Selçuk Şahinduran

Hep yeni heyecanlara açızdır ama çok geçmeden onları kanıksar ve kayıtsız kalırız. Dünün mucizeleri bugünün sıradan olaylarıdır.
Reklam
Nefretiniz elektriğe dönüştürülebilseydi bütün dünyayı aydınlatmaya yeterdi.
Doğanın kendisinden daha büyüleyici, üstünde çalışmayı daha çok hak eden bir konu yoktur. Bu büyük mekanizmayı anlamak, etkin kuvvetlerini ve onları yöneten yaslan keşfetmek, insan aklının en büyük amacı olmalıdır.

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
Beynim sadece bir alıcıdan ibarettir; evrende ise bilgiyi, gücü ve ilhamı aldığımız bir öz vardır. Henüz bu özün sırrına erişemedim ama var olduğunu biliyorum.
Reklam
244 syf.
·
Puan vermedi
Outliers
OutliersMalcolm Gladwell
7.8/10 · 7,8bin okunma
Hareket halindeki bir kütle, yönünün değiştirilmesine direnecektir. Aynı şekilde dünya da yeni fikirlere karşı çıkar. Fikrin öneminin ve değerinin kavranması zaman alır. Cehalet, önyargı ve atalet fikrin erken gelişimine ket vurur. Samimiyetsiz bileşenler ve bencil sömürücüler itibarını zedeler. Düşmanları ona saldırır ve onu yargılar. Ama en nihayetinde bütün bariyerler yıkılır ve yeni fikir yangın gibi yayılır.
Artık kozmik düşünmeye başladık. Sempati hislerimiz bilinmeyen uzaklıklara kadar yayılıyor.
Bir fikrin başarısı, özünde var olan değerden ziyade çağdaşlarının tutumuna bağlıdır. Zamanlıysa hemen uygulamaya geçilir, zamansızsa, güneşin sıcağına aldanıp topraktan baş veren bir filiz gibi, bastıran donla büyümeden ölür.
Reklam
Hayattaki üç önemli şey zenginlik, sağlık ve mutluluktur. Onları bu sırayla kovalarız ancak önem sırası tam tersidir.
Hani aklınızdan çıkaramadığınız o şarkı var ya? Düşünceler de o şekilde çalışır. Ne okuduğunuza dikkat edin. Huzurlu bir kafa, zinde bir vücut ve sevgi dolu bir ev. Bu şeyler satın alınamaz. Ancak kazanılabilir.
Karar veremiyorsanız cevabınız hayırdır. Çünkü modern toplum seçeneklerle doludur. Tonlarca ve tonlarca seçenek vardır. Yedi milyar insanın yașadığı bir gezegende yașıyoruz ve internet üzerinden herkesle bağlıyız. Size açık olan binlerce kariyer var. Birçok seçenek var.
Yargı Olușturmak İki seçeneğiniz varsa ve bunlar nispeten eșit seçimlerse kısa vadede daha zor ve daha acılı olan yolu seçin.
207 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.