Şeyda Doğan, bir alıntı ekledi.
24 dk. · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yine de çulsuz kalarak kesinlike öğrendiğim bir-iki şeye değinebilirim.

Bütün berduşların ayyaş pislikler olduklarını asla düşünmeyeceğim, sırf bir peni verdim diye hiçbir dilenciden minnet beklemeyeceğim, işsiz bir adamın yorgun olmasına şaşırmayacağım... sokakta dağıtılan bir el ilanını geri çevirmeyeceğim, şık bir lokantada keyifle yemek yemeyeceğim. Bu da bir başlangıç.

Paris ve Londra'da Beş Parasız, George Orwell (Sayfa 244 - Can Yayınları)Paris ve Londra'da Beş Parasız, George Orwell (Sayfa 244 - Can Yayınları)
Mustipusti, bir alıntı ekledi.
Dün 01:01 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsan bakmasını bilirse hayat yeterince zengindir. Görmekten aciz birinin Paris'e ya da Londra'ya gitmesi bir işe yaramayacaktır.

Kaygı Kavramı, Soren Kierkegaard (Sayfa 69 - İş Bankası Kültür Yayınları)Kaygı Kavramı, Soren Kierkegaard (Sayfa 69 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Aykut Örek, Paris ve Londra'da Beş Parasız'ı inceledi.
25 May 19:30 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitabı o kadar iyi anladım ki size sözcüklerle anlatamam çünkü kitabı oruçluyken okudum. Orwell açlıktan neredeyse nefes alamayacak duruma geldiği günlerini anlatıyor. Paris ve Londra'da tam anlamıyla beş parasız kalıyor. Özellikle Paris'te Boris ile yaşadığı dönemleri anlattığı bölümde o kadar acıktım ki o günlerde yaşasaydım Orwell'ı kesin döner yemeye götürürdüm o kadar hissettirerek anlatmış ki açlığı.. Kitap söylence ve gezi yazısı gibi yazılmış. Herhangi bir kurgu ve entrika yok. Kitap tam anlamıyla gerçek ve Orwell'ın yaşadıklarıyla alakalı bir kitap. Bir bölümde Orwell para kazanmak için bir Komünist gazetecelerin bürosuna gitmeden önce arkadaşına "Ben siyasetten ne anlarım siyaset nedir bilmem" diyor. 1984 ve Hayvan Çiftliği kitaplarını çıkarıyor daha sonra. Kitapların ne kadar siyasi bir boyutta olduğunu söylememe gerek yok sanırım biliyorsunuz. Kısaca Orwell gerçekten zor bir süreçten geçmiş ve bize o günlerden kurtulup olağanüstü eserler vermiş. Orwell'ın değerini bilin gerçekten iyi bir yazar.

Hakan Derin, bir alıntı ekledi.
21 May 17:45 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Avrupalı çiftlik sahipleri piyasa dinamiklerine duyarlı, kâr ve ekonomik büyüme için açgözlülerdi, dolayısıyla yönlerini kölelere çevirdiler. 16. yüzyıldan 19. yüzyıla, 10 milyon Afrikalı köle Amerika'ya getirildi ve bunların yüzde 70'i şeker çiftliklerinde çalıştırıldı. Çalışma koşulları felaketti. Çoğu kısa ve sefil bir yaşam sürüyordu, milyonlarcası da köle ele geçirmek için yapılan savaşlarda veya Afrika'nın iç bölgelerinden Amerika kıyılarına yapılan uzun seyahatlerde ölüyordu. Bütün bunlar, Avrupalılar şekerli çay içebilsin ve tatlı yiyebilsin, tabii bu arada şeker baronları da muazzam kârlar elde edebilsin diye yaşanıyordu. Köle ticareti herhangi bir devlet ya da hükümet tarafından kontrol edilmiyordu, tamamen ekonomik bir girişimdi ve arz talep yasaları çerçevesinde serbest piyasa tarafından örgütlenip finanse ediliyordu. Özel köle ticareti şirketleri Amsterdam, Londra ve Paris borsalarında işlem gördüler, iyi bir yatırım olanağı arayan orta sınıf Avrupalılar da bu hisselerden satın aldılar. Bu parayla şirketler gemiler üretip, denizciler ve askerler istihdam ettiler ve Afrika'dan aldıkları köleleri Amerika'ya taşıdılar. Amerika'da köleleri çiftlik sahiplerine satarak elde ettikleri gelirleri de şeker, kakao, kahve, tütün, pamuk ve rom gibi ürünler almak için kullandılar, sonra da Avrupa'ya dönerek şeker ve pamuğu iyi bir fiyattan satıp tekrar Afrika'ya hareket ederek döngüyü sürdürdüler.

