlatımla yazılmış romanı okurken kimi zaman buruk, kimi zamansa dolu dolu bir gülümseme olacak okuyucunun dudaklarının kenarında. Okuyucu, roman karakterlerinin canlılığına kanıp onlarla dost olacak ve anlatımın samimiliğine kapılarak kendine dert edecek yaşananları. Ve bir çok satır arasında canlanacak kendi çocukluk ve ilk aşk anıları.

Çalıştığım şirkette düzenlediğimiz okuma grubu olarak seçtik bu kitabı ve toplantısını da Kuzguncuk’ta kahvaltıda yapmayı planladık ama olmadı. Ağır kitaplardan bunalan zihinlere iyi gelecektir bu okuma.

Kitap bitince dilime takılan türkü ise Kırıkkale/ Keskin’den.

Allı durnam bizim ele varırsan
Şeker söyle kaymak söyle bal söyle
Gülüm gülüm kırıldı kolum
Tutmuyor elim durnalar hey
Ah gülüm gülüm yar gülüm gülüm
Kız gülüm gülüm durnalar hey
Eğer bizi sual eden olursa
Boynu bükük benzi soluk yar söyle...

Ayşegül Bedir, bir alıntı ekledi.
20 Mar 11:35 · Kitabı okuyor

Ah Mabel, hep güçlü olmak zorunda kalmamız ne yorucu... Hoşça kal, hoşça kal!

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket UzunerKumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner
Arzu Ç., bir alıntı ekledi.
20 Mar 01:26 · Kitabı okudu

Fakat hayat bir romana hiç benzemez ve bazılarımız olacakları çok önceden sezebilsek de tarihin akışını değiştiremeyiz. Buna ancak romanlarda ve filmlerde yeter gücümüz ve bu yüzden çılgınlar gibi tutkunuzdur sinema ve edebiyata.

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 307)Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 307)
Ayşegül Bedir, bir alıntı ekledi.
18 Mar 11:41 · Kitabı okuyor

O gülünce içim şenlenir. Nerede ara vermişsem, oradan yapışırım yaşama.

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket UzunerKumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner
ÖZLEM DAL, Su'yu inceledi.
18 Mar 11:31 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Buket Uzuner ile ilk tanışmam Kumral Ada Mavi Tuna ile olmuştu.Yalın ve akıcı bir anlatımı ve kurgusu var.Bu kitapta da Kam ve Kamanlar ile ilgili bilgilere erişebiliyorsunuz hem de konudan hiç kopmadan.Mesela ben Paganlar da sadece Türkler de kadının da Kaman olabildiğini öğrendim.Devamı olan Toprak 'ı da okuyacağım.Mavi boncuktan, kurşun dökmeye , ağaç süslemekten, üzerlik otu yakmaya pek çok adetimizin köklerinin kaman kültüründen bize miras kalması ve halen uygulanıyor olması genetiğimizden bazı şeylerin koparılamayacağının da güzel bir örneği ,çoğumuz bunu bilmesekte...

Muzaffer Akar, bir alıntı ekledi.
 17 Mar 11:52 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Sıradan bir insanım ve tabi bütün sıradan insanlar gibi sıradışıyım.

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 498)Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 498)
Muzaffer Akar, bir alıntı ekledi.
17 Mar 10:09 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Fakat hayat bir romana hiç benzemez ve bazılarımız olacakları çok önceden sezebilsek de tarihin akışını değiştiremeyiz. Buna ancak romanlarda ve filmlerde yeter gücümüz ve bu yüzden çılgınlar gibi tutkunuzdan sinema ve edebiyata.

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 435)Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 435)
Muzaffer Akar, bir alıntı ekledi.
15 Mar 22:03 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Dostluğun insanın içine düştüğünü hissetmek için bir saniye bile uzundur bazen.

Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 389)Kumral Ada Mavi Tuna, Buket Uzuner (Sayfa 389)