• Sosyal medya hayatımıza pek çok yenilik ve kolaylık getirdi. Örneğin daha hızlı alışveriş, zamandan tasarruf, iletişimin çok daha hızlı olması, bilgi bombardımanı (doğru ya da yanlış) yabancı dil kullanan insanlarla iletişim kurmak, onlarla arkadaş olmak, flört etmek veya evlenmek bu sayede bireysel olarak globalleşmek, aradığın çözüme daha hızlı ulaşabilmek, istediğin veya istemediğin konulara karşı merak uyanması ve onları araştırma isteği duymak, bir konu hakkında uzman veya başarılı olmuş insanlarla daha rahat iletişim kurabilmek (sizinle temas kurmamız gibi :) sınırsız çeşitlilik karşısında seçici olmayı öğrenmek, kendi markanı oluşturabilmek, kendini olduğundan çok daha farklı gösterebilmek, insanları yanıltabilmek (örneğin maddi durumu zayıf olmasına rağmen sosyal medyada paylaşımlarıyla kendisini çok zenginmiş gibi gösterebilmek), herşeye çok hızlı ulaşabilmek ve satın alabilmek gibi örnekleri çoğaltabiliriz.

  Örneğin birşey arıyorsun google hazretlerinde, o aradığın ürün ve benzerleri sürekli açtığın sayfalarda çıkarak hem seni algı yönetimiyle alışveriş yapmaya zorluyor hemde eğer ihtiyacın olan birşeyse çok daha kolay ve hızlı alışveriş yaparak oturduğun yerden kredi kartı ile ödemek suretiyle ürün ayağına kadar geliyor. Bazı ürünlerde oturduğun yere bağlı olarak bu aynı gün içerisinde bile olabiliyor. Bu hız ve kolaylığa alışan insan çok daha fazla ürünü bu yolla temin edebiliyor.


  Bu saydıklarımın çoğu genel anlamda sosyal medyanın hayatımıza pozitif etkileri ve kazanımlarımız.

  Yeni nesil çok daha hızlı öğreniyor, bunun faydalarını göreceğimiz kuşkusuz lakin her şeyin bir bedeli vardır.

  Her kolay elde edilen şey bir gün başımızı ağrıtabilir. Bizler şu an itibariyle sosyal medyanın zararlarını düşünmekten çok uzağız. Çünkü çoğumuz bağımlısıyız ve kötü yönlerini, ileride hayatımıza ve sosyal yaşantımıza getireceği sorunları düşünmek bile istemiyoruz.

  Şu anda prize bağlı nesiller yetişiyor. Hayatımızdan prizi çıkarsak neredeyse konuşmayı bile unutacağız o denli bağımlısı olmuşuz.

  Ama insan sosyal medya yüzünden çoğu zaman antisosyal bir kişilik haline de gelebilir. Şu anda iki genç bi cafede buluştuğu zaman birbirlerine sosyal medya üzerinden emoji göndererek hal hatır sorar oldu. Birbiriyle konuşmadan wifi ve mobil ağ üzerinden iletişim kurar hale geldi. Karşısındaki dükkândaki yangını gözleriyle değil de sosyal medya sayesinde görür oldu.

  Gençler; ekoloji, doğa, çevre, ağaç, oksijen, yaprak, böcek, ot, karınca, balta, köy, toprak, iklim değişikliği, tereyağ, hayvanlar, kuşların ne demek olduğunu çoğu fotoğraflardan ve paylaşılan videolardan öğrenir oldu. Üretime kayıtsız bir nesil büyüyor. Tüketim çılgınlığı yaşayan ama tükettiklerinin hangi şartlarda ve ne zorluklarla üretildiğini anlamayan ve bilmeyen bir nesil yetişiyor. Bu algıyı değiştirmezsek gelecek bizim için kaygı verici olacaktır. Çünkü üretmeden tüketen toplumlar yenilmeye mahkûmdurlar. O yüzden üreten nesil olmak zorundayız.

  ömer yaşar