• "Evet, Sör." dedi Caspian. "Daha şerefli bir soydan gelmeyi arzulardım."
  "Sen Adem ve Havva'dan geliyorsun" dedi Aslan, "Bu, en fakir dilencinin bile başını dik tutmasını sağlayacak bir şeref, aynı zamanda dünyadaki en büyük imparatorun bile omuzlarını düşürecek bir ayıptır. Hoşnut olmalısın."
 • Çok değerli dostlarım öncelikle hepinize iyi geceler dilerim. Küçük bir aradan sonra minnoş bir serinin (Narnia Günlükleri) incelemesiyle karşınızdayım. İlk olarak bu seriyle tanışmama vesile olan ve serideki 7 tatliş kitapla maceramda başlarken ve bitirirken beni bir an olsun yalnız bırakmayan güzel yürekli dostum Nausicaä'ma teşekkür edip sizi fazla bekletmeden incelememe geçmek istiyorum :)

  Öncelikle seriden genel olarak kısaca bahsetmek gerekirse; sizi yeniden çocukluğunuza götürecek eğlenceli, macera dolu, dostluk gibi birçok güzel değeri anımsatacak ponçik kitaplardan oluşan biraz küçük prens tadında hem küçüklere hem de büyüklere hitap eden şeker 7 kitaptan oluşan bir seri bence "Narnia Günlükleri"...

  İlk kitabımız olan Büyücünün Yeğeni'nde Digory ve Polly'yle birlikte Narnia'nın kuruluşuna şahit oluyoruz. Büyücü Andrew Dayı'nın çocukları bilmediği bir tehlikeye atmasıyla maceramız başlıyor. Hikâyemize bir de cadı eklenince neler neler oluyor? Hiç düşündünüz mü siz de, bizim dünyamızdan başka dünyalar da var mı acaba? İşte bu kitapta o başka dünyalara siz de yolculuk yapmak istemez misiniz? :))

  Serinin 2. Kitabı olan Aslan, Cadı ve Dolap'ta (filmi varmış henüz izlemedim ama izleyeceğim çok güzelmiş) hikâyemize Peter, Susan, Edmund ve Lucy'yle devam ediyoruz. Lucy evdeki dolabın Narnia'ya açıldığını keşfediyor. Narnia'da mevsim kış ve bu 4 çocuk Narnia'yı kötü kalpli cadının elinden kurtarabilecek mi acaba? Hikâyemizde konuşan hayvanlar, satirler, cüceler ve daha neler neler var. Hepsi de tanışmak için sizi bekliyor.

  3. Kitabımız olan, At ve Çocuk'ta Shasta ve atı Bree, Aravis ve atı Hwin bazı sebeplerden ötürü kaçmak zorundadırlar ve bu şekilde Narnia'ya doğru yola çıkarlar ve birbirleriyle de öyle karşılaşırlar. Bu yolculuk boyunca Narnia'ya varmak kolay olmayacaktır zira başlarına türlü dertler gelir. Her hikâye ve masalda genellikle olduğu gibi acaba bu da mutlu sonla bitecek mi ki? ;)

  Gelelim 4. Kitabımıza Prens Caspian'a. Bu kitapta ise Kral Miraz'a karşı Prens Caspian'ın yardıma ihtiyacı vardır. Daha önceki hikayelerimizde bulunan Peter, Ed, Su ve Lu ona yardım etmek için Narnia'da bulur bir anda kendilerini. Bu kitapta da sen sevgili dostum; onurlu fare Bastıbacak, cüce Yaygaracı ve daha niceleriyle tanışmak istemez misin? :)

