Halil Korkmaz, bir alıntı ekledi.
16 Mar 23:53 · Kitabı okuyor

1400'de DÜNYA NÜFUSU
“Dünya nüfusu 1400’de 350 Milyon.
Bölgesel Nüfuslar: Hindistan 100 milyon, Çin 80 milyon, Asya’nın Geri Kalanı 85 milyon, Avrupa 60 milyon.
BÜYÜK KENTLER
Nanking 475 bin, Kahire 450 bin, Vicayanagar 350 bin, Hangchou 300 bin, Pekin 300 bin, Kanton 300 bin, Paris 275 bin Kyoto 200 bin, Milano 125 bin, Venedik 100 bin, Semerkand 100 bin, Şam 100 bin, Bağdat 100 bin, Londra 45 bin, Chan 45 bin.

Dünya Tarihi, Clive Ponting (Sayfa 439 - Alfa Tarih)Dünya Tarihi, Clive Ponting (Sayfa 439 - Alfa Tarih)
Mehmet Deligöz, bir alıntı ekledi.
16 Mar 22:47 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitaplar kadınlara; kadınlar şehirlere benzer. Paris, Londra veya Madrid... herhangi bir dişi kadar muhteşem, herhangi bir dişi kadar alelade.

Bu Ülke, Cemil Meriç (Sayfa 205 - İletişim)Bu Ülke, Cemil Meriç (Sayfa 205 - İletişim)
S. Burak Manav, bir alıntı ekledi.
15 Mar 01:50 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Geliriniz belli bir seviyenin altına düşer düşmez insanların kendilerinde size vaaz verme ya da sizin adınıza dua etme hakkını bulmaları çok ilginç."

Paris ve Londra'da Beş Parasız, George Orwell (Sayfa 210 - Can)Paris ve Londra'da Beş Parasız, George Orwell (Sayfa 210 - Can)
S. Burak Manav, bir alıntı ekledi.
15 Mar 01:45 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Küfretmek, doğası itibarıyla büyü kadar mantıksız bir şey; hatta aslında bir büyü türü."

Paris ve Londra'da Beş Parasız, George Orwell (Sayfa 204 - Can)Paris ve Londra'da Beş Parasız, George Orwell (Sayfa 204 - Can)
S. Burak Manav, bir alıntı ekledi.
15 Mar 01:43 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Dilencilerin çalışmadıkları söyleniyor; peki o zaman 'iş' nedir?"

Paris ve Londra'da Beş Parasız, George Orwell (Sayfa 200 - Can)Paris ve Londra'da Beş Parasız, George Orwell (Sayfa 200 - Can)
S. Burak Manav, bir alıntı ekledi.
14 Mar 17:08 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Kindarlaştırılmış bir ateistti (Tanrı'ya inanmamaktan ziyade Tanrı'dan şahsen hazzetmeyen türden bir ateist) ve insanlık halinin hiçbir zaman düzelmeyeceğini düşünmek ona keyif veriyordu."

Paris ve Londra'da Beş Parasız, George Orwell (Sayfa 194 - Can)Paris ve Londra'da Beş Parasız, George Orwell (Sayfa 194 - Can)
S. Burak Manav, bir alıntı ekledi.
13 Mar 19:21 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Ayaktakımı, aslında şu an -zengin insanlar biçiminde- serbest ve gücünü, şık oteller gibi devasa can sıkıntısı çarkları kurmak için kullanıyor."

Paris ve Londra'da Beş Parasız, George Orwell (Sayfa 141 - Can)Paris ve Londra'da Beş Parasız, George Orwell (Sayfa 141 - Can)
S. Burak Manav, bir alıntı ekledi.
13 Mar 19:15 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Sıradan bir milyoner sadece yeni bir takım elbise giymiş sıradan bir bulaşıkçıdır."

Paris ve Londra'da Beş Parasız, George Orwell (Sayfa 141 - Can)Paris ve Londra'da Beş Parasız, George Orwell (Sayfa 141 - Can)
S. Burak Manav, bir alıntı ekledi.
13 Mar 19:10 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Şık bir otel özetle, iki yüz kişi aslında istemediği şeyler için yolunabilsin diye yüz kişinin şaçını süpürge ettiği yerdir."

Paris ve Londra'da Beş Parasız, George Orwell (Sayfa 139 - Can)Paris ve Londra'da Beş Parasız, George Orwell (Sayfa 139 - Can)
Neslişah Özbay, Tutkulu Perçem'i inceledi.
12 Mar 21:16 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Londra, Paris, neresi olursa olsun, Yenişehir'den bir türlü ayrılamamak Bachelard'la açıklanabilir. "Mekan, peteklerinin binlerce gözünde, zamanı sıkıştırılmış olarak tutar" der kendisi. Yenişehir'de Bir Öğle Vakti'nde görüleceği üzere şehrin ayrıntıları capcanlıdır, hem bir gözlemcinin, hem de bir yaşayıcının şehridir Yenişehir. Ne yazık ki kitap yarım kaldığı için aynı iki şehirle bir önce-sonra karşılaştırması yapamıyoruz.

