Beste Merdoğlu'nun Kapak Resmi
Beste Merdoğlu, bir alıntı ekledi.
22 Nis 14:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gelecek, kurumların önemini bilen ve onlara önem veren ulusların hakkıdır sadece. Tarihe geçmiş halklar sadece onlardır.

Anna Karenina, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 237 - Dorlion Yayınları)Anna Karenina, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 237 - Dorlion Yayınları)
Beste Merdoğlu, bir alıntı ekledi.
 07 Nis 23:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ringde Beyaz Köşe
Biliyorum ümitsizlik insanı öldürür. İnsanlar bu yüzden ümit etmek istiyorlar. Bir yerlerde doğru dürüst insanların yaşadığına, onların engellenmiş olduğuna, bazı insanların namuslu, bazı insanların hırsız olduğuna inanmak istiyorlar. Ümit pahasına yalan istiyorlar. Ümitsizlik insanı öldürür. Beni öldürmüyor. Eğer ortada bir suç varsa, hepimiz bu suçtan pay alıyoruz, herkesin elinde bir parça kan var.

Yüksek Topuklar, Murathan Mungan (Sayfa 261)Yüksek Topuklar, Murathan Mungan (Sayfa 261)
Beste Merdoğlu, bir alıntı ekledi.
31 Mar 22:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kadına Ait Bir Oda
Yaşadığın değil de sığındığın bir yer olduğu sürece, oda dediğin de kaçışın bir parçası değil mi?
Dünya kendimizin olmadıkça, kendimize ait odalarımızın olmasının anlamı ne?

Yüksek Topuklar, Murathan Mungan (Sayfa 111 - Metis Edebiyat)Yüksek Topuklar, Murathan Mungan (Sayfa 111 - Metis Edebiyat)
Beste Merdoğlu, bir alıntı ekledi.
31 Mar 20:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir anarşist, bir aristokrat, bir küçükburjuva
Peki ya bütün gününü alışveriş merkezlerinde geçiren insanlar ne yapıyorlar? Nasıl yapıyorlar? Her şey bir yana, vitrinlerle cepleri arasındaki gerilimi nasıl kaldırıyorlar? Bakmanın işkencesiyle nasıl başa çıkıyorlar?
Her neyse yeniden başkalarını düşünecek halim yoktu. Herkes ne hali varsa görsün! Sosyalizm bize bu kötülüğü yapmıştı işte, kendi gitmiş, ama bize amansız bir hastalık gibi başkalarını kurtarma düşüncesini bırakmıştı.

Yüksek Topuklar, Murathan Mungan (Sayfa 61 - Metis Edebiyat)Yüksek Topuklar, Murathan Mungan (Sayfa 61 - Metis Edebiyat)
Beste Merdoğlu, bir alıntı ekledi.
30 Mar 22:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eflatun Saçbağı
Dünyada başka hiçbir şey yapamadıklarından ancak çocuk yapmayı becerebilen, bunu da çok büyük bir marifetmiş gibi etrafa sıvaştıran kadınlardan her zaman nefret ettim.

Yüksek Topuklar, Murathan Mungan (Sayfa 27 - Metis Yayınları)Yüksek Topuklar, Murathan Mungan (Sayfa 27 - Metis Yayınları)
Beste Merdoğlu, Hep O Şarkı'ı inceledi.
21 Mar 17:19 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı odamdaki Milli Edebiyatçılar için ayırdığım rafa yerleştirirken bu kadar beğeneceğim aklımın ucundan geçmiyordu. Zaten geçseydi çoktan okurdum, iki ay boyunca onu beklettiğim için ayrıca üzgünüm.
Okumaya başladıktan birkaç saat sonra girip 250 okur ile karşılaşınca şaşırmamak elde değildi. 250?
Çok daha fazlasını hak eden, okursanız niçin 178 sayfa olduğunu düşünüp üzüleceğiniz bir kitap. Neticesiz olması beni bir hayli üzse de bence herkesin ,her yaşın, okuması gereken bir aşk hikayesi.

Beste Merdoğlu, 2018 okuma hedefini güncelledi.
18 Mar 12:10
2018 Okuma Hedefi: 50 Kitap
2018'de 50 kitap okumayı hedefliyor.
Şu ana kadar 9 kitap okudu.
5 günde 1 kitap okumalı
En çok okuyanlar'da 2933. sırada. 
Beste Merdoğlu, bir alıntı ekledi.
01 Şub 20:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Sevdiğimiz insanın ateşiyle yanıp tutuşan melek gibi olduğumuz dakikalar az değildir. Fakat bu meleklikte sebata bizim cinsimizin fazla tahammülü yoktur. Yüreğimizdeki bir tutam ateşimizi yakıp tükettikten sonra birtakım aşağılık düşünceler, geceleyin mezarlıklarda dolaşan sırtlan gibi yavaş yavaş zihnimize sokulmaya başlarlar; kafamızı silkeleriz; kaçar gibi olurlar; sonra, gene gelirler; etlerimizi kemirirler.

Miskinler Tekkesi, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 132 - İnkılap Kitabevi)Miskinler Tekkesi, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 132 - İnkılap Kitabevi)
Beste Merdoğlu, bir alıntı ekledi.
01 Şub 20:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kışı bin zorlukla çıkaran hastalar ve ihtiyarlardan birçoğu baharda pes ederler. Etrafta her şey uyanır ve yeniden yaşamaya hazırlanırken ölmek, muhakkak ki çok acıdır. Fakat bunun bir ufak teselli tarafı da vardır: Cenaze yalnız kalmaz. Bir ilkbahar öğlesinin ılık güneşinde, kesinleşmiş çayır, kekik ve servi kokuları arasında dostlar elbette daha derin bir vefa ile insanı mezarına götürürler.

Miskinler Tekkesi, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 125 - Inkılap Kitabevi)Miskinler Tekkesi, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 125 - Inkılap Kitabevi)