  5. Kitabımız Şafak Yıldızı'nın Yolculuğu'nda ise Ed, Lu ve kuzenleri Eustace duvardaki resmin içinden geçerek kendilerini Caspian'ın gemisinde bulurlar. Ne tatlı! Mükemmel tabloların içinde yolculuğa çıktığımızı düşünsenize. Böyle hayaller her yaşta kurulmalı, sadece çocuklara özgü olmamalı zira böyle masum hayallerdir bence ruhumuzu biraz da güzelleştiren.. Ne diyorduk evet, bu yolculukta da kahramanlarımızın başına elbette felaketler gelir. Eustace napıyor da başını derde sokuyor? Ve bu olay onu nasıl değiştiriyor? Ne derler bilirsiniz bir musibet bin nasihatten yeğdir :D ve kahramanlarımız büyülü ve farklı adalarda (ıssız adalar, karanlık ada, seslerin adası) nelerle karşılaşıyor bilmek istiyorsanız bu kitap da olsun lütfen okuyacaklarınızda mutlaka :)

  6. Kitabımız Gümüş Sandalye'de ise Eustace ve arkadaşı Jill kayıp prensi bulmak üzere Narnia'ya çağrılırlar. Bu macerada Kıllıkıpırdak onları yalnız bırakmayacaktır. Devlerle de karşılaşacaksınız, yeraltı dünyasına yolculuğa da çıkacaksınız sevgili dostlarım. Ve arkadaşlarımız cadının büyüsünün etkisindeki prensi kurtarabilecek mi? Okuyun ve öğrenin. Benden bu kadar :)

  Ve işte geldik en son kitabımıza, yani Son Savaş'a. Bu kitaptaki olaylar serinin diğer kitaplarına göre farklı gelişti ama sonu muhteşemdi. Ağlatacak türden ama tebessüm ettirecek cinsten, karar veremedim ve ikisini de yaptım ben sanırım. :) Maymuş Külyutmaz, Narnia'yı birbirine katıyor. Saf arkadaşı Eşek Şaşkaloz'un yardımıyla. Tek boynuzlu at Cevher, Kralımız Trian, Eustace, Jill ve cüce Zıpır başta olmak üzere sonlara doğru diğer kahramanlarımızın da gelmesiyle bu son savaşta iyiler düşmanlara karşı savaşta galip gelebilecekler mi? Narnia halkına ne olacak? Hepsi ve daha fazlası için... Şaka şaka artık incelememi bitirsem iyi olacak çok uzattım zira. Buraya kadar okuyan güzel yüreğinize sağlık :)

  Son olarak şunu söylemek istiyorum. Aslancığımdan hiç bahsetmedim ve ilk kitaptan son kitaba kadar Narniayı kuran ve sonunda da yine orda olan. Tüm macera boyunca dostlarımızla birlikte bize eşlik eden güçlü, fedakâr aynı zamanda kahramanlarımız ne zaman zor durumda kalsa hemen imdatlarına koşan, orda olan ama kimi zaman görünmeyen ve bence Narnia'nın gerçek kralı olan Aslan önemli kahramanlarımızdan biriydi ve değinmesem olmazdı :)

  Çok tatlı ve güzel bir seri bu yüzden siz dostlarımın mahrum kalmasını istemem. Narnia sizi bekliyor, iyi geceler dilerim, tebessümlerle kalın...

  "Not: Diğer incelemeleri de okuduktan sonra bu minik notu eklemek istedim. Biraz daha düşününce belki bu kitaptaki bazı ufak detaylar çocuklarda soru işareti oluşturabilir. Bu yüzden onlar açısından yanlış anlaşılmaların önüne geçmekte fayda var." :)
 • Hiçbir şey aynı şekilde iki kez gerçekleşmez.
  Narnia Günlükleri Prens Caspian
 • NARNİA, NARNIA UYAN!
  SEV, DÜŞÜN, KONUŞ. YÜRÜYEN AĞAÇ OL


  7 kitaplık bir serinin sonuna geldim ve bu macera da her kitabı benimle aynı anda bitirip başlayan Saf papatya ya benim nadide çiçeğime teşekkür ederim. Şimdi sıra yaşadığımız maceralarımıza geçelim ne dersiniz :)

  Büyümek..insanoğlunun en büyük merakı. Ah ah iyi ki içimdeki o küçük çocuğu kaybetmedim. Bunun için kendimi kitabı okuduğum sürece daha şanslı hissettim zira büyümek gibi bir derdi olanlar hikâyemizi anlayamacaklar.

