irem dönertaş'ın Kapak Resmi
irem dönertaş, Çavdar Tarlasında Çocuklar'ı inceledi.
05 Şub 17:59 · Kitabı okudu · 28 günde · 3/10 puan

çok büyük beklentilerle okumaya başlayıp, sonunu zoraki getirdiğim bir kitap. Üstelik bir sona da bağlanmadı. Öylece bitti. Bir ergenin ağzıyla yaşadıklarını okuyorsunuz kitapta. Defalarca okuldan atılan karakterimiz yine ve yeniden okuldan atılınca eve nasıl döneceğini bilemiyor ve kitap bu olay çevresinde dönüyor. Karakterin kız kadeşine olan sevgisi göze çarpıyor kitapta. Kitabı çok beğenip öve öve bitiremeyenler de çok bu arada , benim olumsuz yorumum bir önyargı oluşturmasın ama kitabı almadan önce zamanınızı ayırıp kitapçıda biraz okumanızı ve kararınızı ondan sonra vermenizi tavsiye ederim.
İyi okumalar dilerim.

irem dönertaş tekrar paylaştı. 02 Şub 23:58

Çöp gibi yaşıyoruz. Kendimizi hep başkalarının insafına, vicdanına, idaresine bırakıyoruz... Bir tekme yiyoruz, sonra bir tekme daha yememek için her şeyden ve herkesten kaçıyoruz. Kuyruğuna teneke bağlanmış kediler gibi bir türlü kurtulamıyoruz. Arkamızda hep bir tıkırtı. Ne öfkemizi ne korkularımızı ne de diğer duygularımızı bir türlü kontrol edemiyor ve hala çok ilkel ruhlar taşıyoruz.

irem dönertaş, bir alıntı ekledi.
 02 Şub 01:20

Biz eskiden de en aşağı böyleydik senlen
Bir bulut geçiyorsa onu görürdük
Bir minarenin keyfine diyecek yoksa onu
Bir adam boyuna yoksulluk ediyorsa onu
Ne zaman hürlüğün barışın sevginin aşkına
Bir cıgara atmışsak denize
Sabaha kadar yanar dururdu

Üstü Kalsın, Cemal Süreya (Sayfa 19 - YKY)Üstü Kalsın, Cemal Süreya (Sayfa 19 - YKY)
irem dönertaş, bir alıntı ekledi.
 30 Oca 18:30

Ben nerde bir çift göz gördümse
Tuttum onu güzelce sana tamamladım
Sen binlerce yaşayasın diye yaptım bunu
Bir bunun için yaptım

Üstü Kalsın, Cemal Süreya (Sayfa 17 - YKY)Üstü Kalsın, Cemal Süreya (Sayfa 17 - YKY)
irem dönertaş, 2018 okuma hedefini güncelledi.
29 Oca 03:37
2018 Okuma Hedefi: 30 Kitap
2018'de 30 kitap okumayı hedefliyor.
Şu ana kadar 2 kitap okudu.
10 günde 1 kitap okumalı
En çok okuyanlar'da 3707. sırada. 
irem dönertaş, Gece Sesleri'ni inceledi.
24 Oca 18:47 · Kitabı okudu · 21 günde · 8/10 puan

Gece Sesleri, okurken içinde dönen entrikayla birlikte Türk doğu dizisi tadı alacağınız bir kitap olmakla birlikte , geçmişin siyasi olaylarını ve politikasını başarılı bir şekilde eleştirmiş. Dönemin yandaş siyasetinin eleştirisini , Bozova beylerinden siyasete atılan , düzgün ve doğrucu Kerami Bey ile sahip oldukları fabrikanın başında olan ve fabrikanın karı için sık sık iktidarda olan parti üyelerine rüşvet veren kardeşi Yusuf bey karakterleri ile başarılı bir şekilde bize sunuyor Ayşe Kulin. Kitabın içinde geçen olayların çözümlemesi ise kitabın son bir kaç bölümünde bizlerle buluşuyor. Kitabın sonunda , Ayda karakterinin annesi ile yaşadığı bütün sorunların cevapları bulunurken aynı zamanda da annesinin derin ve acılı sırlarını ortaya çıkarıyor ve başta okuduğumuz bütün olayların çözümlemesini Ayda ile birlikte yapıyoruz. Kısaca okurken yer yer hayrete düşeceğiniz, duygulanacağınız ve sonlarına yaklaştıkça da meraklanacağınız, zaman zaman size geçmişi ve şimdiyi karşılaştıran , güzel bir kitap Gece Sesleri. Eklemek isterim ki , Ayda'nın ve annesinin üniversite dönemlerinde yaşadığı siyasi kavgalar ve eylemlerde yaşadıklarını okurken içinizden birer parça kopuyor ve duygulanmaktan kendinizi alamıyorsunuz. Benim en çok etkilendiğim ve hatta okurken gözlerimin yaşlarla dolduğu bölümlerdi.
İyi okumalar dilerim.