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah Harari (Sayfa 361)Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah Harari (Sayfa 361)
Serkan Mutlu, bir alıntı ekledi.
19 May 13:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

2. KONFERANS: Afrika'da Roman
Okumak biz Afrikalılara, tuhaf bir yalnızlık getiren bir uğraş olarak görünür, bize yabancıdır. Bizi huzursuz eder. Biz Afrikalılar, Paris ve Londra gibi büyük Avrupa kentlerine geldiğimizde, insanların trenlerde çantalarından çıkardıkları kitaplara gömülüp kendi özel dünyalarına çekildiklerini fak ederiz. Kitap çantadan çıktığında, bir işarete dönüşür. Beni yalnız bırak, kitap okuyorum, der bu işaret: Okuduğum şey senden daha ilginç.

Romancının Romanı, John Maxwell Coetzee (Sayfa 54)Romancının Romanı, John Maxwell Coetzee (Sayfa 54)
Beybûn, Paris ve Londra'da Beş Parasız'ı inceledi.
 19 May 03:23 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Açıkçası George Orwell’ın okuduğum ilk kitabı oluşu kendisi hakkında önyargıya kapılmama neden olmuştu. Çünkü okurken biraz sıkıldığımı itiraf etmeliyim. Orwell, insanların görmezden geldiği tüm gerçekliği kendi yaşadıkları üzerinden gözler önüne sermekte. Özetle “ İnsanın aç kalınca yapmayacağı şey yoktur. “ Heleki Avrupa’nın iki büyük şehri olan Paris ve Londra’da beş parasızsanız...

Murat Ç, bir alıntı ekledi.
18 May 19:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Milli Mücadele Karşıtı, Emperyalist Sever Vahidettin - 5
Y. Komiser Rumbold'un raporunun özeti:

“Sultan, Roma, Paris ve Londra ’da görüşmelerde bulunmak için İstanbul’dan geçerek Avrupa’ya giden Ankara Dışişleri Bakanı Yusuf Kemal Tengirşenk’in çantasından 6 gizli belgeyi çaldırarak fotoğraflarını çektirmiş ve bir saray görevlisi ile Yüksek Komiserliğe ulaştırmıştır.” (7 Mart 1922)

Milli Mücadele’yi planlayıp başlattığı iddia edilen şu Padişahın İngilizlere yaranmak için düştüğü hale bakınız!

19 Mayıs 1999 Atatürk Yeniden Samsun'da, Turgut Özakman (Sayfa 54 - Bilgi Yayınevi, 10.Basım, İki Cilt Birleştirilmiş)19 Mayıs 1999 Atatürk Yeniden Samsun'da, Turgut Özakman (Sayfa 54 - Bilgi Yayınevi, 10.Basım, İki Cilt Birleştirilmiş)
İsmail Mercan, bir alıntı ekledi.
16 May 17:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yoksulluğun kötü yanı insana acı çektirmesinden ziyade onu fiziksel ve ruhsal olarak çökertmesi.

Paris ve Londra'da Beş Parasız, George Orwell (Sayfa 234)Paris ve Londra'da Beş Parasız, George Orwell (Sayfa 234)
Miran, bir alıntı ekledi.
15 May 20:26

İşçi sınıfı...
Çalışan insanlardık , bir cinayet uykumuzdan olmamıza değer miydi?

Paris ve Londra'da Beş Parasız, George Orwell (Sayfa 109 - Can yayınları)Paris ve Londra'da Beş Parasız, George Orwell (Sayfa 109 - Can yayınları)
Miran, bir alıntı ekledi.
12 May 13:54

Para ve endişe...
Paranız ne kadar az olursa endişenizin de o kadar az olacağı iddası aslında belli sınırlar çerçevesinde doğru.

Paris ve Londra'da Beş Parasız, George Orwell (Sayfa 28 - Can yayınları)Paris ve Londra'da Beş Parasız, George Orwell (Sayfa 28 - Can yayınları)