Efsane Talıb, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Kitabı okudu · 10/10 puan

Lakin insanlar öz talehlerinin başa çatığını ve qem kasasının artıq dolduğunu zenn edirlerse yanılmış olarlar...

Sefiller, Victor HugoSefiller, Victor Hugo
Efsane Talıb, bir alıntı ekledi.
22 saat önce · Kitabı okudu · 10/10 puan

Başqalarının hereketini qısqanclıqla izleyenler, adətən bu hereketlerle elaqesi olmayan adamlardır.

Sefiller, Victor Hugo (Sayfa 215)Sefiller, Victor Hugo (Sayfa 215)
Habibe, Yüzyıllık Yalnızlık'ı inceledi.
23 saat önce · Kitabı okudu · 7/10 puan

Tarihin tekerrür etmesi ve ortak kaderlerin kısır döngüsü içinde kalmış bir ailenin tarihi anlatılıyor. Macondo kasabasında çocuklarına aynı isimleri vererek bir noktada onların kaderlerini de değiştiren ölmeden çürüyen bir aile, Buenda ailesi.
Karmaşık ve yasak ilişkiler, aile bağları ve fantastik öğeler kitabın ana metnini oluşturuyor. Alt metinlerde ise iç dünyalarında ve bazen de gerçek dünyada yalnızlığa mahkum edilen insanların hisleri ve ruh durumları yansıtılıyor.

Kitapta çok fazla karakter olmasından ziyade benzer yada aynı isimleri taşıması okuyucunun zihnini gereksiz bir şekilde yoruyor. Özellikle benim gibi kötü hafızalı iseniz en başta verilen soy ağacı dahi bir noktada yetersiz kalıyor. Yasak ilişkiler daha doğrusu çocukların dahil edildiği ilişkiler biraz can sıkıcı oldu kendi adıma. Sürekli aynı konular, dertler ve aynı kaderi paylaşan insanlar.. Bir de bazı şeyler cevapsz kalıyor bazı yerlerde. Onu çok sevemedim.
Bir sayfada yıllar geçiyor,insanlar ölüyor, kitabın atmosferi tamamen değişiyor. Bu noktada bana biraz Sefiller i de anımsatmadı değil. Çok gerçek bir dünyadan bir anda büyülü bir dünyanın kapılarını aralayabilmesi ise Marquez'in ustalığı diyebiliriz.
En iyi kitaplar listeme giremese bile bir başyapıt olduğu kuşkusuz. Çünkü çok uzun yılları konu edinerek böyle derinlikli bir roman var edebilmek büyük bir saygıyı pek tabii olarak hak ediyor. Zaten ödüllü..
Ödüllü kitaplarla aramın iyi olmayışı da bir kez daha tasdiklenmiş oldu :) Üzülerek Marquez abimizi şimdilik listemin biraz gerilerine almış bulunmaktayım..

Habibe, Bir İdam Mahkumunun Son Günü'ü inceledi.
23 saat önce · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yazarın kendi ömründe şahit olduğu birçok idamın etkisiyle kaleme aldığı, adından da belli olduğu üzere idama mahkum edilen genç bir adamın son günlerini anlatan bir eser.
Fazlasıyla akıcı ayrıca çok da yalın bir dile sahip olmakla birlikte fazla sarsıcı bulmadığımı söylemek zorundayım. Ama şöyle ki karakterimiz çürüyen adalet anlayışını, onu yaşatabilecekken ölüme mahkum eden toplumu bütün gerçekliğiyle gözler önüne seriyor. Aslında bir noktada herkesin ölüme mahkum varlıklar olduğunu dile getirmesiyle bakış açımı bambaşka noktalara getirip şekillendiriyor. Bunu sevdim mesela..
Karakterle birlikte siz de bekleyiş içine giriyor ve kederleniyorsunuz. Kim bilir belki de bambaşka bir sondur sizi bekleyen.

Onun dışında kitabı çok fazla sevdiğimi söyleyemem fakat elinize geçerse de neden olmasın.. Bir Sefiller değil elbette :)

Efsane Talıb, bir alıntı ekledi.
23 Mar 23:06 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İnsanı keçmiş heyatla bağlayan telleri qırmaq çetin ve eziyyetli bir işdir.

