Sade-ce Kitap

Sade-ce Kitap
@magnolia
44 kütüphaneci puanı
17 okur puanı
24 Tem 2013 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Düşünüp tasarlayarak yaşamak istediğim için ormana çekildim, sadece hayatın asli gerçekleriyle yüzleşmek istediğim için, zorunlu öğretileri öğrenip öğrenmeyeceğimi görmek, ölüm günü geldiğinde yaşanmamışlıklarla karşılaşmamak için. Yaşamak o kadar güzel ki hayatın kendisi olmayanı yaşamak istemedim; gerekmedikçe boyun eğmeye niyetim vardı.derinden yaşamak,yaşamın özünü emmek,gürbüz ve spartavari yaşamak,yaşama dair olmayan her şeyi bozguna uğratmak,ekinleri kökünden biçmek,yaşamı köşeye sıkıştırarak en küçük anlamına kadar indirgemek,eğer adi olduğu ortaya çıkarsa (neden alçaklığın özü tümünde yer alsın ki) bu alçaklığı dünyaya duyurmak istedim ,yok eğer asil idiyse de bunu deneyimleyerek yaşamak ve bir sonraki kısa yolculuğumda gerçek bir anlam kazandırmak istedim. Bana öyle geliyor ki,çoğu insan ilahi mi yoksa şeytani mi olduğu konusunda garip bir kuşkuya düşer. Masallar uzun zaman önce insana dönüştüğümüzü söylese de hala karıncalar gibi alçakça yaşıyoruz. karabataklar gibi telli turnalar la savaşıyoruz;hata üstüne hata yapıyor,darbe üstüne darbe yiyoruz;sonuçta en iyi faziletimizin karşılığı fuzuli ve kaçınılmaz bir sefalet oluyor.hayatımız ayrıntılarda boğulup gidiyor.
Mekanik araçlarla değil,en derin uykumuzda bile bizi terk etmeyen şafağa kavuşma umuduyla tekrar uyanmayı ve uyanık kalmayı öğrenmeliyiz.bilinçli bir çabayla hayatını yüceltme konusunda insanın tartışmasız bir yeteneği oluşundan daha umut verici bir gerçek daha bilmiyorum.Bu,bazı objeleri güzelleştirmek adına bir şeyi resmetmek,bir heykeli oymak gibi güzel bir şey ise;içinde bulunduğumuz atmosfer,maddeyi güzelleştirmek ve şekillendirmek çok daha muhteşem bir şeydir ve bunu yapmak her zaman mümkündür.Güne değer katmak için sanatın en yüksek rütbesidir bu.Her insan kendi yaşamını en ince noktasına kadar oluşturmakla en önemli ve kritik saatlerini tasavvura layık kılmakla yükümlüdür.
Milyonlarca insan bedensel faaliyetlere yetecek kadar uyanıkken ancak milyonda bir kişi zihinsel faaliyetlerde etkilidir ve sadece yüz binde biri şairane ve kutsal bir yaşam sürmektedir.Uyanık olmak,canlı olmaktır.Fakat şimdiye kadar böyle birine hiç rastlamadım.Acaba yüzüne bakma cesaretini gösterebilir miydim ?

Okur takip önerileri

Tümünü gör
376 syf.
·
Puan vermedi
Walden Gölü
Walden GölüHenry David Thoreau
7.9/10 · 1.491 okunma
562 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.