Sema, Yenişehir'de dergi satıyor. Yanında Ömer var, yeni eşi. Sema'nın üniversitede hocası. Eski hocası diyelim, ikisi de 12 Mart zamanında şutlanıyorlar üniversiteden çünkü. Hapis günleri geçiyor, önce Hasan'la evleniyor Sema. Hasan, üniversiteden arkadaş. Yoksul çocuğu, mücadeleye girişi bundan. Yapamıyorlar; hapis, mücadele yoruyor. Hasan hapisteyken bir mektup geliyor Sema'nın ayrılmak istediğine dair. Ayrılıyorlar, Sema Ömer'le evleniyor. Hasan'dan olan çocuğu Ali, Hasan'ın anası Hayriye'ye kalıyor.

Dergi satma işini bırakıp kalabalık bir dolmuşla Hayriye'ye giderken Sema yorgun. Ucu bucağı olmayan bir mücadeleyi sürdürürken yıpranmış. "Her insandan biri olmak; şu anda Sema'ya en iyi gelen tek düşünce bu." (s. 19) Sema'nın sorgulayışı öncelikle kendine yönelik. Hayriye, ailenin babası Sefer, Hasan ve evlat Ali. Her biriyle yaşanmış anılar, gecekondu mahallesinin anıları geliyor aklına Sema'nın. Su basmış evde sabahlara kadar su boşaltmalar, Sefer'in satıp parasını alamadığı naylon leğenler, Ali'nin gürbüzlüğü, Hayriye'nin tutunabilme savaşı. Zor bir hayata alışık olmadığı için Sema'nın Ömer'e kaçtığını söylersek belki haksızlık olur, belki olmaz. Fakat çocuğu ardında bırakması, çocuğun küskünlüğü, Sema'nın işin içinden çıkamaması bu noktada başlıyor.

Sema'daki suda yaprak gibi sürüklenme hadisesini güvensizliğin, sevgisizliğin getirdiği aşırı sevgide bulabiliriz. Hasan'la Sema'nın fakülte dönemindeki konuşmalarını, anlatıcının bir iki cümlesini alıyorum:

"Sema sevilmeyi hep hak etmediğini sanıp sevilmemekten ödü kopanlardandı."

Özgeci insanlardır bunlar, yani hep kendilerinden verirler. Sevilmeyeceklerini düşünürler, bu yüzden aşırı, aşırı olmasına rağmen içten bir sevgi gösterirler. Sonuç önemli değildir, bir görevmiş gibi yaparlar bunu. İnsanlar arasında var olabilmek, tutunabilmek için koşulmuş gibi. Sonsuz sevgi göster ve insanlar da seni sevsin. Bazıları kötü anılmamak için de yapar bunu, sanıyorum yapmacıklık burada başlıyor. Sema'nın kaygıları gerçek, bu yüzden yanlış veya doğru yapıp yapmadığını bilmiyor, sadece yapıyor.

Yıllar önce, daha en başta Ömer'le birlikteyken Ömer'in Anadolu'ya gitmesi, ilişkinin boyutunun tam olarak ortaya çıkmaması dedikodulara sebep oluyor fakültede. Sema daha birinci sınıfta, Ömer grubun lider kadrosunda, Hasan da üçüncü sınıfta iki kez çakmış bir öğrenci. Neyse işte, dedikodu falan oluyor, Hasan Sema'yla konuşup anlamak istiyor işi.

"'Peki sen neydin yani, durumun yani, Ömer'in yanındaki durumun neydi? Sormama kızmıyorsun ya?'
'Durumum ne olabilir? Yetiştirmem gerekiyordu kendimi, daktiloya yazıyordum bazı şeyleri, Ömer'in önerdiklerini okuyordum.'
'Kızım, aklın yok mu senin?'
'Nasıl olacak, akıl şıp diye olmaz ki, geliştirmek, beslemek gerekir onu?'
Hasan bu sözleri, bir insanlaşmış tavşanın yumuşaklığıyla söyleyen Sema'ya içi yanarak bakmıştı."

Eh, daha da bir şey söylemem.

Bundan sonrası Sema'nın üst sınıf ailede büyüme süreci, bir de Ömer'in arkadaşlarıyla toplandığı bir gecekondu ortamı. 50 küsur sayfa bir şey zaten, son daktilo sayfasının fotoğrafıyla bitiyor. On numara roman olacakmış, belli. Guzel bir kitap benim için keyifli oldu bu burda bitmez devamı var .. Diğer eserleri de, Tutkulu perçem gibi sürüklici size de okutmuş kadar oldum. Kitabı :)