Sefiller, Victor Hugo (Sayfa 216)Sefiller, Victor Hugo (Sayfa 216)
yesim gunes, Sefiller'i inceledi.
23 Mar 22:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ciddi spoiler uyarısı! Jean Valjan kız kardeşinin çocuklarını açlıktan kurtarmak için ekmek çalar ve yakalanarak 5 yıl kürek mahkumiyeti cezası alır. Mahkumiyeti esnasında birkaç kez kaçmaya teşebbüs ederek her defasında yakalanır ve böylelikle mahkumiyet süresi 19 yıla uzar. Cezasını tamamlayıp çıktığında toplum tarafından sürekli dışlanır kalacak yer dahi bulamaz bu sırada bir kasabın yaşlı piskoposu mösyö Bienvenau ona merhamet gösterir. Jean Valjan”ın kişilik gelişiminde bu piskoposun etkisi çok büyük olacaktır. Daha sonra başka bir kasabaya giderek orada gizli bir kimlikle mahkumiyeti sırasında biriktirdiği bir miktar para ile bir iş kurar soylu ve zengin bir hayat yaşamaya başlar hatta halk tarafından öyle sevilir ki belediye başkanı dahi seçilir. Bu arada babasız olduğu için yanına alamadığı küçük kızını başka bir kasabada paragöz bir aileye emanet edip kendisi de çalışıp kazandığı parayı kızının bakımı için o aileye gönderen ancak bir süre sonra ailenin daha çok para istemesiyle zor duruma düşen, saçlarını, dişlerini ve nihayetinde kendi bedenini satmaya başlayan Fantine ile tanışır. Fantine” in ölmesi üzerine kızı Cosette”e sahip çıkmaya söz verir. Ancak tüm bunlar olurken bir polis müfettişi onu tanır ve yeniden mahkum olur. Tekrar kaçıp Cosette”i bularak o aileden kurtarır ve bir kilisenin hizmetinde çalışmaya başlar. Hayatı sürekli bir kaçış, yer değiştirme, saklanma içindedir. Bu sırada Cosette büyümüş ve aşık olmuştur. Tüm bunlar yaşanırken şehirde çatışmalar olmaktadır çatışmalara Cosette”in sevdiği adam Marius”da katılır ve yaralanır. Onun hayatını bir şekilde çatışmaya dahil olan Jean Valjan kurtarır. Cosette ve Marius evlenirler bir süre sonra Jean Valjan vicdan azabı içerisinde kimliğini Marius”a açıklar ancak Marius bundan rahatsız olur ve Cosette”i yavaş yavaş Jean Valjan”dan soğutmayı başarır. Bir gün Cosette”in çocukken yanlarında kaldığı ve türlü kötülükler yaşadığı Thenardier para koparmak amacıyla, Marius”a gelir ancak bu esnada bilmeden ağzından bazı gerçekleri kaçırır. Marius çatışmada hayatını kurtaran kişinin de Jean Valjan olduğunu böylelikle öğrenir. Vicdan azabı ve pişmanlıkla Cosette”i alarak Jean Valjan”a giderler ancak yaşlı adam kederden hastalanmıştır ve son nefesini kızı gibi sevdiği Cosette”in yanında verir.

Lal Vaveyla, bir alıntı ekledi.
23 Mar 12:16

Düşünce zihnin, hayal hazzın ürünüdür. Düşüncenin yerine hayali koymak yemeğe zehir katmaya benzer.

Sefiller, Victor Hugo (Sayfa 156 - iş bankası)Sefiller, Victor Hugo (Sayfa 156 - iş bankası)
Gizay Taşdemir, Sefiller'i inceledi.
23 Mar 11:45 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

19. yüzyıl Fransa'sında aç kalan yeğenlerini doyurmak için fırından ekmek çalan ve yakalanıp hırsızlık suçundan kürek mahkûmu edilen Jean Valjean'ın hayat mücadelesini, sonrasında büyük değişimi ve yükselişini Victor Hugo'nun Sefiller'inde okur, kahramanın inanılmaz mücadelesine tanık olursunuz.

Lala Lotte, bir alıntı ekledi.
22 Mar 22:32

İnsanlık tarihinde küçük olay yoktur, bitkilerde küçük yaprak olmadığı gibi. Yüzyıllar yüzyılların yüzünden oluşur.

Sefiller, Victor Hugo (Sayfa 127 - İtalik yayınları, 1. Basım, Nisan 2003)Sefiller, Victor Hugo (Sayfa 127 - İtalik yayınları, 1. Basım, Nisan 2003)