Giriş Yap
Selçuk Şahinduran
@selcuksahinduran
Marketing Manager
Lisans
İstanbul
16 okur puanı
05 Şub 2020 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Pazarlama, ürünün kendisidir.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Siyah Kuğu
Avustralya'nın keşfinden önce, Eski Dünya'da, bütün kuğuların beyaz olduğuna inanılırdı; görünüşe göre bu şüphe götürmez kanının dayanağı deneysel delillerdi. Görülen ilk siyah kuğu bazı ornitologlar için herhalde ilginç bir sürpriz olmuştu, ama bu olgunun ortaya koyduğu daha temel bir şey vardı: gözlem ve deneylere dayalı öğrenmenin ciddi boyuttaki sınırlamaları ve bilgimizin kırılganlığı. Tek bir gözlem, milyonlarca beyaz kuğunun binlerce yıldır doğrulamış olduğu genel bir kanıyı geçersiz kılabilir. Bunun için tek bir siyah kuğu yeterlidir.
1001. Gün
Bu, felsefeci Nelson Goodman'ın “tümevarım bilmecesi” diye adlandırdığı şeydir: düz çizgiyi yalnızca kafamızda doğrusal bir model olduğu için hesaplarız; bir sayının 1000 gün boyunca dümdüz artmış olması gerçeği, gelecekte de artacağından sizi daha emin hale getirir. Fakat kafanızda doğrusal olmayan bir model varsa, o sayının 1001. günde düşeceğini de doğrulayabilir. Diyelim ki bir zümrüdü gözlemliyorsunuz. Dün de, dünden önceki gün de yeşildi. Bugün de yeşil. Normalde bu durum, onun “yeşil” olma özelliğini doğrulayacaktır: zümrüdün yarın da yeşil olacağını varsayabiliriz. Fakat Goodman'a göre zümrüdün renk geçmişi aynı derecede “yevi” olma özelliğini de doğrulayabilir. Bu nasıl bir özelliktir? Zümrüdün yevi özelliği, belli bir tarihe, örneğin 31 Aralık 2006'ya kadar yeşil, bu tarihten sonra mavi olmasıdır.
Uzmanları Dinlemek
Uzmanları ve ileri sürdükleri tahminleri neden dinliyoruz? Bir açıklaması, toplumun uzmanlığa, fiiliyatta bilginin dağılımına bağımılığı olabilir. Önemli bir sağlık sorunu ile karşılaştığınızda tp fakültesine girmezsiniz; bunu çoktan yapmış birine akıl danışmak daha az yorucu ve (kesinlikle daha güvenli) olur. Doktorlar araba tamırcilerini (sağlık meseleleri nedeniyle değil, arabalarında bir sorun olduğunda) dinler; araba tamircileri de doktorları dinler. Uzmanları dinlemek gıbı doğal bir eğilimimiz vardır, uzmanların bulunmadığı alanlarda bile.
136 syf.
·
Puan vermedi
Dünya Bir İnkılap Bekliyor
8.7/10 · 1.011 okunma
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
15
147 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.6