  Narnia ihtişamlı aslanımızın bir şarkısı ile oluşan Narnia. C.Lewis önerdiği şekilde serinin okunma sıralaması şöyle;

  1) Büyücünün Yiğeni
  2) Aslan, Cadı Ve Dolap
  3)At Ve Çocuk
  4)Prens Caspian
  5)Şafak Yıldızının Yolculuğu
  6)Gümüş Sandalye
  7) Son Savaş

  Yolculuk sıralamamız böyleydi peki neler yaşadık burada hepsinden bir kuble anlatayım o halde.

  Polly ve Digory adlı iki çocuğun ingilterenin bir kentinde evlerinin altında bir geçit bulması ile olaylar başlar. Digorynin amcasının gizli odasına açılan bir kapıdır.

  Büyücü olan bu amca yeğeninin arkadaşını sihirli yüzüklerle farkli bir ülkeye gönderme deneyini yapar. Amcasının bu tutumu onu kızdırır ve arkadaşını kurtarmak için maceraya atılır.
  Gelişen olaylarda maceranin baş karekteri olan Aslanın dünyalar arasından geçiş yapıp Narnianın nasil kurulduğuna şahit olurlar.

  Ilerleyen kitaplarda Lucy, Edmund, Peter ve Susan isimli dört kardeş maceraya eklenir. Onların narniaya gittiği dönemde büyücünün yiğeni olan Digory adlı dostumuz yaşlı bir profesördür.

  At ve çocuk kitabımızda bu kahramanlarımızin adını duyacağız.
  Ve bu da serinin en sevdiğim kitaplarından biri oldu. Lewis ilk iki kitabında çocuksu bir yapı ile dünyayı anlatsa da 3. kitaptan sonra olaylar müthiş bir şekilde gelişiyor. Kraliyetler, Faunlar, Satirler, Su perileri ,cüceler, konuşan hayvanlar ve daha niceleri ile bezenmiş bir dünya sunuyor.

  Prens Caspian da ise tahtı elinden alınan Caspiana 4 kardeş yardım ederler. Tabi bu 4 kardeş narnianin kral ve kraliçesi olarak tarihe geçmiş kişiler ki dünyalar arası zaman farkından dolayı narniaya ilk adım attıkları yaşlarındadır.

  Şafak yıldızının yolculuğunda ise dünyaya sadece Lucy , Edmund ve onların kuzenleri gelir. Peter ve Susan gelemedi çünkü onlar büyümüşlerdi.

  Gümüş sandalyede ise kuzenleri ve onun arkadaşı yer alıyor. Son Savaş kitabında da serinin başından sonuna kadar gördüğümüz kahramanlarımıza tekrar merhaba diyoruz.

  Verdiği mesajlar açısından çocuk kitabı demek çok yanlış olur. Çünkü beni sarsan şu iki söz seriye farkli bir açıdan baktırıyor.

  "Ya bir gün dünyamızdaki, yurdumuzdaki insanlar, insan görünümü altında, aynı buradaki hayvanlar gibi için için vahşileşirse, kimin ne olduğu anlaşılmazsa ne olacak? Korkunç değil
  mi?"

  "Sen Âdem ve Havva’dan geliyorsun” dedi Aslan. “Bu, en fakir dilencinin bile başını dik tutmasını sağlayacak bir şeref"

  Evet kısaca yolculuğumuz böyleydi her sey bir şarkı ile başladı. Serinin başından sonuna kadar ara ara ama istisnasiz her kitapta gördüğümüz aslanın mucizeleri ile mutlu bir sonla bitti.

  Büyümeyin..Aslanı görmek ve o güzel diyara gitmek için içinizdeki güzel çocuğu kaybetmeyin. Kim bilir sizde bir kıyafet dolabı ile Narniaya geçiş yapıp kendinizi Lamba çoraklarından Narnia topraklarına adım atarken bulacaksınız.
 • Yaşamım boyunca bu günü bekliyordum. Beni almaya mı geldin?
 • ... herkese onları çok sevdiğimi söyle ...
 • Yaşamım size feda olsun, ama şerefim bana aittir.